SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Temat zajęcia: Wywoływanie głoski „SZ”
Prowadzący:
Data: 22.02.2010
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 152, ul. Powstańców Wielkopolskich 4
Cele zajęcia:
Wywołanie głoski „SZ”
Doskonalenie sprawności mięśni biorących udział w procesie artykulacji
Usprawnienie mowy dziecka poprzez stymulację działań, tj. ćwiczeń: słuchu, oddechowych, narządów artykulacyjnych
Ulepszanie kinestezji artykulacyjnej.
Formy pracy:
Indywidualna
Metody pracy:
Praca ćwiczeniowa
Pomoce:
Karty z obrazkami z głoską „SZ”
Świeczka
Zapałki
Papierowa kula
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przywitanie się z dzieckiem.
Wprowadzenie do tematu zajęć: Dzisiaj poćwiczymy sobie Twoją buzię i język tak, aby pojawiła się u Ciebie głoska „SZ”.
Etap przygotowawczy:
„Ostrzenie” czubka języka o górne siekacze
„Malowanie podniebienia” cofanie języka w głąb jamy ustnej, od górnych zębów
„Klaskanie językiem” naśladowanie odgłosu konia uderzającego kopytami o bruk
Posyłanie całusków” cmokanie ustami
„Ryjek” układanie warg w kształcie ryjka, a następnie ich rozsuwanie do uśmiechu
„Karetka” naprzemienne wymawianie głoski „u” (wargi wysunięte do przodu) oraz głoski „e” (wargi szeroko rozchylone)
„Tańczący płomyczek” dmuchanie na płomień świecy, tak by wyginać go pod wpływem dmuchania
Chuchanie na ręce
Zabawa „Papierowa kula”:
a)logopeda wypowiada naprzemiennie „s” i „sz” , gdy dziecko usłyszy „sz” szeleści papierowa kulą,
b)nauczyciel wypowiada naprzemiennie sylaby z „s” i z „sz”( sa, sza, so, szo, se, sze, ) gdy dziecko usłyszy sylabę z „sz” szeleści papierowa kulą,
c)nauczyciel wymawia wyrazy z głoską „s” lub „sz”. Dziecko szeleści papierową kulą, gdy słyszy wyraz z głoską „sz”.
Przykłady wyrazów:
sanki, sowa, szklanka, szyja, sukienka, samolot, kasztan, kosz, mysz, stół, sosna, szkoła.
Właściwa praca logopedyczna WYWOŁYWANIE GŁOSKI
|
||
---|---|---|
|
||
|
||
|
||
|
||