SCENARIUSZ ZAJĘCIA.

PLACÓWKA: Miejskie Przedszkole Nr 1 w Piekarach Śląskich.

PROWADZĄCA: mgr Lucyna Kinder.

GRUPA: 6 - latki - grupa „0”

DATA: 19.05.2006 r.

CEL GŁÓWNY: Zapoznanie ze zjawiskiem tęczy.

CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Słuchamy „Bajki o tęczy i Kubusiu Puchatku” z czasopisma Kubuś Puchatek - zapoznanie ze zjawiskiem powstawania tęczy, jej budową i kolorami.

OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.

TREŚCI : Poznawanie przyrody - stwarzanie warunków do dzielenia się nagromadzonymi spostrzeżeniami;

CELE OPERACYJNE:

POMOCE: maskotka Kubusia Puchatka, koperty z kolorowymi paskami, kolorowe bibułkowe wstążki, karty pracy, kredki, rzutnik, pryzmat, rozpylacz z wodą;

LITERATURA: I.Dudzińska „Metodyka wychowania przedszkolnego”,

C. Hannaford „Zmyślne ruch, które doskonalą umysł”,

B. Tayor „Zabawa i nauka. Kolor i światło”,

Kubuś Puchatek, 1998, nr 2.

PRZEBIEG:

  1. Przywitanie dzieci zabawą z pedagogiki zabawy „Witam wszystkich, którzy…” ( dzieci stoją w kręgu, kto czuje się powitany robi krok do przodu ).

  2. Przywitanie siebie nawzajem - ruchy naprzemienne ( element m. Dennisona ).

  3. Rozwiązywanie zagadek pt. „Jaki to kolor?” przygotowanych przez Kubusia Puchatka:

  1. Giełda pomysłów nt. „Czy można gdzieś zobaczyć wszystkie te kolory razem ?”

  2. Wysłuchanie opowiadania o Kubusiu Puchatku.

  3. Omówienie opowiadania.

  4. Otwarcie kopert - wyjęcie pasków w kolorach tęczy, przeliczanie ich, oglądanie

  1. Układanie z pasków tęczy zgodnie z kolejnością występowania kolorów od lewej do prawej strony.

  2. Zabawa ruchowa przy piosence „Tęcza, tęcza cza, cza, cza” - dzieci stoją w kole z wstążkami z bibuły w kolorach tęczy. Prowadzący w środku wymienia kolory a dzieci z tym kolorem robią krok do przodu, podskakują.

  3. Doświadczenie a pryzmatem i rzutnikiem - wywołanie tęczy w warunkach sztucznych.

  4. Praca indywidualna przy stolikach - kolorowanie tęczy zgodnie z wzorem kolorów.

  5. Wyjście na podwórko - doświadczenie - próby wywołania tęczy ( rozpylacz skierowany w stronę słońca ) - tylko w sprzyjających warunkach.