KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 4,5 LETNICH
- ROZWÓJ MOWY I MYŚLENIA
Prowadząca : Marta Skabara
Temat: „Złota rybka”- zabawy słowne i teatralne na podst. bajki
Cele:
- rozwijanie mowy i myślenia poprzez:
przedstawianie treści utworów literackich własnymi słowami oraz podczas wyszukiwania cech przeciwstawnych, rymów do podanego wyrazu, układania zdań , układania zagadki słownej ,
-rozwijanie wyobraźni i fantazji.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- zbudować dialog podczas manipulowania pacynkami,
- ułożyć zagadkę słowną,
- wyszukać wyrazy przeciwstawne do podanego wyrazu,
- wyszukać rymy do podanego wyrazu,
- ułożyć zdanie do podanego wyrazu,
- wymyśleć własną bajkę,
Metody:
- twórczej aktywności słownej
- oglądowa
Formy:
- grupowa
- w małym zespole
Środki dydaktyczne:
- mały teatrzyk, pacynki,
- akcesoria teatralne( rybka, wędka, domek, koryto),
- 2 ilustracje do tworzenia bajki oraz układania zagadki,
Przebieg:
Lp. |
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
I
II.
III
IV |
Wstęp : Zaproszenie do udziału w teatrzyku o złotej rybce na podst. wysłuchanej wcześniej bajki,
Rozmowa na temat bajki: ocena moralna bohaterów,
Praca w małym zespole:
- Układanie własnej zagadki słownej do ilustracji : rybka , ośmiornica,
- Wyszukiwanie rymów do podanego wyrazu: rybeczka
- Układanie zdań do podanego wyrazu : rybka
- Wyszukiwanie wyrazów przeciwstawnych do podanych :
dobry- zły pracowity- leniwy wolny- szybki cichy- głośny wesoły - smutny odważny - tchórzliwy
- Wymyślanie wspólnej bajki (z pomocą ilustracji): w/g planu:
1.Wymyślenie tytułu bajki.
2. Rozpoczęcie: Dawno. dawno temu, za górami ….
3.Wyodrębnienie głównych postaci bajki oraz ich przygód.
4. Zakończenie
5.Zidentyfikowanie myśli przewodniej: morału.
Zakończenie zajęć : wręczenie wesołej rybki dzieciom za miłą zabawę.
|
Część dzieci siedzi na ławeczce i jest widownią, wybrane dzieci ( 4) są aktorami w teatrze,
Wyodrębniają dobre i złe postacie z bajki Oceniają ich postępowanie
Dzieci siedzą przy wyznaczonym stoliku
- układają zagadkę
- wyszukują rymy
- układają zdania
- podają wyrazy przestawne
- wspólnie układają bajkę |