Chełmża, dn. 22.09.2009 r.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Blok tematyczny: ,,Już jesień”

Temat dnia: ,,Kasztany”

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi rozpoznać jesień po charakterystycznych jej cechach,

- dziecko zna nazwy podstawowych kolorów,

- dziecko chętnie bierze udział w zabawie ruchowej,

- dziecko próbuje określić położenie przedmiotów w przestrzeni,

- dziecko próbuje zaśpiewać I zwrotkę i refren piosenki ,,Kasztanki”,

- dziecko wie jak wygląda kasztanowiec, potrafi określić jego cechy charakterystyczne,

- dziecko próbuje namalować farbami kasztana

Metody:

- słowna - pogadanka, objaśnienia,

- oglądowa - pokaz,

- czynna - zadania stawiane do wykonania

Formy pracy:

- grupowa,

- indywidualna

Środki dydaktyczne:

- kasztany,

- liść kasztanowca,

- ilustracja drzewa kasztanowca,

- farby,

- pędzle,

- kartki,

- gąbka do wycierania pędzelka,

- kubeczki z wodą

Przebieg zajęć:

  1. Zabawa ruchowa ,,Gdzie jest kasztan”. Nauczycielka ukryła pomiędzy zabawkami kasztany. Dzieci muszą je wszystkie odnaleźć i powiedzieć, gdzie leżały.

  2. Wspólny śpiew I zwrotki i refrenu piosenki ,,Kasztanki” - J. Osińska (słowa).

Wiatr pogłaskał stary kasztan po złotej czuprynie,

a w ogródku już kasztanki skaczą po ścieżynie.

Ref. Kto się z nami bawić chce w kasztanową grę?

Kto się z nami bawić chce w kasztanową grę?

  1. Przypomnienie dzieciom jaką mamy porę roku (dzieci określają charakterystyczne cechy jesieni), nawiązanie do piosenki - dzieci odpowiadają na proste pytania nauczyciela (O jakiej grze mowa w piosence?, Co zrobił wiatr?, Co skacze w ogródku?).

  2. Pokaz ilustracji drzewa kasztanowca oraz jego liści.

  3. Położenie kasztana na książce - dzieci opisują jego położenie za pomocą słów na, pod, obok.

  4. Wyjaśnienie dzieciom sposobu wykonania pracy plastycznej.

  5. Praca indywidualna dzieci przy stolikach - dzieci malują farbami kasztany.