KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat: Doskonalenie umiejętności prowadzenia i przyjęcia piłki oraz strzału na bramkę w piłce nożnej.
Klasa: V – chłopcy
Liczba ćwiczących:
Miejsce ćwiczeń: sala gimn.
Cele szczegółowe w zakresie:
Postaw – uczeń potrafi współdziałać w zespole podczas rywalizacji, przestrzega reguł zabaw i gier.
Umiejętności – uczeń doskonali poznane elementy techniki gry w piłkę nożną.
Wiadomości – uczeń zna przepisy piłki nożnej i technikę wykonania elementów technicznych
Motoryczność – uczeń kształtuje swoją szybkość, zwinność i koordynację.
Przybory i przyrządy: piłki nożne (2), pachołki, znaczniki.
Tok lekcji | Część lekcji | Opis ćwiczenia | Czas | Uwagi i metody |
---|---|---|---|---|
Czynności organizacyjno - porządkowe | Zbiórka, sprawdzenie obecności. Przedstawienie tematu i celów lekcji, uzasadnienie potrzeby ich realizacji. | 2 min | Uczniowie ustawieni w szeregu | |
Zabawa ożywiająca | KTO PIERWSZY – w kilku miejscach na boisku znajdują się rozmieszczone różne przedmioty (bramka, piłki, pachołki, znaczniki). Dzieci poruszają się w truchcie. Na sygnał prowadzącego np. piłki – dzieci mają za zadanie jak najszybciej ustawić się przy wskazanym przedmiocie w określonej wcześniej przez prowadzącego pozycji (siad skrzyżny, siad prosty, leżenie tyłem i przodem). | 5 min | Zabawa odbywa się na ograniczonym polu (połowa boiska). Metoda zabawowo-klasyczna |
|
Część wstępna | Ćwiczenia kształtujące (w biegu i w miejscu) |
|
8 min | Podczas ćwiczeń w biegu, uczniowie ustawieni w dwóch rzędach. Podczas ćw. w miejscu, ustawienie na obwodzie koła. Metoda naśladowcza ścisła i metoda zadaniowa. |
Część główna | Realizacja tematu lekcji |
|
25 min | Zwracamy uwagę na dokładność wykonywania ćwiczenia, korygujemy zauważone błędy prowadzenia piłki. Metoda zadaniowo-ścisła |
Część końcowa | Ćwiczenia uspokajające |
|
3 min | Uczniowie ustawieni w rozsypce. |
Podsumowanie i omówienie lekcji | Zbiórka, przypomnienie i omówienie celów lekcji, ocena aktywności | 2 min | Uczniowie ustawieni w szeregu. | |