Mocarstwa europejskie i wielka polityka w II połowie

Konspekt dla II „LC”

Temat: Mocarstwa europejskie i wielka polityka w II połowie XVII i na początku XVIII

Cel ogólny: Zapoznanie z mocarstwami europejskimi na przełomie XVII i XVIII wieku

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1643, 1700 - 1721

Pojęcia: oświecenie, racjonalizm, empiryzm, absolutyzm ,trójpodział władzy

poglądy Monteskiusza i Rousseau

umiejscowić w czasie oświecenie

Postacie: Fryderyk Wilhelm I, Fryderyk II Wielki, Maria Teresa, Józef II, Katarzyna II

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: oświecenie, racjonalizm, empiryzm, absolutyzm ,trójpodział władzy

Dlaczego doszło do reform w państwach pod panowaniem monarchów oświeceniowych

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

Korzystać z różnych źródeł informacji

wskazać na mapie państwa w których był ustój absolutny

analizować i interpretować tekst źródłowy

wykazać różnice pomiędzy absolutyzmem w Rosji i Prusach

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

Ocenić skutki reform dla państw ościennych państw absolutnych

przedstawić pozytywne aspekty reform

ukazać wpływ oświecenia na reformy

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o doniosłej roli reform

Ukazanie wartości państwa jako dobra ogółu nie tylko panującego

Budowanie postawy szacunku dla władcy jako króla

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresowanie dynastiami panującymi w państwach absolutnych

Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja, rozmowa nauczająca.

Środki dydaktyczne: Tekst źródłowy Absolutyzm francuski, Podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty, Historia, Mapa ścienna Europa w XVII

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Dlaczego kontynent odkryty przez Krzysztofa Kolumba został nazwany Ameryką ?

2.Kto jako pierwszy opłynął kule ziemską, podaj lata w których trwała ta wyprawa

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp kontynent ten nazwę swą zawdzięcza żeglarzowi Amerigo Vespucci który opisał część jego wybrzeży i na jego cześć nazwano kontynent.

Odp: Magellan, lata 1519 -1522

III. Wprowadzenie do tematu Mocarstwa europejskie i wielka polityka w II połowie XVII i na początku XVIII

Podział na trzy grupy

I grupa absolutyzm w Francji

II grupa reformy w Prusach

III grupa reformy w Rosji

Każda z grup przedstawia swoje wyniki

Wyniki są zapisywane w tabelce na tablicy

Podanie notatki uczniom

Absolutyzm – forma monarchii charakteryzująca się niepodzielnym skupieniem pełni władzy (ustawodawczej, wykonawczej i sadowniczej) w rękach jednostki nie podlegającej kontroli

Twórcą ideologii francuskiego absolutyzmu był Jean Bodin , który w 1577r w swym głównym dziele Sześć ksiąg o Rzeczypospolitej zawarł w niej wizję państwa rządzonego przez monarchę absolutnego, jedynego i najwyższego prawodawcę, podlegającego jedynie ograniczeniom ze strony prawa boskiego i naturalnego oraz sprecyzował nowożytne pojęcie suwerenności jako absolutnej, niepodzielnej i nieograniczonej władzy państwa

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie organizują się w grupy czas 20 minut

Każdy reprezentant grupy podchodzi i zapisuje swoja propozycję

Uczniowie zapisują notatkę

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Analiza tekstu źródłowego Absolutyzm francuski

Głównymi cechami monarchii absolutnej było:

a. całkowita likwidacja kontroli nad monarchą

b. przejęcie przez władcę całkowitej władzy w państwie

c. kontrola przez aparat państwowy życia obywateli w każdej dziedzinie

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Odp. b

V. Podanie pracy domowej:

Scharakteryzuj władców absolutnych Francji, Rosji, i Prus

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
