Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 14.03.2012r. w kl. 5a
Temat lekcji : Temat i końcówka rzeczownika. Oboczności.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Zapoznanie uczniów z podziałem rzeczownika na temat i końcówkę oraz ze zjawiskiem oboczności w temacie.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń wie co to jest rzeczownik, przez co się odmienia i na jakie odpowiada pytania.
Uczeń zna przypadki, ich nazwy i pytania na jakie odpowiadają.
Uczeń wie co to jest końcówka i temat rzeczownika.
Uczeń zna pojęcie tematu obocznego.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi określić temat rzeczownika.
Uczeń potrafi odmieniać rzeczownik przez przypadki.
Uczeń dostrzega zależność końcówki od przypadka i liczby.
Uczeń potrafi wskazać oboczności w rzeczownikach.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wiedzę na temat języka, którym posługuje się codzienne.
Aktywnie uczestniczy w zajęciach lekcyjnych.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Metody problemowe:
- „burza mózgów”
Formy organizacji pracy:
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Środki i materiały dydaktyczne:
Podręcznik : Temat i końcówka rzeczownika. Oboczności.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej , Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy piątej szkoły podstawowej, Warszawa 2007.
Strutyński J. Gramatyka polska, Kraków 1998.
Budowa lekcji | Przebieg lekcji | Uwagi |
---|---|---|
Wprowadzenie |
|
5 minut 1 minuta (notatka) |
Opracowanie |
|
5 minut 5 minut 4 minuty 4 minuty (notatka) 3 minuty 5 minuty (notatka) 5 minut |
Utrwalenie |
Zadanie 8, 9 i 10 str. 174-175 |
5 minut 2 minuty |