KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
TEMAT: Pa-lu-szek i głów-ka to szkol-na wy-mów-ka.
Czas: 45 min
Cele lekcji:
Poznanie terminu sylaba
Poznanie fraszek na tematy szkolne autorstwa Igora Sikiryckiego
Kształcenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby
Kształcenie umiejętności poprawnego przenoszenia wyrazów do następnej linii
Metody pracy:
Praca z tekstem
Ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do klasy czwartej „Słowa z uśmiechem”
Przebieg lekcji:
Sylaby – ćwiczenia wstępne
Zapamiętaj! – podsumowanie
Sylaby – ćwiczenia utrwalające
Wykorzystać wiedzę – podsumowanie
Zadanie domowe
I. Sylaby – ćwiczenia wstępne
„Słowa z uśmiechem – Nauka o języku cz.1”, s. 22
1. Kartkówka z zajęć wcześniejszych (załącznik nr 1).
2. Nauczyciel prosi o wyjaśnienie powiedzenia zawartego w temacie lekcji.
3. Uczniowie, pracując rzędami, wykonują ćwiczenia 1.
Szko – ła ma – rzeń!
A-na-na-sy na-szej kla-sy!
Czwar-ta „a” wy-gry-wa!
4. Uczniowie wykonują ćwiczenie 2.
Szkopuł, szkoda, szkoła, szkolić
Zeszyt, zero, zebra, zegar
Łabędź, łasuch, ława, łapa
Dzieli wyrazy na sylaby | Składa sylaby tworząc z nich wyrazy |
---|
II. Zapamiętaj! – podsumowanie
„Słowa z uśmiechem – Nauka o języku”, s. 22
1. Uczniowie czytają informacje zawarte w tabeli Zapamiętaj!
Poznaje definicję sylaby |
---|
III. Sylaby – ćwiczenia utrwalające
„Słowa z uśmiechem – Nauka o języku”, s. 24
1. Uczniowie wykonują ćwiczenie 5.
- wyrazy jednosylabowe: zna, aut, zna, ich, wie, są, lecz, sam, nie, ma
- wyrazy dwusylabowe: marki, jakich, marek, jako, uczeń, dobrej, marki
- wyrazy trzysylabowe: zalety, zegarki, niestety, na razie
Mieć dobrą markę – mieć dobra opinię, cieszyć się uznaniem
2. Uczniowie wykonują zadanie 6.
Talent, zamierza, przesada, lekcjach.
Cienko śpiewać – być w trudnej sytuacji
3. Uczniowie, podzieleni na grupy, wykonują ćwiczenie (załącznik nr 1)
Liczy sylaby w wyrazie | Składa wyrazy ze słów podzielonych na sylaby |
---|
IV. Wykorzystać wiedzę – ćwiczenia utrwalające
„Słowa z uśmiechem – Nauka o języku”, s. 25
1. Uczniowie czytają informację z tabeli Zapamiętaj! na temat dzielenia wyrazów.
2. Uczniowie wykonują ćwiczenie 9.
Żart wy- wo – ła u – śmiech.
Cza – sa – mi brak słów.
Spryt za – wsze przy – dat – ny.
3. Uczniowie wykonują ćwiczenie 10.
Ta – bli –cy/ tab – li –cy;
dłu – go;
strasz – ny;
na – u – czy – ciel – ka.
Poprawnie przenoszą wyrazy do następnej linii, dzieli go zgodnie z podziałem na sylaby |
---|
V. Omówienie zadania domowego
„Słowa z uśmiechem – Nauka o języku”, s. 23
Nauczyciel omawia zadanie domowe, ćwiczenie 4.
Załącznik nr 1
Grupa A
Załącznik nr 2
Grupa 1
Paluszek i główka
Paluszek i główka
To ….. wymówka, [na – szkol]
Zwłaszcza kiedy ….. [ ce – głów]
Zagraża ………. [sów – kla – ka]
Grupa 2
Podpowiadacz klasowy
Raz znalazł się w ……: [dzie – bie]
……. przy tablicy [pom – za – niał]
Sobie …. [pod – wie – po – dzieć]
Grupa 3
Bardzo lubi naszą szkołę
Mój ….. Jasiek, [le – ko – ga]
I dlatego po dwa lata
Siedzi w ….. klasie. [każ - dej]
Grupa 4
Strzelał z procy bardzo ….. [nie –cel]
I we dnie, i w nocy,
Aż …. dnia wyleciał [go – pew – ne]
Ze szkoły jak z …. [cy – pro]
Grupa 5
Nie mógł się … [snąć – wci]
Do żadnej z ławek,
Bo miał w …. [kie – niach – sze]
…. ściągawek. [no – peł]
Grupa 6
Gdy …. ze szkoły, [ca – wra]
To o każdej porze
Pełni …. Dyżur [o – stry]
Przy …. [wi – te – zo – rze – le]
Grupa 7
W szkole, w kinie, w …. , w wannie [ku – łóż]
Żuje gumę nieustannie.
W koniec nosa …. [pa – trzo –za – ny]
Cały dzień robi balony.
I nie słyszy, jak go chwalą:
"To ….. w szkole balon"! [wię – naj – kszy]
Grupa 8
Żeby mi … [pił – ku]
Mój …. Wujek [bry – do]
Tyle…. , [tów – pre – zen]
Ile mam dwójek.
Grupa 9
Dawniej chodził na…., [wa – ry – ga]
A dziś …. jest wzorowym. [niem – ucz]
Poszedł bowiem dnia …. [go – pew – ne]
Prosto po rozum do głowy.