Scenariusz balu karnawałowego
Prowadzące: Renata Kublińska, Aneta Wojtala
Grupy: ,,Słoneczka”, ,,Krasnoludki”
Data: 11.02.2010
Cele: Pokazanie różnych możliwości wspólnych zabaw.
Wyrabianie umiejętności podporządkowania się przyjętym zasadom gier
opartych na ustalonych regułach z przyzwyczajaniem dzieci do
przegrywania i wygrywania.
Kulturalne zachowanie się w trakcie zabaw przy muzyce.
Stwarzanie atmosfery radości, zadowolenia ze wspólnych zabaw
z młodszymi kolegami.
Metody: słowna, czynna. oglądowa.
Formy aktywności dzieci: muzyczna, ruchowa, językowa,
Środki dydaktyczne: pięknie karnawałowo ubrana sala, płyty z piosenkami, gazety, pojemnik z nagrodami (lizaki, cukierki), aparat fotograficzny, balony, pinpongi, słomki, krzesła, miska, łyżki.słomki
Przebieg:
1. Przywitanie wszystkich uczestników balu karnawałowego, przebierańców.
2. Marsz przy muzyce po obwodzie koła.
3. Przedstawienie na "wybiegu" swoich strojów ( zaprezentowanie się
i powiedzenie kilku słów o sobie ).
4. Wspólna zabawa przy piosence ,,Kaczuszki”
5. Zabawy, tańce przy muzyce.
6. Konkursy i zabawy:
* Zabawa ruchowa "Czarodziejska kula"
(dzieci zgniatają gazetę tworząc z niej kulę)
- Kto dalej dmuchnie? (dmuchanie i przesuwanie papierowej kuli do
określonego miejsca)
- Rzut kula do celu. ( kto trafi w określony cel wygrywa )
- Rzuty i chwyty papierowej kuli. ( komu upadnie na dywan odpada )
* Zabawa przy muzyce "Kto dłużej?"
( taniec z balonem - podtrzymujemy balon brzuszkami lub głowami w parach
na gazecie, komu upadnie lub pęknie, to ta para odpada )
* Zabawa "Bieg z pinpongiem"
( dzieci otrzymują łyżki z pinpongiem, na sygnał biegną do kolegi i przekazują
łyżkę, ten znów biegnie - która drużyna szybsza i nie zgubiła pinponga
zwycięża)
* Taniec "Baloniki" w parach. Balony przywiązane są do nogi partnerów,
tańczą poleczkę ( jedna para stara się drugiej parze przebić, zniszczyć
balonika)
* Zabawa "Kto więcej?"
(przekładanie fasoli z talerzyka na talerzyk w trakcie słuchanej muzyki,
gdy muzyka umilknie kończymy czynność)
* Konkurs "Taniec przy krzesełkach"
( dziesięć krzesełek, jedenaścioro dzieci, tańczą przy muzyce wokół krzesełek
muzyka milknie, dzieci szybko siadają na krzesełkach, komu zabrakło odpada
od zabawy i zabiera jedno krzesło. Gdy zostanie dwoje dzieci, zabieramy
krzesło stawiamy miskę; zwycięży to dziecko, które pierwsze usiądzie do
miski.
7. Konkurs ,,Kto pierwszy wypije herbatę przez słomkę”
8. Zabawa ,,Kto pierwszy”- nawijanie zabawek na klocek.
9. Zagadki słowne związane z tematyka balu karnawałowego:
* Jaka to dziewczynka ma pracy wiele, a na pięknym balu gubi pantofelek? KOPCIUSZEK
* Ten łasuch tym się szczyci, że wraz z siostrzyczką pokonał czarownicę. JAŚ
* Bardzo dużo przygód miała drewniana chłopczyna, zanim z ojcem się spotkała w brzuchu rekina. PINOKIO
* Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. KAPTUREK
* Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie. Chodziłem w butach i miałem wesołe życie. KOT
* Opowiem Ci bajkę, jak kot palił....... FAJKĘ
* Jakim pojazdem ciągniętym przez konie podróżowali niegdyś królowie w koronie? KARETA
* Jakie zwierze z bajek ma takie zwyczaje, że gdy połknąć chce wnuczkę, babcię udaje? WILK
* W chatce krasnoludków mieszka prześliczna Śnieżka. KRÓLEWNA
* Złocista może zdobić głowę królowej i króla. Dobrze się dzieje, gdy leży jak ulał. KORONA
* Czym ozdabiamy salę na bal karnawałowy: łyżeczkami, balonami, bibułkami
* Gdzie odbył się bal, na którym był Kopciuszek: w przedszkolu, w pałacu, na leśnej polanie
Z kim Kopciuszek tańczył na balu: z Mikołajem, z królewiczem, ze smokiem wawelskim
W której bajce dziewczynka idzie na bal: Jaś i Małgosia, Calineczka, Kopciuszek
10. Poczęstunek: pączki, owoce.