SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 05.09.2014
Prowadzący:
Opiekun:
Grupa wiekowa: 3,4 latki
Liczba godzin: 6
Tematyka tygodnia: Witamy w przedszkolu
Temat dnia: Ja i moi koledzy
Cele ogólny:
- zachęcanie do bliższego poznawania swoich rówieśników,
- opracowanie kodeksu grupowego
Cel operacyjny:
Dziecko :
- dostrzega podobieństwa i różnice w wyglądzie kolegów
- przestrzega zasad obowiązujących w przedszkolu
Formy organizacyjne:
zbiorowe,
Metody:
czynna, słowna, zajęcia dydaktyczne
Pomoce i środki dydaktyczne:
przepaska do zawiązania oczu, opowiadanie „Zabawa Tygryska” ; arkusz brystolu; kolorowe markery.
Przebieg zajęć:
1) Przywitanie dzieci.
2) Zabawy dydaktyczne:
-„Poznaje swoich kolegów” - zabawa polega na rozpoznawaniu swoich kolegów po głosie. Dzieci siedzą na dywanie, w środku jedno z zawiązanymi oczami. Wyznaczone przez nauczyciela dziecko woła osobę ze środka koła po imieniu. Jej zadaniem jest odgadnięcie, kto ją woła. Jeśli odgadnie, następuje zamiana miejsc.
-„O którym koledze mówimy?” - chętne dzieci omawiają wygląd wybranego kolegi lub koleżanki, pozostałe odgadują i kim jest mowa.
3) Ustalenie kodeksu grupowego obowiązującego w przedszkolu na podstawie opowiadania „ Zabawa Tygryska”:
Tygrysek miał 5 lat. Pewnego dnia przyniósł do przedszkola swój nowy samochód sterowany pilotem. Wszystkie zwierzątka były nim zainteresowane i chciały się nim pobawić . Ustaliły więc kolejność zabawy samochodem i zaczęły się bawić. Niestety Wilczek nie chciał czekać na swoją kolej. Podszedł do Zajączka, który właśnie bawił się zabawką, wyrwał mu z łapki pilota i ze złości na kolegów, którzy chcieli zaprotestować, rzucił go na podłogę i rozbił. Tygrysek niewiele myśląc rozpłakał się i napadł z pięściami na roześmianego i zadowolonego Wilczka. Co sądzicie o postępowaniu zwierzątek?
4) Wypowiedzi dzieci na temat postępowania zwierząt występujących w opowiadaniu, próba oceny ich postępowania.
5) Spisanie na dużym arkuszu brystolu, zaproponowanych przez dzieci zasad, które ich zdaniem powinny obowiązywać w przedszkolu.
Umieszczenie kodeksu w widocznym miejscu sali i odnoszenie się do niego w różnych sytuacjach zaistniałych między dziećmi.
....................................... .........................................
podpis opiekuna praktyk podpis praktykanta