opiekunka dziecięca, II sem
Konspekt zajęć
Data: 03.04.2008
Godzina: ok. 15 min
Grupa wiekowa: 2 rok życia; II grupa rozwojowa.
Ilość dzieci: 2
Temat zajęć: Kwiatki
rodzaj zajęć: zabawa manualna
cele zajęć:
1.ogólny: doskonalenie sprawności manualnej
2.szczegółowy:
poprawienie koordynacji ruchowo - wzrokowej
doskonalenie chwytu pensetkowego i szczypcowego
doskonalenie ruchu nadgarstka i współpracy obu rąk
3.towarzyszące:
nauka rozpoznawania podstawowych kolorów
Miejsce zabawy: sala (na dywanie i przy stoliczkach)
Pomoce: kredki świecowe, kartki A4 - białe z narysowanym kwiatkiem i kolorowe, kwiatek, pudełko.
Przebieg zajęć
Czynności opiekunki |
Czynności dzieci |
Zaprowadzam dzieci do stolika. |
Dzieci siadają przy stoliku. |
Pokazuje dzieciom kwiatka (daje dotknąć, powąchać). Mówię jakiego jest koloru, że ma płatki. |
Dzieci oglądają, dotykają i wąchają kwiatka. |
Pokazuje dzieciom narysowanego przeze mnie kwiatka (wzór). |
Dzieci patrzą. |
Daje dzieciom różnokolorowe kredki świecowe (mówię jakie kolory kredek dostają), białą kartkę z narysowanym kwiatkiem i proszę by go pokolorowały (podpisuje prace dzieci imieniem - kto rysował) |
Dzieci „kolorują”. |
Bije dzieciom brawo za narysowane kwiatki. |
Dzieci tez bija sobie brawo. |
Zbieram od dzieci kredki i rysunki. |
Dzieci wrzucają kredki do pudełka i oddają mi narysowane kwiatki. |
Daje dzieciom po jednej kolorowej kartce, pokazuje jak się ją zgniata (robiąc kwiatka) i proszę by powtórzyły. |
Dzieci zgniatają kartkę (robią kwiatka). |
Pokazuje dzieciom jak się rozprostowuje kartkę i proszę by powtórzyły. |
Dzieci rozprostowują kartkę. |
Pokazuje dzieciom jak się rwie kartkę na małe kawałki, wrzuca do pudełka i proszę by powtórzyły. |
Dzieci rwą kartkę i wrzucają do pudełka. |
Dziękuje dzieciom za zabawę i pytam czy się podobało. |
Dzieci odpowiadają. |
Wstajemy z dziećmi od stoliczka, zasuwamy krzesełka i idziemy na salę. |
Dzieci wstają od stoliczka, zasuwają krzesełka i idą na salę. |