SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 21.03.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Wiosna.
HASŁO DNIA: Pracowita wiosna
WPIS W DZIENNIKU: Pracowita wiosna . Zmiany w przyrodzie zachodzące wiosna. Prace w polu i ogrodzie. Przedstawienie na powitanie wiosny.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Nazywanie zmian w przyrodzie
Komunikowanie się
Praca w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Wypowiada się na dany temat
Nazywa zmiany jakie zachodzą w przyrodzie
Potrafi współpracować w grupie
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. wiosny i zmian jakie zachodzą wczesną wiosną, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Działań praktycznych –Wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, czynny udział w przedstawieniu o wiośnie.
FORMY PRACY:
zbiorowa, indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Ciche czytanie przez dzieci tekstu o wiośnie, i samodzielne podkreślanie w nim najważniejszych informacji na temat tej pory roku.
„ Wiosna - przyroda budzi się do życia”
Kiedy poczujecie ciepły powiew wiatru, usłyszycie świergot ptaków, zobaczycie na drzewach małe zielone listki, zauważycie, ze zakwitły krokusy, przebiśniegi, sasanki i konwalie, wtedy będziecie pewni, że przyszła wiosna.
Wiosna kalendarzowa rozpoczyna się 21 marca i trwa do 23 czerwca.21 marca długość dnia zrównuje się z długością nocy. Od tej pory noc będzie krótsza od dnia. Wzrośnie temperatura powietrza. Zwierzęta zbudzą się z zimowego snu. Z ciepłych krajów przylecą ptaki.
„Wiosna”
Wiosna w ogrodzie oznacza bardzo dużo pracy. Przede wszystkim przygotowuje się glebę do siewu i sadzenia roślin. Trzeba przekopać ziemie, wytyczyć grządki, posadzić młode rośliny i drzewa oraz posiać nasiona. Na tym niestety praca się nie kończy. Należy dbać o rośliny, podlewać je i wyrywać chwasty. Chwasty to rośliny niepożądane w ogrodzie. Zabierają one rośliną uprawnym wodę, światło i inne składniki odżywcze. Jednym z najtrudniejszym do wytępienia chwastem jest perz. Rozrasta się on pod ziemia, tworząc długie kłącza, z których wyrastają nowe rośliny. W sadzie zakwitają drzewa i krzewy owocowe. Ich kwiaty są białe lub różowe. Pojawiają się także pierwsi goście –pszczoły. Ich przysmakiem jest słodki nektar kwiatowy. Podczas zbierania nektaru pszczoły Przenoszą pyłek z pręcików jednych kwiatów na słupki innych. W ten sposób dochodzi do zapylenia. Następnie pyłek dostaje się do wnętrza słupka, więdną płatki i usychają pręciki, a słupek rozrasta się w owoc.
Rozmowa z dziećmi o zmianach zachodzących wiosna w przyrodzie.
Zadanie domowe
Dzieci maja napisać list do kolegi z Grenlandii ,kolega nie zna wiosny i maja ją jemu opisać.
Apel klasa przedstawia przedstawienie na powitanie wiosny dla klas I –III .