KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

dla uczniów klas 0 - III

TEMAT: Muzyczne obrazki wiosenne

CELE:

FORMY ZAJĘĆ: praca indywidualna, zbiorowa

SPOSOBY REALIZACJI: pogadanka, zabawy ruchowe, wspólne śpiewanie

POMOCE DYDAKTYCZNE: płyta CD z akompaniamentem muzycznym: utwory M. Musorgskiego i A. Vivaldiego

utwór M. Buczkówny ,,Znaki Wiosny",

kredki, mazaki, farby, arkusze papieru

CZAS TRWANIA: 45minut

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wiersz ,,Zimno ciepło" J. Kulmowej

Zimno -- ciepło

Chmurki to przyjdą, to odejdą,

bawi się marzec w zimno -- ciepło.

Zamrugał słońcem. Chlapnął deszczem.

0! Ciepło! Ciepłej! Szukaj jeszcze!

Deszcz pajęczynę cienką rozsnuł

i kapie jakby ze stu nosów.

Patrz: tutaj trawka już wyrosła,

Ciepło -- gorąco -- parzy -- wiosna!

  1. Pogadanka ,,Czy widać już wiosnę?"

,,Po czym poznamy, gdy nadejdzie"

3. Interpretacja słów ,,koniec zimy" w różny sposób -- szybciej, wolniej, ciszej, głośniej, wyżej, niżej, z różną intonacją i nastrojem: wesoło, smutno, z wahaniem, jako okrzyk

  1. Wysłuchanie piosenki ,,W marcu"

Raz śnieg pada, a raz deszczyk,

Na jeziorze lud już trzeszczy,

błękit nieba lśni w kałuży,

bałwan w końcu oczy mruży.

Koniec, koniec zimy, przerwa, dzwonek.

To nie dzwonek, to skowronek.

  1. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: uczniowie samodzielnie opracowują interpretacje słów:

bocian -- kle kle kle

wrona -- kra kra kra

kukułka -- ku ku ku ku

wróbel -- ćwir ćwir ćwir

dzięcioł -- stuk puk stuk puk

pisklęta -- pi pi tiu tiu pi pi tiu tiu

6. Recytacja wiersza ,,Znaki Wiosny" w wykonaniu uczniów

z akompaniamentem utworu "Wiosna" Vivaldiego

Dmuchnął ciepły wiatr od łąki,

już na gruszy pierwsze pąki !

Na jabłonce skrzeczy kawka:

- Tam pod płotem wzeszła trawka !

A na grządce, czy nie słyszysz ?

Żółte kiełki - to irysy !

- Słyszę - wróbel jej odwrzaśnie:

Pierwszy fiołek zakwitł właśnie !

Strzyżyk z gniazda się wychyla !

- Ja widziałem już motyla !

Wszędzie szczebiot, szum wesoły,

w ulu się zbudziły pszczoły.

Jaki ruch i gwar w ogródku !

Witaj wiosno, żegnaj smutku !

(Mieczysława Buczkówna)

 

7. Zabawa ruchowa ,,Taniec kurcząt w skorupkach" do muzyki

M. Musorgskiego

8. Ilustracja plastyczna wiosny -- prace dzieci w grupach

9. Wspólne wykonanie piosenki ,,Idzie Wiosna"

Idzie wiosna polem, lasem, łąką,

zawilcem, przylaszczką, konwalią, stokrotką,

tam gdzie stąpnie,

wszędzie kwiaty rosną

Idzie wiosna drzewa ze snu budzi

kasztany, leszczyny, jesiony, modrzewie

drobnym liściem

wietrzyk w brzozach szumi

Idzie wiosna górą, jasnym niebem

jaskółką, kukułką, skowronkiem, przepiórką

sławią wiosnę

ptaki swoim śpiewem

1O. Podziękowanie za udział w zajęciach