Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B

Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków

Data: 19.03.2010

Czas trwania zajęć: 90 min

Prowadząca: Anna Fornal

Temat bloku: Małe zwierzaki o wielkim sercu.

Temat dnia: I jak tu nie kochać psa.

Cele ogólne

Cele operacyjne: Uczeń:

Metody i techniki pracy: dyskusja, praca praktyczna

Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające psy nożyczki, kartki, papier kolorowy, płyta CD z piosenką „I jak tu nie kochać psa”

Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie zadanie domowego.

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.

  1. Udział w dyskusji na temat psów.

Nauczyciel przyczepia do tablicy ilustrację psa i rozpoczyna rozmowę z uczniami na temat tego, w jaki sposób psem należy się opiekować, dlaczego psy są takimi popularnymi towarzyszami życia, do czego psy są potrzebne człowiekowi, jakie funkcje pełnią psy w życiu człowieka.

  1. Śpiewanie piosenki „I jak tu nie kochać psa”.

Nauczyciel odtwarza nagarnie piosenki, uczniowie śpiewają z podkładem muzycznym i wokalnym, następnie tylko z podkładem muzycznym.

  1. Omówienie budowy psa i jego cech charakterystycznych.

Uczniowie z pomocą nauczyciela omawiają z czego składa się pies. Uczniowie podpisują poszczególne części psa na ilustracji przyczepionej do tablicy.

  1. Sporządzanie notatki na temat psa.

Uczniowie wraz z nauczycielem sporządzają wspólną notatkę na temat psa. Potem przepisują ją z tablicy do zeszytu.

  1. Praca plastyczna.

Uczniowie wykonują psa z orgiami składając kartkę według wzoru. Ozdabiają zwierzę wg własnego pomysłu.