Konspekt lekcji biologii
Poziom edukacyjny: Gimnazjum
Program: „Ciekawa biologia cz. 1”, wyd. WSiP
Dział programu: Powitanie biologii
Hasło programowe: Historia i współczesność biologii
Temat: Historia i współczesność biologii
Zakres treści:
1. Biologia jaki nauka przyrodnicza
2. Działy biologii
3. Podstawy współczesnej biologii w XIX wieku
4. Biologia molekularna w XX wieku
Cele: A. Zapamiętanie wiadomości:
- uczeń definiuje pojęcie nauka
- uczeń wymienia dwie dyscypliny nauki
- uczeń wymienia podział dyscyplin ścisłych
B. Zrozumienie wiadomości:
- uczeń przyporządkowuje Biologie jako naukę do odpowiedniej dyscypliny
- uczeń podaje przykłady działów biologii
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
- uczeń wskazuje ggggggggggg
-ggggggggggggg
-gggggggggggggg
D. Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych:
- uczeń wskazujeggggggggggg
- uczeń ustala związki ggggggg
E. Postawy:
- postawa aktywnego zaangażowania się w zdobywanie wiedzy o własnym organizmie
- odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
Metody: słowna- wykład, pogadanka, praca z podręcznikiem, praca w grupach
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: środki zastępcze
środki wizualne:
- foliogram „podział nauki na dyscypliny”
przyrządy i materiały:
-rzutnik
publikacje i materiały metodyczne:
- podręczniki, zeszyt przedmiotowy, atlas
Literatura dla nauczyciela:
- Podręcznik „Ciekawa biologia cz.1”, wyd. WSiP
- Podręcznik „Biologia II”, wyd. ŻAK
- Słownik szkolny Biologia, wyd. Zielona Sowa
- Encyklopedia szkolna Biologia, wyd. Zielona Sowa
Literatura dla ucznia:
-Podręcznik „Ciekawa biologia cz1”
- Atlas anatomiczny
Notatka:
Temat: Historia i współczesność biologii.
BIOLOGIA:
-botanika
-zoologia
-biochemia
-ekologia
-fizjologia
-mikrobiologia
mikologia
-biologia molekularna
Zad. Przyporządkuj definicje do autora
Antony von Leeuwenhoek |
1.Stworzył teorie ewolucji |
Karol Linneusz |
2.Ustalił w jaki sposób cechy są przekazywane potomstwu |
Theodor Shwann i Matthias Schleiden |
3.Zaproponowali model DNA |
Karol Darwin |
4.Skonsruował mikroskop |
Jan Grzegorz Mendel |
5.Stworzył 1 systematyke |
Francis Crik I James Watson |
6.Stwierdzili że wszystkie organizmy są zbudowane z komórek |
Ogniwo lekcyjne |
Czas realizacji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Faza wstępna: Sprawy organizacyjne
Pogadanka Wstępna
Faza realizacyjna
Faza podsumowująca
|
|
Przywitanie uczniów. Sprawdzenie listy obecności i zapisanie tematu lekcji.
Proszę otworzyc podręczniki na str 8 gdzie znajduje się tabela 1.1 „Podział nauk” Zapoznajcie się z tabelą
Nauka pozwala nam na lepsze poznanie otaczającego świata. Proszę jedną osobę o odczytanie z tabeli na jakie 2 dyscypliny dzielimy naukę.
Jak widzicie dyscypliny ścisłe możemy podzielić na nauki przyrodnicze i matematyczne. Odczytajcie z tabeli do której z tych nauk przydzielimy biologie?
Nauczyciel zapisuje na tablicy słowo Biologia i podaje wyjaśnienie tego terminu
Biologia jest działem który również możemy podzielić na mniejsze działy
Otwórzcie podręczniki na str. 10 i przeczytajcie pierwszy akapit „Tradycyjne nauki biologiczne”
A teraz na tablicy będziemy zapisywać od strzałek znane nam działy biologii
Obecnie bardzo dobrze rozwijającym się działem jest biologia molekularna czyli dział nauki zajmujący się badaniem na poziomie cząsteczkowym np. poznanie Budowu DNA i tu pojawiają się bardzo ważne nazwiska Crik i Watson.
Proszę otworzyć podręczniki na str. 9 i zapoznać się z tekstem.
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zadaniem. Proszę jednego ucznia o odczytanie polecenia.
Po wykonaniu zadania uczniowie wraz z nauczycielem sprawdzają zadanie.
Proszę otworzyć podręczniki na str. 11. Będziemy odpowiadać na pytania podsumowujące.
|
Przywitanie nauczyciela.
Wskazany lub chętny uczeń odczytuje dyscypliny nauki : humanistyczne i ścisłe
Wskazany lub chętny uczeń odpowiada na pytanie
Uczniowie zapisują wyjaśnienie terminu biologia w zeszytach
Uczniowie czytają wskazany fragment w podręczniku.
Biologia: botaniki, zoologia, biochemia, ekologia, fizjologia, genetyka, mikrobiologia, mikologia, biologia molekularna.
Uczniowie pracują w parach.
Każdy uczeń czyta jedno pytanie i na nie odpowiada. |