Konspekt zajęć zintegrowanych metoda ośrodków pracy

Konspekt zajęć zintegrowanych metoda ośrodków pracy:

Imię i nazwisko nauczyciela: Kowalczyk Katarzyna.

Klasa: Druga klasa szkoły podstawowej

Data: 11.12.2010r.

Imię i nazwisko nauczyciela: Kowalczyk Katarzyna.

Temat ośrodka szerszy: Przykłady różnorodności roślin, grzybów i zwierząt oraz środowisk ich życia występujących w parku:

Temat ośrodka dziennego: Zwierzęta mieszkające w parku.

Temat poprzedni: Rośliny i grzyby występujące w parku.

Temat następny: Znaczenie parku w życiu człowieka

Charakterystyka klasy: Do klasy uczęszcza 17 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Dodatkowo Joanna jest to dziewczynka z zespołem Downa a Arek jest dzieckiem niewidzącym.W klasie nie ma problemów wychowawczych. Dzieci posiadają orzeczenia poradni psychologiczno – pedagogicznej stwierdzające specyficzne trudności w nauce typu dyslektycznego i mające trudności w nauce spowodowane opóźnieniami, zaburzeniami i nieharmonijnym rozwojem poszczególnych sprawności intelektualnych. Uczeń niewidzący pracuje w systemie Braille’a.

Cele dydaktyczne:

*ogólny:

Poznanie nazw zwierząt i ich trybu życia w parku

Rozwijanie zainteresowania zwierzętami mieszkającymi w parku.

*szczegółowe:(uczeń)

- uczeń zna nazwy zwierząt występujących w parkach.

- uczeń wie jak wyglądają poszczególne zwierzęta poznane w parku.

- rozumie zasadę troski o zwierzęta.

- wie, że nie wolno krzywdzić zwierząt

- rozumie wpływ istnienia parku dla ludzi

- rozumie sens dokarmiania zwierząt zimą

- zna nazwy zwierząt występujących w parku i potrafi wskazać je na ilustracji.

- zna niektóre zwierzęta występujące w parku i rozumie ich tryb życia

- rozumie i wykazuje postawę szacunku wobec zwierząt w parku

- zna i naśladuje ruchy zwierząt występujących w parku.

- zna nazwy zwierząt występujących w parku i stworzy z tych wyrazów krzyżówkę

- potrafi wskazać i policzyć zwierzęta na ilustracji.

- potrafi odróżnić zwierzęta żyjące w parku od innych zwierząt.

- potrafi policzyć zwierzęta na ilustracji.

Metody pracy

a) metody pracy(wg. Kupisiewicza)

- oparte na słowie (pogadanka)

- oparte na działaniu

- metody aktywizujące(m. inscenizacji) -naśladowanie zwierząt

- gier dydaktycznych(krzyżówki)

- burza mózgów.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:

- karty z hasłem do utworzenia krzyżówki, karta z ilustracjami zwierząt, szablon żaby do pokolorowania, odtwarzacz i słuchawki dla dziecka z wadą wzroku, teksty pisane systemem Braille’a, duża kartka do napisania regulaminu zachowania się w parku, zeszyty przedmiotowe i podręczniki.

Tok lekcji:

1) Część wstępna:

*)Przywitanie: Nauczyciel wita uczniów słowami: „witam wszystkich serdecznie na dzisiejszych zajęciach.”

*) Zajęcia porządkowe: Przypięcie identyfikatora „Dyżurny dzisiejszego dnia”. Przygotowanie tablicy i przyborów szkolnych.

*) Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody: Następnie dzieci i nauczyciel podchodzą do okna w celu obserwacji pogody. Obserwacja warunków atmosferycznych, temperatury, aspekt przyrody, ubiór ludzi do warunków pogody. Wyznaczony uczeń nakleja odpowiednia plakietkę na planszy pogody.

*) Ustalenie dnia tygodnia: Nauczycielka pyta, jaki jest dziś dzień tygodnia, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. Zaznaczenie bieżącego dnia tygodnia na kalendarzu wiszącym w klasie i zapisanie daty w zeszycie

*) Lista obecności : Nauczyciel zaprasza dzieci do kalendarz. Wyznaczony uczeń ustala, jaki mamy dzień tygodnia, miesiąc i rok i zaznacza to na kalendarzu. Na tygodniowej liście obecności, każde z dzieci kolejno podchodzi do tablicy i przyczepia karteczkę, na której wcześnie napisał swoje imię i nazwisko, w odpowiednie miejsce. Porównanie i analizowanie frekwencji ucznia w ostatnich dniach wczoraj, przedwczoraj.

*) Zajęcia ruchowe, oddechowe: Dzieci powtarzają za nauczycielem głęboki wdech nosem i ręce do góry, głęboki wydech ustami i ręce na dół.

*) Sprawdzenie pracy domowej: Nauczyciel sprawdza pracę domową. Uczniowie w pracy domowej mieli za zadanie wykleić z bibuły kwiat konwalii.

2) Podanie celu zajęć i wzbudzenie zainteresowania tematyką:

Zajęcie miejsc uczniowie siadają w ławkach. Na ostatnich zajęciach rozmawialiśmy na temat roślinności występującej w parku a dziś porozmawiamy o zwierzętach zapewniam was, że zajęcia będą bardzo ciekawe i zapraszam do współpracy.

3) Część poznawcza:

a) obserwacja:

Wspólne wyjście do parku miejskiego. Przed wyjściem zwracamy uwagę uczniom na bezpieczeństwo, kulturę zachowania i przestrzeganie poleceń. Będąc w parku miejskim ukierunkowuje obserwację, zwracając uwagę na cechy istotne, związane z ośrodkiem pracy:, jakie zwierzęta występują w parku, jak żyją, gdzie mieszkają, jak trzeba zachować się w parku. Powrót do szkoły.

b) kojarzenie
Ten etap rozpoczynamy od omówienia spostrzeżeń dokonanych przez dzieci w czasie obserwacji. Nauczyciel koryguje błędne spostrzeżenia uczniów, uzupełnia wiadomości, porządkuje materiał. Na podstawie burzy mózgów wspólna pogadanka na temat zwierząt żyjących w parku, ich sposobie życia: mówimy, ze są zwierzęta-ssaki chodzące po lesie i łatające ptaki, zwierzęta maja różny wygląd, odżywiają się, czym innym a niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów a zwierzęta zapadają w sen zimowy. Mówimy, że w zimie trzeba dokarmiać zwierzęta. Dzieci dostają kartę pracy z ilustracjami różnych zwierząt i tych mieszkających w parku i tych, które mieszkają w innych miejscach. Arkadiusz dostaje słuchawki podłączone do odtwarzacza i tam ma nagrane nazwy zwierząt, które pozostałe dzieci widza na ilustracji i mówi, które z tych zwierząt mieszkają w parku. Uczniowie wskazują te zwierzęta, które mieszkają w parku. Dzieci wychodzą z ławek i w ramach odpoczynku wykonują swobodne ćwiczenia ruchowe.

4) Ekspresja

*) ekspresja konkretna: Uczniowie kolorują kolorowymi kredkami szablon żaby.

*) ekspresja polonistyczna: Dzieci dostają karty z samym hasłem do krzyżówki. Hasło to „Park miejski” i dzieci układają krzyżówkę na podstawie nazw zwierząt mieszkających w parku, dowolne wyrazy, liczba liter i kolejność – liczy się Arek dostaje prace w technice Braille’a. Nauczyciel sprawdza czy wszystko się zgadza i prezentuje krzyżówkę wykonana przez siebie. Dzieci porównują miedzy sobą wykonane prace.

*)ekspresja ruchowa: Naśladowanie ruchów zwierząt. Każdy naśladuje zwierzątko, które najbardziej lubi.

*) ekspresja matematyczna: Uczniowie liczą na etykietach ile jest zwierząt mieszkających w parku a ile po za nim, mówią, których jest więcej a których mniej, czy może po tyle samo.

*) ekspresja polonistyczna: Na zakończenie zajęć wspólne napisanie regulaminu zachowania się w parku miejskim. Na dużej kartce dzieci wypisują hasła jak trzeba zachowywać się w parku i wieszają prace na gazetce klasowej.

3) Zajęcia końcowe:

*Podsumowanie dnia: Nauczyciel kieruje pytanie do uczniów”, co najbardziej wam się podobało na zajęciach”. Powtórzenie poznanych nazw zwierząt mieszkających w parku.

*Zadanie pracy domowej: Zadajemy prace domową: praca plastyczno – techniczna, wyklejanka z papieru kolorowego, na temat ” Zwierze, które mieszkają w parku i spodobało nam się najbardziej”. Nauczyciel tłumaczy jak dokładnie wykonać pracę domową.

*Zajęcia porządkowe: uporządkowanie stanowisk pracy. *

Pożegnanie: Nauczyciel żegna się z uczniami, dziękuje za współprace, życzy miłego dnia i zaprasza na następne zajęcia.

Załącznik nr.3

Załącznik nr.1

Załącznik 2

P
A
R
K
M
I
E
J
S
K
I
