Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w II klasie gimnazjum
Temat: „Prawdziwi przyjaciele są zawsze obecni, choć oddaleni” – przyjaźń według Małego Księcia.
Cele lekcji
ogólne
- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem
- rozwijanie wrażliwości uczniów
- rozwijanie umiejętności pracy w grupie
szczegółowe
- uczeń zna co najmniej dwie sentencje związane z przyjaźnią
- uczeń podaje najważniejsze informacje związane z Cyceronem
- uczeń prawidłowo wyszukuje fragmenty z książki „Mały Książę” dotyczące przyjaźni
- uczeń prawidłowo argumentuje swoje zdanie na temat prawdziwej przyjaźni i zachowania przyjaciół
Metody pracy
- asocjogram
- krzyżówka
- pogadanka informacyjna z udziałem uczniów
- dyskusja
- praca z tekstem
Formy pracy
- w grupie
- w parach
- zbiorowa
- indywidulana
Środki dydaktyczne
- dwa arkusze szarego papieru
- flamastry
- piosenka K. Sobczak „Mały Książę”
Przebieg lekcji
- praca w grupach – asocjogram: grupa 1. Co to jest przyjaźń?, grupa 2. Jak powinny zachowywać się osoby przyjaźniące się ze sobą?
- zapisywanie wszystkich skojarzeń, następnie zamiana arkuszami i uzupełnienie ich nowymi treściami
- przedstawienie pracy grup
- zapisanie tematu
- krzyżówka
Dokończ zdanie: „Dobrze widzi się tylko…”
Antonim słowa próżny
Stajesz się nim, kiedy bierzesz do ręki „Małego Księcia”
Podróżował po nich Mały Książę
Miała dla Małego Księcia ogromne znaczenie, bo poświęcił jej wiele czasu
Zawsze musi towarzyszyć oswajaniu („Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoisz”
Bohater, dla którego najważniejsze jest liczenie
HASŁO: CYCERON
-krótkie przedstawienie wiadomości o Marku Cyceronie
Marcus Tulius Cicero
-autor aforyzmu zawartego w cytacie
- rzymski filozof, mówca, polityk
- zwolennik sprawiedliwości, równości społecznej, zgody
- zamordowany za swoje poglądy polityczne
Przykłady znanych sentencji Cycerona:
„Takie życie jest szczęśliwe, które jest zarazem chwalebne”
„Podstawą sprawiedliwości jest zaufanie”
„Nie znać historii, to jest zawsze być dzieckiem”
„Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupca jest trwać w błędzie”- wykorzystanie pracy z asocjogramów, dyskusja: Czy w swoich odpowiedziach znajdujecie takie, które pasują do Małego Księcia? Czym była dla niego przyjaźń? Jak traktował swoich przyjaciół?
- praca w parach – wyszukiwanie w tekście fragmentów dotyczących przyjaźni
- prezentacja efektów, wspólne podsumowanie
PRZYJAŹŃ |
---|
Mały Książę i… |
...Róża |
- zakończenie – prezentacja piosenki K. Sobczak „Mały Książę”
- praca domowa – Wybierz sentencję o przyjaźni, która wydaje Ci się być trafna. W kilku zdaniach uzasadnij swój wybór i napisz, co oznaczają te słowa.