Scenariusz - Królowa Śniegu, Studia GWSP


Data: 7.04.2011r

S C E N A R I U S Z Z A J Ę Ć Z I N T E G R O W A N Y C H

Prowadzący:

Ośrodek tematyczny: W filmowej krainie.

Temat dzienny: „Królowa Śniegu” - adaptacja.

Edukacja(e): polonistyczna, kulturalna, społeczna, plastyczna

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Metody pracy:

Formy:

Środki:

PRZEBIEG ZAJĘĆ

FAZA WSTĘPNA:

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć. „Balonikowa rozsypanka”.

- Na tablicy w narysowanych balonikach poukrywały się literki. Każdy z nich jest przywiązany do jednej z kratek - domku - za pomocą sznurka. Poruszając się od balonika po sznurku do kratki dowiesz się, gdzie mieszka każda z literek. Gdy każda będzie już w swoim domku utworzą hasło.

Hasło: Królowa Śniegu - Adaptacja.

FAZA ZASADNICZA:

  1. Przedstawienie prezentacji pt. „Królowa Śniegu - adaptacja” przygotowanej przez prowadzące. Rozwiązywanie zadań umieszczonych w prezentacji.

ZADANIA:

  1. Uzupełnij poniższą definicję adaptacji filmowej, wyrazami znajdującymi się poniżej.

„Adaptacja filmowa, zwana jest również …………. . To przełożenie najczęściej tekstu …………, lecz także przedstawienia ……….. lub słuchowiska …………. w celu dostosowania go do filmu.

…………... adaptacji jest zazwyczaj swobodny. Autorzy dodają i odejmują, łagodzą i zmieniają. „

Wyrazy: literackiego, radiowego, scenariusz, teatralnego, ekranizacją,

  1. Dopasuj zdjęcie do bohatera.

  2. Wskaż poprawną odpowiedź:

Królowa Śniegu, Gerda i Kai to bohaterowie:

a) - statyści,

b) drugoplanowi,

c) główni,

d) grający epizody.

  1. Wymień bohaterów:

- drugoplanowych:

- grających epizody:

- statystów:

Wyjaśnij na czym polega różnica między bohaterem pierwszoplanowym, drugoplanowym, grającym epizody i statystą.

  1. Wymień podobieństwa i różnice, które zauważasz na plakatach.

  2. Królowa Śniegu - film a baśń.

    1. Kto jest autorem baśni o „Królowej Śniegu”?

    2. Wymień 3 różnice między baśnią, a filmem „Królowa Śniegu”. Opisz jedną z nich.

    3. Wymień podobieństwa między baśnią, a filmem „Królowa Śniegu”.

    4. Co podobało Ci się bardziej - baśń czy adaptacja filmowa?

  1. Drama.

Baśniowa Gerda spotyka Gerdę z filmu. Jak myślisz, o czym mogłyby rozmawiać? Zaprezentujcie w parach rozmowę dziewczynek.

  1. Okiem Kamery.

- Jak kamera „widzi” Królową Śniegu?

- Powiedz, z czyjej perspektywy „patrzy” kamera.

  1. Okiem bohatera.

- Na co lub na kogo patrzą bohaterowie?

  1. Losy bohaterów.

- Jakie wydarzenia są przedstawione na zdjęciach? Opisz każde z nich.

  1. Pory Roku.

- Wymień pory roku. Przyporządkuj postaci według pór roku, które odgrywają. Ułóż je w odpowiedniej kolejności.

  1. Dorysuj suknię Królowej Śniegu.

  2. Co było dalej?

- Jesteś reżyserem filmu „Królowa Śniegu”. Napisz dalsze losy wybranych bohaterów.

FAZA KOŃCOWA:

1. Wykreślanka na zakończenie.

- Wykreśl spośród liter podane wyrazy. Wyrazy mogą być zapisane z góry do dołu, z dołu do góry, ukośnie, wspak.

WYRAZY:

KAI, GERDA, WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA, ADAPTACJA, STSTYŚCI, BAŚŃ,

MIŚ, LUSTRO, SZKŁO, OKO, WŁADZA, POCAŁUNEK, MIŁOŚĆ, RÓŻA, ŚNIEG, LÓD.

HASŁO: SZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE!

1


