Konspekt z lekcji - 8
Data:30,03,2007r
Dyscyplina: Koszykówka
Temat: Ćwiczenia operowania piłką jako wprowadzenie do nauki kozłowania.
Klasa/płeć: IV Mieszana
Ilość uczniów: 16
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Czas: 45min
Przybory: piłeki, szarfy
Cele główne lekcji:
Umiejętności: Uczeń potrafi poruszać się z piłką różnymi sposobami, panuje nad piłką
Motoryka: Kształtowanie siły NN i koordynacji.
Wiadomości: dotyczące wymiarów boiska.
Akcent wychowawczy: Współdziałanie ucznia z prowadzącym i grupą, rywalizacja w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
dozow |
Uwagi org- metodyczne |
|
1.Zorganizowanie grupy |
1.Zbiórka w szeregu. 2.Powitanie i sprawdzenie obecności. 3.Sprawdzenie gotowości do zajęć.
|
2min |
-sprawdzenie stroju sportowego -nie ćwiczący siadają na ławce |
|
2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji |
1. Przypomnienie tematu poprzednich zajęć. 2. Podanie tematu zajęć. 3. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach. |
1 min |
|
|
3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka |
Berek w parach z piłką trzymaną jednocześnie przez obie osoby (dwie pary są berkiem)
Bieg dookoła sali z kozłowaniem piłki -LR krążenie w przód, PR kozłuje piłkę -PR krążenie w przód, PL kozłuje piłkę -toczenie piłki PR i LR poprzez skłon T -kozłowanie połączone ze skipem A -kozłowanie połączone ze skipem C -w marszu podrzut piłki w górę, klaśniecie w dłonie przed sobą i za sobą, chwyt piłki. -marsz w przysiadzie, kozłowanie -marsz, trzymana RR, krążenia T z piłka marsz w podporze tyłem, piłka położona na brzuchu -bieg, krążenia piłki wokół bioder (w prawo i lewo) -marsz z wysokim unoszeniem kolan, piłka przekładana pod kolanem
- Siad rozkroczny, unoszenie nóg z przetaczaniem piłki pod nogami - leżenie przodem, skłon T w tył z przetoczeniem piłki po klatką piersiową - podrzut piłki w górę, przejście pod piłką po odbiciu od parkietu - leżenie tyłem kolana ugięte, oderwanie pośladków od podłoża, przetoczenie piłki - podrzut piłki w górę, przeskok nad piłką odbitą od parkietu
|
2min
1min 8x 8x 30sek 15sek 15sek 8x
20sek 8x
20sek
8x
8x
8x
8x
10x
8x
|
Piłka na dwie osoby
Każdy zabiera piłkę
Biodra wypchnięte w przód.
Ustawienia w rozsypce przodem do N, N pokazuje ćwiczenia
N x x x x
x x x x
x x x x
|
|
4. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności |
Doskonalenie poruszania się po boisku Uczniowie starają się poruszać po boisku oraz zatrzymywać naśladując nauczyciela, który zmienia tempo oraz kierunek biegu oraz zatrzymuje się przyjmując postawę obronną.
Kształtowanie umiejętności 1) Uczniowie poruszają się w marszu po połowie sali starając się podrzucić piłkę jak najwyżej i wykonać w tym czasie jak najwięcej klaśnięć, chwyt piłki. 2) j.w. tylko klaśnięcia raz przed sobą raz za sobą. 3) Piłka trzymana w jednej dłoni, staramy się zakręcić drugą ręką piłkę na palcu jak najdłużej 4) podrzut piłki w górę, po odbiciu piłki od parkietu przeskok nad piłką, po drugim odbiciu piłki od parkietu chwyt piłki jak najniżej.
5) ustawienie w 2 rzędach naprzeciwko każdego rzędu w odl 10m kapitan przodem do rzędu, kapitan nie ma piłki. Na sygnał pierwszy z rzędu toczy piłkę do kapitana (jak w kręglach, piłka nie może odrywać się od podłoża) po czym wraca na koniec rzędu, a kapitan toczy piłkę z powrotem, wygrywa drużyna która ukończy pierwsza. (powtarzamy 4 razy ze zmianą kapitanów)
6) obie drużyny dzielą się na połowę (po 5 osób) po dwa rzędy pięcioosobowe ustawione naprzeciwko siebie w odl 10m. Pierwsi z rzędu po lewej stronie N mają piłkę, na sygnał przechodzą w stronę rzędu naprzeciwko wykonując krążenia piłką wokół bioder (min 5x) i przekazują piłkę partnerowi przechodząc na koniec rzędu. Wygrywa drużyna która pierwsza znajdzie się w pierwotnym ustawieniu. (przy powtórzeniu ćwiczenia zmiana kierunku krążenia piłką)
7) j.w. piłka toczona po parkiecie raz prawą, raz lewą ręką (min 5 kontaktów z piłką przed przekazaniem partnerowi)
8) Ustawienie j.w. rzędy w odl. 5m od siebie, pierwszy z rzędu trzyma piłkę oburącz za plecami, podaje ją poprzez ugięcie NN i i wyrzut między NN w przód w kierunku współćwiczącego i przechodzi na koniec swojego rzędu.
9) Ustawienie drużyn w rzędzie, uczniowie w siadzie skrzyżnym, pierwszy w rzędzie ma piłkę, podaje ją partnerowi za sobą do rąk przez przeniesienie jej oburącz nad głową, ostatni w rzędzie po chwycie przechodzi na początek rzędu w podporze tyłem z piłką położoną na biodrach.
Gra zmodyfikowana
Zawodnicy drużyny podają sobie piłkę, a drużyna broniąca stara się przechwycić piłkę. Punkt zdobywa drużyna, gdy zawodnicy wykonają 5 podań. Po zdobyciu punktu, grę wznawia drużyna broniąca. |
3min
1min
1min
45sek
4min
2x
2x
2x
1x
5min
|
Zostają dwie piłki
N w przerwie między ćwiczeniami zwraca uwagę na poprawność.
N sędziuje, po każdej konkurencji ogłasza wynik.
|
|
5.Uspokojenie organizmu |
Zabawa uspokajająca: „Przyplyw, odplyw, cisza” Wszyscy stoją w rozsypce. Przodem do osoby, która wydaje komendy (to jest nasze morze) Na słowo przypływ robimy krok do tyłu, odpływ do przodu, a na słowo cisza stoimy w miejscu. |
2,5min |
|
|
6.Czesc organizacyjno porządkowa |
1. Zbiórka 2.Omówienie dzisiejszych zajęć 3. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia |
2min |
|
|
7. Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
Zachęcenie do regularnych ćwiczeń |
1min |
Aby być sprawnym codziennie należy wykonywać różne ćwiczenia” |