SCENARIUSZ

TEMAT ZAJĘCIA:

Poznajemy różne pojazdy”. Zapoznanie dzieci z pojazdami poruszającymi się po drogach. Ćwiczenia ortofoniczne - naśladowanie odgłosów różnych pojazdów.

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE: (dziecko...)

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIEŁANIA:

Sylwety różnych pojazdów, emblematy w trzech kolorach, pojemniki, koszyk z piłeczkami pingpongowymi.

PRZEBIEG:

  1. „Jakie pojazdy jeżdżą po ulicach i drogach?” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka umieszcza sylwety różnych pojazdów na tablicy: np. samochód osobowy, ciężarowy, TIR, wywrotka, rower, motocykl, traktor. Dzieci prawidłowo nazywają pojazdy, wiedzą do jakich celów przeznaczony jest konkretny pojazd, gdzie, po jakich drogach jeżdżą te pojazdy, co jest potrzebne aby te pojazdy się poruszały, czy wszystkie pojazdy potrzebują tego samego aby się poruszały np. rower i samochód.

  2. „Jaki to pojazd?”- zabawa pantomimiczna. Odtwarzanie ruchem, gestem oraz mimiką sposobu poruszania się różnych pojazdów.

  3. „Światła na skrzyżowaniu” - słuchanie wiersza W.Feber

Rozmowa z dziećmi o sygnalizatorze świetlnym, o znaczeniu kolorów.

Niech każdy stanie przed skrzyżowaniem.

Palą się światła... popatrzmy na nie!

Światło zielone jak młode listki

Na drugą stronę zaprasza wszystkich.

A światło żółte jak liść jesieni

Ostrzega: „spiesz się, bo ruch się zmieni”

A światło czerwone, jak mak, jak ogień

Wszystkim przechodniom zamyka drogę.

  1. Rozmowa na temat wiersza :

  1. „ Dobieramy skojarzenia do kolorów”.

  1. Każde dziecko wybiera dla siebie odkserowaną sylwetę pojazdu, który najbardziej mu się podoba i koloruje ją wg własnego uznania.

  2. Zorganizowanie wystawki prac, chętne dzieci uzasadniają wybór wybranego przez siebie pojazdu.

  3. Zabawa inscenizowana do piosenki „Przepisy drogowe”.

3

2