Konspekt lekcji: 3
Data: 22.03.2007
Dyscyplina: Pływanie
Temat: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie.
Klasa/płeć: IVa/chłopcy
Ilość uczniów: 12
Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta.
Czas: 45min
Przybory: deski pływackie, obręcze.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie, doskonalenie ruchów nóg do kraula na grzbiecie i na piersiach.
Motoryczność: Siła ramion i nóg, gibkość w stawach barkowych.
Wiadomości: Higiena i bezpieczne zachowanie się na pływalni.
Akcenty wychowawcze: Systematyczność i precyzja, wytrwałość.
Imię i nazwisko prowadzącego:
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Dozow. |
Uwagi organ. - metod. |
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.
3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka
|
1. Zbiórka. 2. Sportowe powitanie. 3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
1. Podanie tematu i celów lekcji. 2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.
Na lądzie: 1.Skłony tułowia w przód z pogłębianiem - w rozkroku, ręce oparte na barkach partnera. 2.Tyłem do partnera chwytamy go za ręce i robimy wykrok w przód. 3.Skłony tułowia w bok. 4.Krążenie naprzemianstronne ramion w przód i w tył z ustawieniem dłoni do kraula na grzbiecie. 5.W opadzie - skrętoskłony. 6.Krążenie stawów nadgarstkowych i skokowych. 7.W siadzie prostym podpartym - „rowerek nogami”. Przejście pod natrysk. W wodzie: 1.”Berek kucany” - zabawa ożywiająca. 2.”Karuzela” - zabawa z ćwiczeniem leżenia na piersiach.
|
2min
3min
30sek 30sek 1min 1min 30sek
1min 30sek 1min
2min 3min
|
- w rozsypce dobieramy się parami.
- w rozsypce
|
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności i rozwijanie zdolności twórczych. |
|
1min
1min
2min
2min
2min 1min
1min
2min 2min 1min 2min 50m. 1min |
- na płytkiej części pływalni, wyznaczamy jedną osobę jako berka, dzieci poruszają się skacząc - w kole odliczamy do dwóch, na sygnał np.: jedynki kładą się a dwójki chodzą w prawo (ćwiczący cały czas trzymają się za ręce) - zwrócić uwagę na ruchy nóg we wszystkich stawach - zwrócić uwagę na wdech podczas pracy nóg.
|
5. Uspokojenie organizmu.
6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.
7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym. |
1. Zbiórka 2. Omówienie błędów. 3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących
1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym. 2. Sportowe pożegnanie.
|
2min
2min
1min |
|