SCENARIUSZ ŚLBOWANIA
NOWYCH UCZNIÓW
NA CZŁONKA KLUBU WIEWIÓRKA
Data: 05. 11. 10. 2012 r.
Czas trwania zajęć: 45 min.
Klasa: Uczniowie Szkoły Podstawowej z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu
lekkim, umiarkowanym znacznym i głębokim.
Temat: W krainie czystości.
Cele zajęć:
Cele ogólne:
- zainteresowanie dzieci działalnością Klubu Wiewiórka,
- rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych,
- integracja uczniów,
- złożenie ślubowania na członka Klubu Wiewiórka.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna podstawowe zasady higieny, - zna nazwy przyborów toaletowych i ich przeznaczenie, - potrafi wymienić czynności związane z higieną osobistą, - potrafi klasyfikować przedmioty w zależności od ich przeznaczenia, - potrafi współdziałać w grupie, - potrafi rozwiązywać zagadki, - podejmuje próby twórczego myślenia i działania w różnorodnych zabawach, - rozwija aktywne i twórcze podejście do problemów, - rozwija umiejętności sprawnego komunikowania się, - bogaci czynny słownik.
Metody pracy: Oglądowa: pokaz z objaśnieniem, obserwacja; słowna: opis, rozmowa,
problemowa: drama, burza mózgów, czynna: ćwiczenia praktyczne.
Pomoce dydaktyczne: kostiumy, rekwizyty: szczotka do zębów, pasta do zębów, kubek,
mydło, gąbka, ręcznik, grzebień, szampon do włosów, krem, kaseta
magnetofonowa z piosenkami. pt. „Mydło lubi zabawę”, ,,Szczotka,
pasta”, tabliczki z napisami: „Do zębów” , „Do ciała”, „Do włosów”,
pytania testowe o tematyce zdrowotnej, tekst wiersza ,,Tak, czy
nie?”J. Golczowej, oraz zagadek, koszyczki.
Forma pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Przebieg zajęcia:
Zajęcia wstępne
Powitanie uczestników.
Przedstawienie gościa: przedstawiciela Zarządu PCK w Wyszkowie – P. dyr. Emilię Borkowską.
Zajęcia właściwe
Wprowadzenie do tematu:
Jak wiecie w naszej szkole od ubiegłego roku swoją działalność rozpoczął Klub Wiewiórka. Jest to klub, do którego mogą należeć dzieci, które codziennie myją zęby, chodzą do dentysty, przestrzegają zasad higieny, są grzeczne oraz chętnie pomagają kolegom i innym osobom.
Na dzisiejszych naszych zajęciach porozmawiamy sobie o zasadach higieny. Zobaczymy, czy posiadacie umiejętność pielęgnacji swojego ciała, i czy nasi nowi uczniowie otrzymają legitymację członka szkolnego Klubu Wiewiórka. Aby jednak otrzymać tąką legitymację musicie wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami.
2. Obejrzenie teatrzyku przygotowanego przez starszych uczniów pt:„Kopciuszek.”
3. Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Mydło lubi zabawę” połączone z interpretacją ruchową
utworu oraz ,,Szczotka, pasta”.
Teraz zagadki, wiem, że wszyscy je lubicie.
„W łazience ” – rozwiązywanie zagadek dotyczących przyborów niezbędnych do
utrzymania higieny osobistej.
Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z tematem zajęć na podst. wiersza ,,Tak, czy nie?” J. Golczowej.
Scenka dramowa: ,,Nasz wygląd świadczy o nas”.
Nauczyciel przedstawia uczniom dwie postaci. Jedna przedstawia niedbały wygląd, druga zadbany.
Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza oraz widzianych postaci. Wyliczanie
przedmiotów potrzebnych do utrzymania czystości osobistej.
Teraz kolejne zadanie.
Najmłodsze dzieci też do zabawy zapraszamy.
5. Zabawa dydaktyczna: Klasyfikowanie przedmiotów w zależności od ich przeznaczenia.
Na tablicy zawieszone są tabliczki z napisami: „Do zębów” , „Do ciała”, „Do włosów”. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie odpowiedniego przedmiotu służące do utrzymywania higieny osobistej ( szczotka do zębów, mydło, gąbka, ręcznik, grzebień, szczotka, pasta do zębów, szampon do włosów) do odpowiedniej tabliczki.
Chętny do zabawy uczeń nazywa przedmiot, określa jego przeznaczenie, umie dopasować do zbioru, Wchodzi w rolę wybranego przedmiotu i reklamuje się zachęcając pozostałych do korzystania z niego. Podczas prezentacji wykorzystuje słowa, gesty i mimikę.
Zabawa dydaktyczna: ,,Czyste dziecko”.
Próba ustalenia przez uczniów podstawowych zasad higieny.
Burza mózgów w zabawie, wypowiedzi uczniów na temat: ,,Czyste dziecko to te,
które…”
,,Czyste dziecko to te, które myje twarz, włosy, uszy, oczy, zęby, ręce, wyszoruję paznokcie”
Wszystkie zadania wykonaliście bezbłędnie, super.
Zapraszenie do ślubowania.
Złożenie ślubowania.
- Tekst ślubowania.
8. Wręczenie legitymacji członka Klubu Wiewiórka.
Zajęcia końcowe
Pożegnanie - podziękowanie wszystkim za udział w uroczystości.
ZAGADKI
Wody i mydła pilnie unika. Co weźmie do rąk wszystko poplami. A jak nazwać takiego chłopczyka? Ja wam nie powiem nazwijcie go sami. (brudas).
Służy do picia, służy do mycia. Bez niej na ziemi nie byłoby życia. (woda).
Co to jest? Na pewno wiesz: Najeżona jest jak jeż. Lecz nikogo nie kłuje Tylko zęby szoruje. (szczoteczka do zębów).
Jest biała i siedzi w tubie. Zeby czyścić nią lubię.( pasta do zębów).
Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne rączki w czyste zamieni (mydło).
Wisi w łazience, wycierasz nim ręce. (ręcznik).
Chociaż mam zęby, to nic nie jadam, tylko splątane włosy układam. (grzebień).
Bywa w ramach lub bez ramy, często w nim się przeglądamy. Ono zawsze powie szczerze, czy wyglądasz jak należy. (lustro).
,,Tak, czy nie?”wg. Janiny Golczowej
Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je, czy powiecie, że to zdrowo moi drodzy? Bo ja nie, nie, nie!
Kiedy ktoś nie myje zębów, szczotki, proszku ani tknie, potem biega do dentysty, czy wam żal go? Bo mnie nie, nie, nie!
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka, płacząc, że mu włosy rwie, czy go za to pochwalicie, moi drodzy? Bo ja nie, nie, nie!
Komu woda, mydło, szczotka niepotrzebne są i nie w smak, czy nazwiecie go brudasem moi drodzy? Bo ja tak, tak, tak!