Konspekt lekcji: 3

Data: 22.03.2007

Dyscyplina: Pływanie

Temat: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie.

Klasa/płeć: IVa/chłopcy

Ilość uczniów: 12

Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta.

Czas: 45min

Przybory: deski pływackie, obręcze.

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie, doskonalenie ruchów nóg do kraula na grzbiecie i na piersiach.

  1. Motoryczność: Siła ramion i nóg, gibkość w stawach barkowych.

  1. Wiadomości: Higiena i bezpieczne zachowanie się na pływalni.

  1. Akcenty wychowawcze: Systematyczność i precyzja, wytrwałość.

Imię i nazwisko prowadzącego:


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozow.

Uwagi organ. - metod.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć.

2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. Zbiórka.

2. Sportowe powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1. Podanie tematu i celów lekcji.

2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

Na lądzie:

1.Skłony tułowia w przód z pogłębianiem - w rozkroku, ręce oparte na barkach partnera.

2.Tyłem do partnera chwytamy go za ręce i robimy wykrok w przód.

3.Skłony tułowia w bok.

4.Krążenie naprzemianstronne ramion w przód i w tył z ustawieniem dłoni do kraula na grzbiecie.

5.W opadzie - skrętoskłony.

6.Krążenie stawów nadgarstkowych i skokowych.

7.W siadzie prostym podpartym - „rowerek nogami”.

Przejście pod natrysk.

W wodzie:

1.”Berek kucany” - zabawa ożywiająca.

2.”Karuzela” - zabawa z ćwiczeniem leżenia na piersiach.

2min

3min

30sek

30sek 1min 1min 30sek

1min 30sek

1min

2min

3min

- w rozsypce dobieramy się parami.

- w rozsypce

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

i rozwijanie zdolności twórczych.

  1. Leżenie na grzbiecie, chwyt prostymi ramionami za głową za brzeg basenu - naprzemianstronne ruchy nóg.

  2. Poślizg na grzbiecie z deską trzymaną jedną ręką nad głową, druga ręka wzdłuż tułowia - naprzemianstronna praca nóg.

  3. Poślizg na piersiach z deską trzymaną nad głową wyprostowanymi rękami - naprzemianstronna praca nóg.

  4. Ruchy nóg do kraula na piersiach, z powrotem na grzbiecie - z deską nad głową.

  5. Wydechy do wody - 10.

  6. ”Wyścig fok” - zabawa skoczna z jednoczesnymi ruchami ramion w tył.

  7. W staniu naprzemianstronne krążenia ramion w tył dłoni do kraula na grzbiecie - wiatraki.

  8. Wraz z partnerem - leżenie na grzbiecie w rozkroku - partner trzyma współćwiczącego za nogi, leżący wykonuje naprzemianstronne ruchy ramion (w miejscu, później w ruchu).

  9. Z deską między kolanami - jednoczesna praca ramion.

  10. ”Przeciąganie” - zabawa z obręczami.

  11. Praca nóg do kraula na piersiach i do grzbietu - dwie długości, bez deski.

  12. Wydechy do wody.

  13. ”Dokładanka” - z deską, chwyt nad kolanami, praca ramion.

  14. Z deską - naprzemianstronne ruchy ramion.

1min

1min

2min

2min

2min

1min

1min

2min

2min

1min

2min

50m.

1min

- na płytkiej części pływalni, wyznaczamy jedną osobę jako berka, dzieci poruszają się skacząc

- w kole odliczamy do dwóch, na sygnał np.: jedynki kładą się a dwójki chodzą w prawo (ćwiczący cały czas trzymają się za ręce)

- zwrócić uwagę na ruchy nóg we wszystkich stawach

- zwrócić uwagę na wdech podczas pracy nóg.

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Zbiórka

2. Omówienie błędów.

3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2. Sportowe pożegnanie.

2min

2min

1min