Wczesny wiek szkolny jest okresem rozwojowym dzieci, w którym zdobywają one podstawy wiedzy decydujące o ich dalszym życiu. Młodzi ludzie rozwijają wówczas umiejętności współdziałania w grupie, a także pełnienia różnych ról społecznych, a zatem wszystkiego tego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w zbiorowości.
Zgodnie z przepisami Kodeksu Ruchu Drogowego, dzieci mają prawo do samodzielnego poruszania się po drogach publicznych już od siódmego roku życia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy siedmiolatkowie przygotowani są do uczestnictwa w ruchu drogowym.
Stale rosnąca ilość pojazdów motorowych, poruszających się po naszych drogach, stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia pozostałych uczestnikow ruchu drogowego, w tym przede wszystkim dzieci. Co roku na naszych drogach giną setki młodych ludzi, tysiące zostaje rannych. Dlatego już od najmłodszych lat dzieci powinny być wyposażane w wiedzę o zasadach ruchu drogowego.
CEL GŁÓWNY PROGRAMU
Przygotowanie dzieci z klas 0-IV do prawidłowego i samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym.
CELE SZCZEGÓŁOWE
zapoznanie z przepisami ruchu drogowego
wyrabianie umiejętności przewidywania skutków niewłaściwego zachowania na drogach
opanowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia
przygotowanie do samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym (karta rowerowa)
kształtowanie umiejętności przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni.
SCENARIUSZ dla klasy "0"
Cel główny: Przygotowanie dzieci do prawidłowego i samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym.
Metody pracy:
rozmowa kierowana
pokaz i obserwacja
zabawa ruchowa.
Adresaci: dzieci z klas 0.
Forma pracy: grupowa (jedna klasa).
Środki dydaktyczne:
książeczki Straż Miejska nie tylko dzieciom (lub inne dostępne w danej szkole)
znaki drogowe - plansze
plansze tematyczne.
Czas realizacji: 30 minut.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. Omówienie podstawowych pojęć:
chodnik - część drogi przeznaczona do ruchu pieszych
jezdnia - część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni
przejście dla pieszych - powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
3. Wspólne ustalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze w sytuacji, gdy nie ma żadnej sygnalizacji świetlnej - dzieci opowiadają, gdzie przechodzą przez jezdnię i po czym można poznać przejście dla pieszych.
4. Zabawa ruchowa Jak bezpiecznie przejść ulicę? - krótka inscenizacja pięciu zasad przechodzenia przez ulicę.
5. Omówienie znaczenia noszenia przez dzieci elementów odblaskowych.
6. Przedstawienie plansz ze znakami drogowymi: przejście dla pieszych, droga dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizator świetlny.
7. Zabawa ruchowa Sygnalizator świetlny - rozpoznawanie barw sygnalizatora świetlnego (czerwony, zielony).
8. Podsumowanie wiadomości na temat bezpiecznego poruszania się po ulicy, rozdanie tematycznych rysunków do kolorowania.