Scenariusz zajęcia plastycznego dla II kl

Scenariusz zajęcia plastycznego dla II kl. SP

Data: 04.06.2011r.

Nazwisko i imię prowadzącego: Sołtysek Paulina

Blok tematyczny: „ Dzień matki”.

Temat zajęć: „ Kwiaty dla mamy”.

Cel ogólny: Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.

Cele szczegółowe: Uczeń:

- sprząta po sobie

- utrzymuje porządek w swoim otoczeniu

- umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych

- przestrzega reguł

- uważnie słucha instrukcji nauczyciela

- potrafi z miłością i szacunkiem wypowiadać się na temat swoich rodziców

- potrafi mówić płynnie pod względem artykulacyjnym i gramatycznym

- dysponuje sprawnością rak oraz koordynacją wzrokowo- ruchową

-

Metody: słowna, oglądowa, czynna, ekspresyjna.

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.

Środki dydaktyczne: arkusze papieru ściernego, kolorowa kreda, lakier do włosów, płyta CD, emblematy z kwiatami.

Czynności nauczyciela Czynności dzieci Uwagi Formy, metody, rodzaj edukacji

1. Nauczyciel zaprasza dzieci na dywan, recytuje wiersz T. Kubiak pt. „ Laurka”.

2. Nauczyciel pyta dzieci czy na podstawie wysłuchanego wiersza domyślają się o czym będzie mowa w tym dniu? Czyje święto obchodzi się 26 Maja? Co chciałyby podarować swoim mamą w dniu ich święta? Za co kochają swoje mamy?

3. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy ruchowej, rozdaje dzieciom emblematy z namalowanymi kwiatami, następnie włącza płytę z piosenką. Tłumaczy dzieciom, że podczas odtwarzania muzyki kwiatuszki- dzieci biegają swobodnie po Sali, gdy muzyka ucichnie każdy kwiat musi znaleźć swoja parę, czyli dziecko z takim samym emblematem, jaki sam posiada. Przypomina o zasadach bezpieczeństwa przy bieganiu.

4.Nauczyciel zaprasza dzieci do wcześniej przygotowanych stolików, tłumaczy zasady zajęcia plastycznego i szczegółowo omawia etapy jego wykonywania. Zwraca uwagę na bezpieczne posługiwanie się papierem ściernym. Każde dziecko ma przed sobą arkusz papieru ściernego i pudełko z kolorową kredą. Praca polega na namalowaniu flakonu z kwiatami. Po zakończeniu nauczyciel spryskuje każdą pracę lakierem do włosów, aby kreda się nie pyliła.

5.Nauczyciel po zakończeniu zajęcia, prosi o zaprezentowanie prac, następnie prosi wybrane osoby, aby wskazały te prace, które się im najbardziej podobają i uzasadniły dlaczego.

6. Nauczyciel chwali wszystkie prace, dziękuje dzieciom za wspólną pracę, następnie umieszcza wszystkie prace na wystawie. Wraz z dziećmi udaje się do łazienki w celu umycia rąk. Na końcu proponuje wspólne sprzątanie stanowisk pracy.

1. Dzieci siadają na dywanie i uważnie słuchają recytowanego wiersza.

2.Dzieci swobodnie odpowiadają na pytania.

3. Dzieci słuchają uważnie instrukcji nauczyciela, następnie przyklejają sobie rozdane wcześniej emblematy z kwiatami na bluzkę i chętnie uczestniczą w zabawie przestrzegając zasad bezpieczeństwa, które zostały przypomniane przed zabawą.

4. Dzieci siadają do stolików, uważnie słuchają nauczyciela. Następnie wykonują prace plastyczną z zachowaniem bezpieczeństwa, o które prosił nauczyciel. W razie problemów zwraca się o pomoc do nauczyciela.

5. Dzieci prezentują swoje prace. Wybrane osoby wybierają prace, które wg. nich są najładniejsze i argumentują swoje wybory.

6.Dzieci udają się z nauczycielem do łazienki w celu umycia rąk. Na koniec wspólnie sprzątają miejsca pracy.

1. Dbanie o dobrą atmosferę i wyciszenie.

2. Zwrócenie uwagi na poprawność wymawianych zdań.

3. Dbanie o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy

4. Uważne obserwowanie dzieci przy pracy z papierem ściernym, w razie potrzeby pomoc dzieciom.

5. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wykonanych prac. Zachęcanie do uzasadniania opinii.

6. Dbanie o czystość Sali, oraz higienę własną.

Metoda oglądowa

Metoda słowna

Metoda czynna

Metoda słowna, czynna, ekspresyjna

Metoda oglądowa, słowna

Metoda słowna

