Konspekt 25.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Wiosna
Temat zajęć: Mieszkańcy łąki
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
Liczba godzin: 2 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: styropianowe kulki, słomki, kubeczki plastikowe, obrazki: żaba, motyl, łąka, bocian ( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: żaba, motyl, bocian, łąka (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, tamburyno, bębenek, memory matematyczne, tabelka, kolorowa bibuła, kartki ze szkicem motyla, kleje.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z nazwami mieszkańców łąki
Rozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10
Rozwijanie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
Doskonali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10
zna nazwy mieszkańców łąki: bocian,. żaba, motyl
potrafi dopasować etykietę do obrazka
ćwiczy sprawność motoryczną
ćwiczy pamięć
rozwija sprawność manualną
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane słowa: motyl, żaba, bocian
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
zna znaki migowe nowo poznanych słów: motyl, żaba, bocian
ćwiczy pamięć słuchową
Wychowawcze:
Uczeń:
przestrzega zasad zabawy
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha kiedy mówi nauczyciel
wykonuje polecenia nauczyciela
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne Ćwiczenia ruchowe Część właściwa |
Powitanie 1.Prowadząca prosi dzieci, aby dmuchały przez swoje słomki do kubeczka z kawałkami kuleczek styropianowych, tak żeby wprawić je w ruch. 2. Prowadząca pokazuje dzieciom ćwiczenie „rośnie drzewo” – wymawia razem z nimi kolejno samogłoski: „a”, „o” w pozycji kucającej, podnosząc się do pozycji stojącej wymawia wraz z dziećmi coraz głośniej daną samogłoskę. 3.Prowadząca usprawnia *wargi dzieci za pomocą ćwiczeń: - robienie „dziubka” i uśmiechanie się (naprzemiennie) - „cmokanie”/ puszczanie „buziaczków” - „motorek” (ruchy wibracyjne warg) * język: -wysuwanie i chowanie języka - oblizywanie warg * żuchwy: - wysuwanie jej do przodu, chowanie do tyłu 4. Skłony, krążenia głowy, ramion, bioder. 5. Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?” „Co było wczoraj? Co będzie jutro”. Zapisuje na tablicy „Dzisiaj jest poniedziałek Wczoraj była niedziela Jutro będzie wtorek” |
1.Dzieci dmuchają przez słomkę do swoich kubeczków tak, aby kuleczki styropianowe były w ruchu 2.Dzieci wykonują to ćwiczenie razem z prowadzącą, bacznie ją obserwując. 3.Uczniowie ćwiczą wraz z prowadzących. 4. Dzieci ćwiczą wraz z prowadzącym. 5. Dzieci przepisują z tablicy do zeszytów |
|
Edukacja polonistyczna | 1.Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci na dywan, gdzie rozłożone są obrazki zwierząt mieszkających na łące oraz zdjęci łąki. Prowadząca pokazuje zdjęcie łąki i mówi: „Pamiętacie co to jest. To jest łąka, na łące mieszkają różne zwierzęta, żaba, bocian i motyl( mówiąc to pokazuje obrazki każdego ze zwierząt, dopasowuje etykietę z nazwą, pokazuje znak migowy) ” Następnie kolejno pokazuje jeszcze raz obrazki oraz etykiety nazw. Prosi dzieci aby przedaktylografowały razem z nią każdą etykietę i aby pokazały znaki migowe. Prowadząca prosi aby kolejno każde z dzieci odpowiadało na pytania: „Pokaż gdzie jest żaba? Powiedz co to jest, przedaktylografuj itd. ” Analogicznie postępuje z każdym obrazkiem. | 1.Dzieci słuchają prowadzącej, patrzą na obrazki, daktyklografują oraz migają nazwy nowo poznanych słów. Kolejno każde dziecko , proszone przez prowadzącą znajduje właściwy obrazek, nazywa go, dopasowuje etykietę i daktylografuje nazwę. |
|
2. Prowadząca prosi wszystkich o podejście do tablicy. Przyczepia tam obrazki zwierząt oraz etykiety. Wspólnie z dziećmi czyta kolejno etykiety, pokazuje znak migowy i daktylografuje nazwy. Następnie prosi dzieci aby usiadły w ławkach. Rozdaje każdemu z nich obrazki oraz etykiety, mówi: „teraz rozdam Wam obrazki, trzeba je wyciąć, wkleić do zeszytów i dobrać nazwę” 3. Zabawa czego nie ma- Prowadząca kładzie wszystkie obrazki kolejno na dywanie. Prosi: „Teraz będziemy się bawić. Spójrzcie na obrazki i zapamiętajcie. Teraz zamknijcie oczy” W tym czasie prowadząca zabiera jeden obrazek. Pyta dzieci: „Czego nie ma?” Dzieci starają się odgadnąć, którego obrazka nie ma. 4. Zabawa ruchowo- słuchowa. Prowadząca mówi: „Tak chodzi bocian (maszeruje, naśladując chód bociana, wystukując przy tym na tamburynie rytm) Tak skacze żaba ( Prowadząca wystukuje na bębenku rytm skoków) A tak lata motyl ( Prowadząca szybko potrząsa tamburynem i naśladuje lot motyla )” Następnie powtarza ruchy i rytmy i wspólnie z dziećmi utrwala zasady zabawy. Potem prowadząca mówi: „Teraz słuchajcie uważnie” staje za parawanem i uderza w instrumenty. |
2. Dzieci czytają kolejno wszystkie nazwy, migaja i daktylografują. Następnie saidaja w ławkach, dobierają etykiety do obrazków i wklejają je do zeszytów 3. Zadaniem dzieci jest zapamiętać obrazki, zasłonić oczy, oraz odgadnąć który z obrazków zabrała prowadząca 4. Zadaniem dzieci jest dokładnie nasłuchiwać jaki rytm wystukuje prowadząca i naśladować ruchy zwierząt. |
||
Przerwa | |||
Edukacja matematyczna | 1.Prowadząca rozkłada na dywanie kartoniki z działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Po jednej stronie leżą działania odwrócone tak aby nie było widać działania. Po drugiej zaś leżą odsłonięte kartoniki z wynikami. Prowadząca zaprasza dzieci do zabawy, mówiąc: Teraz będziemy bawić się w grę, musicie wylosować jeden kartonik z tej strony( wskazuje na kartoniki z działaniami) , jak najszybciej policzyć i wybrać z drugiej kupki kartonik, który pasuje, rozumiecie? Przerwa śródlekcyjna w trakcie zadania- ćwiczenia ruchowe pajacyki, podskoki 2. Prowadząca prosi dzieci aby zapisały w zeszytach od matematyki ”Dzisiaj jest poniedziałek” i rozdaje im kartki z zadaniem do wklejenia do zeszytu. Jest to tabelka na odejmowanie i odejmowanie w zakresie10 Mówi: „Rozdałam wam tabelkę, w której musicie kierując się strzałkami dobrze policzyć wszystkie działania ” |
1. Zadaniem dzieci jest wybranie kartonika z działaniem i dopasowanie do niego odpowiadającemu mu kartonikowi z wynikiem. Dzieci ćwiczą z prowadzącą 2. Dzieci piszą w zeszytach wykonują zadanie i wklejają je do zeszytu. |
|
Edukacja plastyczna | Prowadząca mówi: „Teraz będziemy robić piękne kolorowe motyle. Wyjmijcie swoje kleje” Prowadząca rozdaje wszystkim karki z naszkicowanym motylem, oraz bibułę w różnych kolorach. Mówi: „Teraz będziemy robić małe kulki z bibuły i przyklejać je (demonstruje na swojej kartce co mają robić dzieci) Jakie kolory mogą mieć motyle? ” | Dzieci wyjmują kleje, słuchają prowadzącej i patrzą jak wykonać motyla z krepiny. Wymieniają znane im nazwy kolorów. Tworzą motyle . | |
Zakończenie | Prowadząca mówi: „Teraz niech każdy podpisze swoją prace, napisze swoje imię.” „Dziękuje, że wszyscy tak pięknie pracowaliście, wszytki prace są piękne, dlatego teraz przypniemy je razem do naszej tablicy”. Prowadząca kolejno przypina prace, które podają jej dzieci. Następnie prosi, aby każdy posprzątał swoje miejsce pracy. Żegna się z dziećmi | Dzieci wspólnie z prowadzącą wieszają swoje prace, a następnie sprzątają swoje miejsce pracy Żegnają się z prowadzącą |
Konspekt 26.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Wiosna
Temat zajęć: Wprowadzenie czasowników: stoi, lata, skacze
Rozwiązywanie prostych zadań tekstowych
Liczba godzin: 3 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: piórka, lustro, obrazki: żaba skacze, bocian stoi, motyl lata( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: żaba skacze po łące, bocian stoi na łące, motyl lata nad łąką (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, figurki lub maskotki: żaba, motyl, bocian, plastikowe kwiatki
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z czasownikami: stoi, siedzi, skacze
Rozwijanie umiejętności tworzenia działań do zadań tekstowych
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
Doskonali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10
utrwala nazwy mieszkańców łąki: bocian, żaba, motyl
zna czasowniki: skacze, stoi, lata
potrafi dopasować etykietę do obrazka
ćwiczy sprawność motoryczną
ćwiczy umiejętność czytania i pisania
potrafi rozwiązać proste zadanie tekstowe
potrafi ułożyć działanie do zadania tekstowego
potrafi przejść przez ławeczkę równoważną zachowując prawidłową postawę
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane słowa: siedzi, stoi, skacze
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
utrwala znaki migowe słów: motyl, żaba, bocian
ćwiczy umiejętności plastyczne
Wychowawcze:
Uczeń:
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha kiedy mówi prowadzącej
wykonuje polecenia prowadzącej
stosuje zwroty grzecznościowe
zachowuje prawidłową postawę podczas przejścia przez równoważnie
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia ruchowe Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne Część właściwa Edukacja polonistyczna |
Prowadząca wita uczniów Prowadząca prezentuje kolejne ćwiczenia: - bieganie - robienie wypadów nogami w przód - robienie ruchów naprzemiennych - robienie skrętów tułowia - skakanie obunóż - robienie skłonów Prowadząca rozdaje dzieciom piórka i mówi „Teraz będziemy dmuchać na piórko, tak, aby nie spadło”. Następnie prezentuje ćwiczenie. Prowadząca prosi dzieci: ”Podejdźcie teraz do lustra”, następnie prezentuje, co będą robić – chuchać na lustro, tak, żeby powstały duże kółka Prowadząca pisze schematy na tablicy ______ -----, w jaki sposób dzieci mają wymawiać samogłoski (długo, krótko). Prowadząca pokazuje ćwiczenia: - „motorek” - „balonik” - ruszanie żuchwą na boki, do przodu i do tyłu - ćwiczenia języka Prowadząca mówi: „Teraz usiądźcie w ławkach i otwórzcie zeszyty do polskiego.” Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?” „Co było wczoraj? Co będzie jutro”. Zapisuje na tablicy „Dzisiaj jest wtorek. Wczoraj był poniedziałek. Jutro będzie środa.” 1.Prowadząca zaprasza dzieci na dywan, gdzie rozłożone są obrazki: żaba, bocian, motyl. Mówi: „Pamiętacie?” i zwraca się do któregoś z uczniów pytając go „ Co to jest?” wskazując np. na obrazek żaby. Prosi również o dopasowanie etykietki, przedaktylografowanie i pokazanie znaku migowego danego zwierzęcia”. |
Dzieci witają prowadzącą Dzieci obserwują i wykonują polecenia prowadzącej Dzieci wykonują polecenie prowadzącej, dmuchają na swoje piórka tak, aby nie spadły na ziemię. Dzieci chuchają na lustro. Dzieci patrzą na schematy i z pomocą prowadzącej wymawiają samogłoski. Dzieci wykonują ćwiczenia Dzieci siadają w ławkach i zapisują zdania do zeszytu. Dzieci odpowiadają na pytania prowadzącej i wykonują jej polecenia. |
Prowadząca zaraz po wytłumaczeniu pokazuje, jak powinno wyglądać wykonywanie ćwiczeń |
2.Prowadząca zaprasza wszystkich na środek sali. Na ławce są figurki lub maskotki przedstawiające żabę, motyla, bociana. Mówi, wskazując np. na maskotkę żaby: „Co to jest? Co robi żaba? (prowadząca bierze maskotkę do ręki i porusza nią tak, jakby żaba skakała)”. Analogicznie postępuje z żabą i motylem. Potem kolejno zadaje dzieciom pytania: „Co robi żaba? Co robi bocian? Co robi motyl?”. Prosi dzieci, żeby odpowiadały całymi zdaniami. Pokazuje etykiety zdań: „Co robi?”, „Żaba skacze po łące”, „Bocian stoi na łące”, „Motyl lata po łące”. 3. Następnie prosi dzieci o podejście do tablicy, gdzie przyczepione są obrazki: skaczącej żaby, latającego motyla i stojącego bociana. Kolejno prosi każde z dzieci, aby dopasowało ono prawidłowo etykietę do obrazka. 4. Przerwa śródlekcyjna: wkręcanie żarówek, podskoki na jednej nodze, przeplatanka 5. Prowadząca rozdaje obrazki (takie same, jak na tablicy) i rozsypankę wyrazową. Mówi do dzieci: „Teraz wytnijcie obrazki i dopasujcie do niego zdania w dobrej kolejności, tak samo jak na tablicy. Ja sprawdzę, a potem przykleicie do zeszytu.” |
2. Dzieci wychodzą na środek Sali. Obserwują, co robi prowadząca, odpowiadają na jej pytania, starają się mówić całymi zdaniami. 3. Dzieci podchodzą do tablicy, dopasowują etykiety do obrazków i czytają je (daktylografują) 4. Dzieci wykonują polecenia prowadzącej. 5. Dzieci wycinają obrazki, układają wyrazy w zdania a następnie przyklejają to wszystko do zeszytów. |
||
Przerwa | |||
Edukacja matematyczna | 1.Prowadząca mówi: „Otwórzcie zeszyty do matematyki. Napiszcie: Dzisiaj jest wtorek.” 2. Konstruowanie zadań tekstowych- prowadząca zaprasza wszystkich na środek Sali. Wręcza jednemu z chłopców 3 plastikowe kwiatki, a jednej z dziewczynek 2 kwiatki. Mówi : „Ola ma 2 kwiatki, Maciek dał jej 3 kwiatki ( prowadząca prosi chłopca, aby dał Oli kwiatki). Ile teraz kwiatków ma Ola?” Jeżeli dzieci nie potrafią policzyć, Prowadząca powtarza: „dwa dodać trzy to ile jest?” Następnie powtarza ćwiczenie, wręczając kwiatki innym dzieciom. Mówi: „Kacper ma 7 kwiatków, dał Wiktorii 1, ile Kacper ma teraz kwiatków?” Przerwa śródlekcyjna: skakanie jak żaba, stanie na jednej nodze jak bocian i latanie jak motyl 3. Prowadząca mówi: „Teraz usiądźcie w ławkach i przepiszcie zadania” |
1. Dzieci zapisują w zeszytach: „Dzisiaj jest środa.” 2. Wybrane dzieci wykonują polecenie i odpowiadają na pytanie. Jedno z dzieci zapisuje działanie na tablicy (pod treścią zadania). Inne dziecko zapisuje odpowiedź. Uczniowie naśladują ruchy zwierząt 3. Dzieci przepisują z tablicy. |
2.Prowadząca na przerwie zapisała 2 zadania z treścią. |
4. Na tablicy zapisane są 4 zadania tekstowe. Prowadząca wręcza różne przedmioty dzieciom, prosi je, aby dokładały lub odbierały sobie określoną liczbę tych przedmiotów, a następnie prosi jedno z dzieci, aby zapisało działania. 5. Prowadząca mówi: „Teraz usiądźcie w ławkach i przepiszcie zadania z tablicy” |
4. Dzieci wykonują zadania, analogicznie do zadań sprzed przerwy. 5. dzieci przepisują zadania, działania i odpowiedzi z tablicy. |
||
Przerwa | |||
1.Prowadząca prosi dzieci o wyciągnięcie kredek. 2. Zadaniem dzieci jest wykonanie pracy plastycznej. Proszę was o namalowanie dowolnego zwierzątka z tych które dziś omawialiśmy. 3. ?Nagrodzenie dzieci buźkami i wywieszenie prac w klasie. |
1.Dzieci wykonują polecenia | ||
Zakończenie | Prowadząca mówi „Do widzenia” | Dzieci odpowiadają „Do widzenia” |
Konspekt 27.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Wiosna
Temat zajęć: Ogród warzywny
Wprowadzenie monet 1zł, 2zł,5zł
Liczba godzin: 2 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: balony, kartki ze ślimakiem i deszczową chmurą do ćwiczenia samogłosek, kartoniki 1-9 z ćwiczeniami usprawniającymi narządy artykulacyjne oraz z ćwiczeniami ruchowymi, obrazki: ogórek, pomidor, szczypiorek, cebula, rzodkiewka ( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: ogórek, pomidor, szczypiorek, cebula, rzodkiewka (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, świeże warzywa, talerzyki, etykiety z cenami warzyw, monety; 1, 2 5 zł prawdziwe, oraz wycięte z kartonu
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z nazwami warzyw
Zapoznanie dzieci z monetami 1zł, 2zł, 5zł
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
wie, jak wygląda moneta 1zł, 2 zł, 5zł, rozpoznaje je spośród innych pieniędzy
potrafi liczyć pieniądze – dodawać i odejmować
Doskonali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10
zna nazwy warzyw: ogórek, pomidor, szczypiorek, cebula, rzodkiewka
potrafi dopasować etykietę do obrazka
doskonali umiejętność czytania i pisania
utrwala nazwy kolorów
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane słowa: ogórek, pomidor, szczypiorek, cebula, rzodkiewka
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
zna znaki migowe nowo poznanych słów: ogórek, pomidor, szczypiorek, cebula, rzodkiewka
Wychowawcze:
Uczeń:
Wie jak należy zachować się podczas zakupów w sklepie
przestrzega zasad zabawy
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha kiedy mówi nauczyciel
wykonuje polecenia nauczyciela
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć:
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe |
Prowadząca mówi „”dzień dobry 1.Prowadząca rozdaje każdemu po balonie dzieci dmuchają je i bawią się nimi a potem poddmuchują je do góry leżąc na plecach . 3.Prowadząca prosi aby wszyscy usiedli na dywanie rozdaje po dwie kartki na jednej jest ślimak na drugiej chmura deszczowa. Prowadząca pokazuje kolejno samogłoski. |
Dzieci odpowiadają 1.Dzieci dmuchają balony, potem kładą się na plecach i poddmuchują balony do góry. 3. Dzieci czytają samogłoski najpierw długo przeciągając palcem po ślimaku a potem krótko wodząc palcem po deszczu. |
|
Część właściwa Edukacja polonistyczna |
1..Prowadząca prosi aby wszyscy usiedli w ławkach i przepisali z tablicy „Lekcja. Dzisiaj jest środa, wczoraj była wtorek, jutro będzie czwartek.” 2. Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci na dywan, tam na talerzykach są świeże warzywa oraz etykiety : rzodkiewka, pomidor, ogórek, szczypiorek, sałata, cebula. Mówi: „Wiecie co to jest? To są warzywa ( pokazuje etykietę: to są warzywa” Wymienia nazwy każdego z nich wskazując odpowiedni talerzyk, następnie pokazuje etykietę i znak migowy, później wszyscy razem czytają i daktylografują. Następnie kolejno pokazuje jeszcze raz warzywa oraz etykiety nazw. Prosi dzieci aby przedaktylografowały razem z nią każdą etykietę i aby pokazały znaki migowe. Prowadząca prosi aby kolejno każde z dzieci odpowiadało na pytania: „Pokaż gdzie jest np. rzodkiewka? Powiedz co to jest, przedaktylografuj itd. Prowadząca mówi: „teraz możecie spróbować warzyw” Podstawia każdemu dziecku talerzyk z rzodkiewkami, pyta „Wiecie jaki to kolor?” Podczas degustacji pyta dzieci czy im smakuje. Kolejno próbują i wąchają wszystkie warzywa. |
1. Dzieci przepisują z tablicy do zeszytów 2. . Dzieci słuchają prowadzącej, patrzą na warzywa, daktyklografują oraz migają nazwy nowo poznanych słów. Kolejno każde dziecko , proszone przez prowadzącą znajduje właściwe warzywo, nazywa go, dopasowuje etykietę i daktylografuje nazwę. |
|
Przerwa | |||
3.Prowadząca prosi wszystkich o podejście do tablicy. Przyczepia tam obrazki warzyw oraz etykiety. Mówi pokazując każdy obrazek, wskazuje również na warzywa i mówi: „to jest to samo” prowadząca z dziećmi czyta kolejno etykiety, pokazuje znak migowy i daktylografuje nazwy. Następnie prosi dzieci aby usiadły w ławkach. Rozdaje każdemu z nich obrazki oraz etykiety, mówi: „teraz rozdam Wam obrazki, trzeba je wyciąć, wkleić do zeszytów i dobrać nazwę” | 3. Dzieci czytają kolejno wszystkie nazwy, migaja i daktylografują. Następnie saidaja w ławkach, dobierają etykiety do obrazków i wklejają je do zeszytów | ||
Edukacja matematyczna | 1.Prowadząca prosi dzieci, żeby usiadły na dywanie pokazuje im monety: 1 zł, 2 zł, 5 zł,. Następnie pyta dzieci: „ile złotych jest?”. 2. Prowadząca pokazuje dzieciom wycięte z kartonu pieniądze: 1zł, 2 zł, 5 zł. Układa im proste działania w zakresie 10 na dodawanie i odejmowanie. Kładzie monety a między nimi duży znak plus bądź minus. Mówi : „ Mamy 1zł i dodajemy 1 zł ile złotych mamy razem?” Następnie pokazuje etykietę z działaniem 1zł+1 zł= 2zł. Analogicznie prowadząca układa jeszcze dwa działania na pieniądzach ( dodawanie i odejmowanie) |
1.Dzieci oglądają monety, odpowiadają na pytania prowadzącej. 2. Dzieci rozwiązują działania |
|
3. Prowadząca przyczepia etykiety z działaniami na tablicy prosi dzieci o przepisanie ich. Następnie zadaje pracę domową, pięć przykładów działań na pieniądzach 4. Zabawa w sklep- na ławce położone są obrazki prezentujące poznane warzywa oraz etykiety z nazwą i ceną każdego z nich . prowadząca mówi: „teraz będziemy bawić się w sklep każdy z was dostanie trochę pieniędzy za które możecie kupować różne warzywa. Ja będę sprzedawczynią, jeżeli chcecie coś kupić musicie powiedzieć i zamigać.” (Prowadząca pilnuje aby dzieci używały zwrotów grzecznościowych poproszę, dziękuje itp. ) |
3. Dzieci siadają w ławkach i przepisują do zeszytów 4. Dzieci bawią się w sklep. Przeliczają pieniądze, patrzą co mogą za nie kupić. Proszą o podanie konkretnych warzyw, pilnują aby otrzymać resztę. |
||
Zakończenie | Prowadząca żegna się z dziećmi | Dzieci odpowiadają „do widzenia” |
Konspekt 3.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Wiosna
Temat zajęć: Prace wiosenne w ogrodzie
Liczba godzin: 2 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: piłeczki ping- pongowe, schematy samogłoskowe, plansza do ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne, obrazki: pani sadzi, pan kopie, roślina rośnie( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: panie sadzi warzywo, pan kopie w ogródku, warzywo rośnie, (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, etykieta: ja sadzę kwiatka, sadzonki, doniczki, ziemia do kwiatków, filmiki, kartonowe pieniądze, zabawki i obrazki warzyw( „towar” w sklepie)
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z czasownikami: kopie, sadzi, rośnie
Ćwiczenie umiejętności liczenia pieniędzy
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
Doskonali umiejętność dodawania i odejmowania w zakresie 10
zna czasowniki: sadzi, kopie, rośnie
potrafi dopasować etykietę ze zdaniem do obrazka
doskonali umiejętność czytania i pisania
umie posadzić sadzonkę
potrafi liczyć pieniądze – dodawać i odejmować
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane czasowniki: sadzi, rośnie, kopie
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
zna znaki migowe nowo poznanych czasowników: sadzi, rośnie, kopie
Wychowawcze:
Uczeń:
przestrzega zasad zabawy
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha kiedy mówi nauczyciel
wykonuje polecenia nauczyciela
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Powitanie Część wstępna Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne Ćwiczenia ruchowe Część właściwa Edukacja polonistyczna |
Nauczyciel wita się z dziećmi słowami „Dzień dobry” 1.Prowadząca kładzie na dywanie dwie piłeczki w miejscu startu wyścigu, metę oznacza rozłożona szarfa. Prowadząca mówi” Dawid i Kacper musicie dmuchać na piłeczki tak aby jak najszybciej doleciały do mety ” – demonstruje jak wykonać zadanie i na jaki znak mają zacząć. Następnie wszystkie dzieci parami biorą udział w wyścigu. 2. Prowadząca prosi dzieci o wymowę samogłosek w określony sposób, za pomocą schematów (m.in. najpierw powtarzają krótko „a” i „o”, potem długo „o”) 3. Prowadząca mówi do dzieci: „Teraz każdy będzie losować ćwiczenie, kręcąc strzałką po planszy”. Plansza przedstawia obrazki z ćwiczeniami, jakie wszyscy będą wykonywać. Po wylosowaniu prowadząca prezentuje, jak wygląda konkretne ćwiczenie. Ćwiczenia są następujące: - usta - oblizywanie ust w jedną i drugą stronę Prowadząca prezentuje dzieciom ćwiczenia Dennisona: Prowadząca mówi: „Teraz usiądźcie w ławkach i otwórzcie zeszyty do polskiego.” Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?” „Co było wczoraj? Co będzie jutro”. Zapisuje na tablicy „Dzisiaj jest środa. Wczoraj był wtorek. Jutro będzie czwartek.” 1.Powtórzenie wiadomości z ostatnich zajęć -Prowadząca zaprasza dzieci na dywan, gdzie rozłożone są obrazki: ogórek, pomidor, cebula, rzodkiewka, szczypiorek. Mówi: „Pamiętacie?” i zwraca się do któregoś z uczniów pytając go „ Co to jest?. Prosi również o dopasowanie etykietki, przedaktylografowanie i pokazanie znaku migowego danego warzywa”. |
Dzieci odpowiadają „Dzień dobry” Dzieci słuchają polecenia i dmuchają na swoje piłeczki – kierują się zasadą „kto pierwszy dotrze do mety” Dzieci powtarzają za prowadzącą wymowę samogłosek w określony sposób, patrząc na schematy Dzieci na zmianę losują kręcąc strzałką po planszy z obrazkami ćwiczenie, jakie będą wszyscy wykonywać z prowadzącą Dzieci patrzą na prowadzącą i wykonują razem z nią ćwiczenia Dzieci siadają w ławkach i zapisują zdania do zeszytu. Dzieci odpowiadają na pytania prowadzącej i wykonują jej polecenia. |
|
Przerwa | |||
2. Prowadząca zaprasza wszystkich przed komputer. Przedstawia im krótkie filmiki, na których zaprezentowane jest: sadzenie roślin, kopanie gleby oraz wzrost roślin od momentu posadzenia do momentu dojrzenia. Po każdym z tych filmików prowadząca mówi: „Pani sadzi warzywa w ogródku. Pan kopie w ogródku. Warzywo rośnie w ogródku.” Zaprasza wszystkich na dywan, gdzie leżą obrazki: Pani sadzi warzywa, Pan kopie w ogródku, warzywo rośnie w ogródku oraz etykiety ze zdaniami . Prowadząca nawiązując do filmików, omawia obrazki i prezentuje zdania na etykietach. Kolejno pyta wszystkie dzieci wskazując na obrazki : „Co robi Pani? Co robi Pan? ” Wszyscy wspólnie daktylografują zdania. | 2. Dzieci oglądają filmiki, następnie siadają na dywanie odpowiadają na pytania prowadzącej | ||
4. Prowadząca rozdaje obrazki i rozsypankę wyrazową. Mówi do dzieci: „Teraz wytnijcie obrazki i dopasujcie do niego zdania w dobrej kolejności, tak samo jak na tablicy. Ja sprawdzę, a potem przykleicie do zeszytu.” | 4. Dzieci wycinają obrazki, układają rozsypani wyrazowe i wszystko wklejają do zeszytów | ||
Edukacja matematyczna | 1.Dalszy ciąg zabawy w sklep tym razem można oprócz warzyw kupować różne zabawki. Dzieci dostają trochę pieniędzy w monetach 1zł, 2zł, 5zł, jedno z dziećmi wciela się w rolę sprzedawcy. | 1.Dzieci bawią się w sklep | |
Zakończenie | Prowadząca rozdaje dzieciom pracę domową kilka przykładów na liczenie pieniędzy. Żegna uczniów | Dzieci zegnają się z prowadzącą |
Konspekt 4.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Na wsi
Temat zajęć: Zwierzęta wiejskie (ssaki)
Liczba godzin: 3 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: trawy z papieru, lustro, obrazki: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia, ( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: To są ssaki , krowa, koń, koza, królik, owca, świnia (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, etykiety : „To są” „ssaki”, talerzyki, cukierki, karty z działaniami i wynikami, skakanki, piłki, lina.
Cel ogólny: - Zapoznanie dzieci z nazwami zwierząt wiejskich (ssaków)
- Utrwalenie umiejętności mnożenia po 2
- Nauka mnożenia po 3
- Rozwijanie sprawności motorycznej.
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
rozwija umiejętność mnożenia
zna nazwy ssaków mieszkających na wsi: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia
potrafi dopasować etykietę do obrazka
ćwiczy sprawność motoryczną
ćwiczy pamięć
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane słowa: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia
wykorzystuje resztki słuchowe
ćwiczy koncentrację uwagi
doskonali odbiór wzrokowy mowy mówionej i miganej
usprawnia odczytywanie mowy z ust
zna znaki migowe nowo poznanych słów: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia
ćwiczy percepcję słuchową
Wychowawcze:
Uczeń:
przestrzega zasad konkurencji sportowych
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha, kiedy mówi prowadząca
potrafi pracować w grupie
wykonuje polecenia prowadzącej
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Powitanie Część wstępna Ćwiczenia ruchowe Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne Część właściwa Edukacja polonistyczna |
Prowadząca wita dzieci słowami: „Dzień dobry” Prowadząca mówi do dzieci „Teraz będziemy ćwiczyć”. Następnie tłumaczy dzieciom, co będą robić: Prowadząca mówi do dzieci: „Teraz będziemy dmuchać na trawę”. Pokazuje, jak należy dmuchać na papierowe trawy (najpierw długo, potem krótko) „A teraz będziemy maszerować i mówić krótko [o]” „Teraz będziemy ćwiczyć buzię. Stańcie przed lustrem”. Prowadząca prezentuje kolejno ćwiczenia: 1. Ruszanie żuchwą na boki 6. Kląskanie 7. Uśmiechy i dziubki Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?”. Zapisuje na tablicy: „Dzisiaj jest czwartek. 4 kwietnia 2013. Pora roku wiosna.” Mówi dzieciom: „Usiądźcie w ławkach, otwórzcie zeszyty do polskiego i przepiszcie z tablicy”. 1.Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do tablicy, gdzie przyczepione są obrazki zwierząt mieszkających na wsi (ssaków). Mówi: „To są zwierzęta mieszkające na wsi” Kolejno wskazuje każdy obrazek mówiąc, pokazując etykietę i znak migowy. Obrazki przedstawiają: krowę, konia, kozę, królika, świnię, owcę.” Następnie kolejno pokazuje jeszcze raz obrazki oraz etykiety nazw. Prosi dzieci aby przedaktylografowały razem z nią każdą etykietę i aby pokazały znaki migowe. Prowadząca prosi aby kolejno każde z dzieci odpowiadało na pytania: „Pokaż gdzie jest koza? Powiedz co to jest, przedaktylografuj itd. ” Analogicznie postępuje z każdym obrazkiem. Mówi dzieciom: „Te wszystkie zwierzęta to są ssaki.” Mówi to prezentując etykietę i przyczepia ją na tablicy. Mówi:” To są ssaki, dlatego, bo piją mleko mamy” |
Dzieci odpowiadają „Dzień dobry” Dzieci patrzą na prowadzącą i wykonują jej polecenia. Dzieci obserwują prowadzącą i dmuchają na trawy z papieru zgodnie z poleceniami prowadzącej Dzieci wykonują ćwiczenia razem z prowadzącą Dzieci odpowiadają na pytanie prowadzącej, siadają w ławkach i przepisują z tablicy do zeszytów 1.Dzieci słuchają prowadzącej, patrzą na obrazki, daktyklografują oraz migają nazwy nowo poznanych słów. Kolejno każde dziecko , proszone przez prowadzącą znajduje właściwy obrazek, nazywa go, dopasowuje etykietę i daktylografuje nazwę. Dzieci czytają i daktylografują słowo „ssaki”. |
|
Przerwa | |||
2. Prowadząca mówi: „Teraz patrzcie uważnie na obrazki i zapamiętajcie kolejność. Pierwsza owca, druga krowa, trzeci królik, czwarta koza. Teraz odwróćcie się”. Prowadząca zmienia kolejność obrazków i mówi „Odwróćcie się, Ola ułóż tak samo, jak było”. To samo ćwiczenie przeprowadza z każdym dzieckiem po kolei. 3. Prowadząca prosi dzieci aby usiadły w ławkach. Rozdaje każdemu z nich obrazki oraz etykiety, mówi: „teraz rozdam Wam obrazki, wytnijcie je i wklejcie do zeszytów. Wybierzcie dobre nazwy do obrazków. Nad obrazkami przyklejcie zdanie: To są ssaki” |
2. Dzieci zapamiętują kolejność obrazków, następnie układają je tak samo, jak było pierwotnie. 3. Dzieci siadają w ławkach, dobierają etykiety do obrazków i po sprawdzeniu przez prowadzącą wklejają je do zeszytów |
||
Edukacja matematyczna | 1. Prowadząca zaprasza dzieci na dywan. Ma tam przygotowane 6 talerzyków i cukierki. Kładzie po trzy cukierki na dwa talerzyki i pyta dzieci „ile jest talerzyków?” „po ile cukierków?” „Możemy zapisać 3+3, albo 2 x 3, to jest znak razy, pamiętacie? ( pokazuje etykietkę, oraz kartonik z zapisanym działaniem dwa razy po trzy jest sześć. Kto zapisze na tablicy?”. Analogicznie postępuje z działaniami 3x3, 4x3, 5x3, 6x3. Prosi kolejno dzieci o zapis na tablicy. Po zakończeniu liczenia prowadząca rozdaje dzieciom cukierki. | 1.Dzieci liczą razem z prowadzącą i zapisują na tablicy: działanie na dodawanie, na mnożenie oraz słownie np. dwa razy po trzy jest sześć. . |
|
Przerwa | |||
4. Prowadząca zaprasza wszystkich na dywan, rozkłada memory na mnożenie. Tłumaczy dzieciom zadanie: „Teraz każdy z Was po kolei musi odsłonić jedną kartę z działaniem, szybko policzyć. Potem z drugiej strony musicie znaleźć kartkę z odpowiednim wynikiem.” 5. Prowadząca rozdaje pracę domową- karta pracy ( mnożenie po trzy) |
4. Dzieci wykonują zadanie. 5. Dzieci chowają pracę domową do zeszytów |
||
Zakończenie | Dziękuje za zajęcia, żegna dzieci. | Dzieci mówią „Do widzenia” |
Konspekt 5.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Na wsi
Temat zajęć: Zwierzęta wiejskie (ptaki)
Mnożenie po 2 i po3
Liczba godzin: 2 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: obrazki: kura, kogut, kaczka, ( duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), etykiety: to są ptaki, kura, kogut, indyk, kaczka, (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, woreczek ze styropianowymi kulkami, słomki, kartoniki z ćwiczeniami usprawniającymi narządy artykulacyjne, obrazki do kolorowania, stare gazety, farby, pędzle, kubeczki na wodę
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z nazwami zwierząt wiejskich (ptaków)
Utrwalenie umiejętności mnożenia po 2 i po 3
Doskonalenie sprawności manualnej
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
Doskonali umiejętność mnożenia po 2 i po 3
zna nazwy mieszkańców łąki: kura, kogut, indyk, kaczka,
potrafi dopasować etykietę do obrazka
ćwiczy sprawność motoryczną
ćwiczy pamięć
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
potrafi daktylografować nowo poznane słowa: kura, kogut, kaczka
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
ćwiczy koncentrację uwagi
doskonali odbiór wzrokowy mowy mówionej i miganej
zna znaki migowe nowo poznanych słów: kura, kogut, indyk, kaczka
ćwiczy pamięć słuchową
Wychowawcze:
Uczeń:
przestrzega zasad zabawy
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
słucha kiedy mówi nauczyciel
wykonuje polecenia nauczyciela
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne |
Prowadząca wita uczniów słowami „dzień dobry” Prowadząca: „ Bierzemy głęboki wdech i stajemy wysoko na palcach, a teraz powoli wypuszczamy powietrze. A teraz nabieramy powietrze, a wypuszczamy z jednoczesnym wymawianiem: a, e, o ,i. Prowadząca mówi: „Teraz każdy dostanie ode mnie woreczek ze styropianowymi kółeczkami i Waszym zadaniem jest tak dmuchać przez słomkę do woreczka, aby kółeczka poruszały się.” Usiądźcie. Jak widzicie na tablicy są cyfry od 1 do 7. Każdy wybiera sobie jedną. Pod każdą cyfrą kryje się inne ćwiczenia artykulacyjne, np. kląskanie, oblizywanie ust, itp. daną samogłoskę |
Dzieci odpowiadają dzień dobry Dzieci wykonują ćwiczenia razem z prowadzącą Dzieci wykonują kolejno wszystkie ćwiczenia. Dzieci kolejno losują cyferki i wykonują polecenia |
|
Część właściwa Edukacja polonistyczna |
1.Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?”. Zapisuje na tablicy: „Dzisiaj jest piątek. 5 kwietnia 2013. Pora roku wiosna.” Mówi dzieciom: „Usiądźcie w ławkach, otwórzcie zeszyty do polskiego i przepiszcie z tablicy”. 2.Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do tablicy, gdzie przyczepione są obrazki zwierząt mieszkających na wsi (ptaków). Mówi: „To są zwierzęta mieszkające na wsi” Kolejno wskazuje każdy obrazek mówiąc, pokazując etykietę i znak migowy. Obrazki przedstawiają: kurę, koguta, indyka, kaczkę.” Następnie kolejno pokazuje jeszcze raz obrazki oraz etykiety nazw. Prosi dzieci aby przedaktylografowały razem z nią każdą etykietę i aby pokazały znaki migowe. Prowadząca prosi aby kolejno każde z dzieci odpowiadało na pytania: „Pokaż gdzie jest kura? Powiedz co to jest, przedaktylografuj itd. ” Analogicznie postępuje z każdym obrazkiem. Mówi dzieciom: „Te wszystkie zwierzęta to są ptaki.” Mówi to prezentując etykietę i przyczepia ją na tablicy. Mówi:” To są ptaki, dlatego, bo mają skrzydła” |
1.Dzieci odpowiadają na pytanie prowadzącej, siadają w ławkach i przepisują z tablicy do zeszytów 2.Dzieci słuchają prowadzącej, patrzą na obrazki, daktyklografują oraz migają nazwy nowo poznanych słów. Kolejno każde dziecko , proszone przez prowadzącą znajduje właściwy obrazek, nazywa go, dopasowuje etykietę i daktylografuje nazwę. Dzieci czytają i daktylografują słowo |
|
3. Prowadząca proponuje dzieciom zabawę: „Teraz dobierzcie się w pary każdemu z was nakleję na czoło etykietkę z nazwą jakiegoś ptaka, waszym zadaniem będzie przeczytać etykietę swojej pary i przedaktylografować mu ją tak aby mógł zgadnąć jakim jest zwierzęciem, kiedy będzie już wiedział musi podejść do stolika i wybrać obrazek zwierzęcia jakim jest” 4. Prowadząca prosi dzieci aby usiadły w ławkach. Rozdaje każdemu z nich obrazki oraz etykiety, mówi: „teraz rozdam Wam obrazki, wytnijcie je i wklejcie do zeszytów. Wybierzcie dobre nazwy do obrazków nad obrazkami wklejcie zdanie: To są ptaki.” |
3. Dzieci dobierają się w pary, daktylografują swojemu koledze nazwę zwierzęcia jakim jest, ten zgaduje jakim zwierzęciem jest i wybiera odpowiedni obrazek 4. Dzieci siadają w ławkach, dobierają etykiety do obrazków i po sprawdzeniu przez prowadzącą wklejają je do zeszytów |
||
Przerwa | |||
Edukacja matematyczna | 1.. Prowadząca zaprasza kolejno każde dziecko do tablicy mówi: „Rozwiąż działanie . Dwa razy po trzy to ile jest? Można zapisać trzy dodać trzy albo..? 2. Prowadząca rozdaje dzieciom obrazek gdzie zadaniem uczniów jest policzyć i pokolorować pola odpowiadające wynikom tych działań. Mówi: „Teraz policzcie wszystkie działania a potem pokolorujcie pola oznaczone tą samą liczbą na ten sam kolor” |
1. Uczniowie rozwiązują działania na mnożenie po 3 2. Uczniowie obliczają działania i kolorują obrazek |
Działania do obrazka to mnożenie po 2 i po 3 |
Edukacja plastyczna | 1.Dzieci dostają kontury ptaka, mają je poprawić i uzupełnić dowolną techniką plastyczną. | Dzieci wykonują prace | |
Zakończenie | Prowadząca mówi „Pięknie wykonaliście swoje prace. Dziękuję za Waszą dzisiejszą pracę. Do widzenia” | Dzieci dziękują za zajęcia, mówią „Do widzenia” |
Konspekt 8.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Na wsi
Temat zajęć: Utrwalenie nazw wszystkich poznanych zwierząt mieszkających na wsi
Dzielenie jako mieszczenie, wprowadzenie znaku : (podzielone).
Liczba godzin: 2 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: świeczki, ślimak na samogłoski, obrazki: kura, kogut, indyk, kaczka, , krowa, koń, koza, królik, owca, świnia, etykiety: kura, kogut, indyk, kaczka, krowa, koń, koza, królik, owca, świnia, płyta z nagraniami odgłosów zwierząt, magnetofon, buty ( rekwizyty do zadań matematycznych, karty pracy.
magnesy, tablica,
Cele ogólne:
Utrwalenie nazw wszystkich poznanych zwierząt mieszkających na wsi: kura, kogut, kaczka, krowa, koń, koza, królik, owca, świnia
Wprowadzenie dzielenia
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
potrafi dopasować etykietę do obrazka
utrwala zapis słowny i cyfrowy działań matematycznych na dzielenie.
Zna znak podzielone
rozumie, na czym polega dzielenie jako mieszczenie, potrafi rozwiązać przykłady matematyczne w tym zakresie
utrwala nazwy zwierząt mieszkających na wsi: kura, kogut, kaczka, krowa, koń, koza, królik, owca, świnia
wie jakie odgłosy wydają poznane zwierzęta mieszkające na wsi
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
rozpoznaje i różnicuje dźwięki wydawane przez zwierzęta
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
utrwala znaki migowe poznanych nazw zwierząt mieszkających na wsi: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia, kura, kogut, indyk, kaczka
ćwiczy pamięć słuchową
ćwiczy koncentrację uwagi
doskonali odbiór wzrokowy mowy mówionej i miganej
Wychowawcze:
Uczeń:
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
dba o czystość w miejscu pracy
bierze aktywny udział w zajęciach
przestrzega zasad panujących na zajęciach
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne |
Nauczyciel wita się z dziećmi Nauczyciel trzyma zapaloną świeczkę i prosi każde dziecko z osobna o szybkie zdmuchnięcie ognia. Potem zapala ponownie i mówi: „a teraz dmuchajcie delikatnie i wolno tak aby płomień nie zgasł” Nauczyciel wodzi palcem po śladzie ślimaka narysowanym grubą linią na papierze, wypowiadając ‘i’ i ‘y’ na zmianę, zmieniając kierunek zakrętu. Prowadząca mówi: „A teraz będziemy ćwiczyć buzie”. Prezentuje kolejno ćwiczenia: baloniki, cmokanie, ruchy żuchwą na boki, język w górę i na brodę |
Dzieci witają się z Panią Dzieci dmuchają na świeczki najpierw szybko i energicznie a później wolno i długo tak aby płoń nie zgasł Dzieci powtarzają za nauczycielem „i”, „y” Dzieci ćwiczą razem z prowadzącą |
|
Część właściwa Edukacja polonistyczna |
1.Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?”. Zapisuje na tablicy: „Dzisiaj jest poniedziałek. 8 kwietnia 2013. Pora roku wiosna.” Mówi dzieciom: „Usiądźcie w ławkach, otwórzcie zeszyty do polskiego i przepiszcie z tablicy”. 2. Prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do tablicy, gdzie przyczepione są obrazki wszystkich zwierząt jakie poznały w tym tygodniu: krowa, koń, koza, królik, owca, świnia, kura, kogut, kaczka. Mówi: „To są zwierzęta mieszkające na wsi, pamiętacie? Dzisiaj wszystko powtórzymy” Kolejno wskazuje każdy obrazek mówiąc, pokazując etykietę i znak migowy. Mówi: „Pamiętacie ja się nazywają wszystkie te zwierzęta? To są ptaki, wszystkie ptaki maja skrzydła. A te zwierzęta pamiętacie ja się nazywają? To są ssaki” Prosi dzieci aby przedaktylografowały razem z nią każdą etykietę i aby pokazały znaki migowe. Prowadząca prosi aby kolejno każde z dzieci odpowiadało na pytania: „Pokaż gdzie jest koza? Powiedz co to jest, przedaktylografuj itd. ” Analogicznie postępuje z każdym obrazkiem. |
1. Dzieci odpowiadają na pytanie prowadzącej, siadają w ławkach i przepisują z tablicy do zeszytów 2. Dzieci słuchają prowadzącej, patrzą na obrazki, daktyklografują oraz migają nazwy poznanych wcześniej zwierząt. Kolejno każde dziecko , proszone przez prowadzącą znajduje właściwy obrazek, nazywa go, dopasowuje etykietę i daktylografuje nazwę. |
|
3. Na tablicy narysowana jest tabelka, po jednej stronie widnieje etykieta ssaki, a po drugiej ptaki. Prowadząca mówi: „zapraszam was do tablicy, na biurku leża obrazki wszystkich zwierząt, każdy z was musi wylosować jeden obrazek i przyczepić do tablicy po właściwej stronie” | 3. Dzieci losują obrazek. Mówią np.: „To jest kura, kura to ptak” i przyczepiają obrazek po właściwej stronie tablicy | ||
Przerwa | |||
Edukacja matematyczna | 1.Prowadząca tłumaczy dzieciom, na czym polega dzielenie jako mieszczenie. Pokazuje dzieciom, jak wygląda znak „:” (podzielone): Bierze 8 butów. Grupuje buty w pary. Pyta dzieci : ”ile jest wszystkich? Połączyłam po dwie. Ile jest par?”. Pokazuje znak : (podzielone) i zapisuje działanie na tablicy (8 podzielone po 2 jest cztery). Kolejny przykład to: prowadząca bierze 10 butów. Grupuje je w pary. Pyta dzieci : ”ile jest wszystkich butów? Połączyłam po dwie. Ile jest par?”. Pokazuje znak : (podzielone) i prosi dziecko, aby zapisało działanie na tablicy (10 podzielone po 2 jest pięć). 2. Uzupełnianie kart pracy- dzieci uzupełniają działania na dzielenie. Ćwiczą zapis cyfrowy i słowny. |
1.Dzieci słuchają prowadzącej, wykonują jej polecenia. 2. Dzieci uzupełniają karty pracy. |
|
Zakończenie | Dziękuję za Waszą dzisiejszą pracę. Do widzenia” | Dzieci dziękują za zajęcia, mówią „Do widzenia” |
Konspekt 9.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Temat tygodniowy: Na wsi.
Temat zajęć: Analiza tekstu „Na wsi”
Zadania tekstowe utrwalające mnożenie po 2 i po 3.
Liczba godzin: 3 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: podająca, praktycznego działania.
Środki dydaktyczne: plansza z ćwiczeniami, 2 samochodziki, plansza do ćwiczeń artykulacyjnych, teksty, piłki, książki, zabawki, kwiatki, wiatraki, historyjka obrazkowa: ( duże obrazki do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), pocięte zdania (duże do przyczepienia do tablicy i małe do wklejenia do zeszytu), magnesy, tablica, zadania tekstowe.
Cel ogólny: - Przeanalizowanie tekstu: „Na wsi”
- Rozwijanie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych na mnożenie po 2 i po 3
Cele szczegółowe:
Dydaktyczne:
Uczeń:
Doskonali umiejętność mnożenia po 2 i po 3
Potrafi skonstruować działanie i zapisać odpowiedzieć do zadania z treścią
Czyta tekst ze zrozumieniem
potrafi odpowiadać na pytania dotyczące tekstu
potrafi układać rozsypanki wyrazowe
potrafi ułożyć obrazki historyjki i dopasować do nich etykiety
potrafi dopasować etykietę do obrazka
ćwiczy pamięć
Rewalidacyjne :
Uczeń:
wydłuża fazę wydechową
moduluje głos
usprawnia narządy artykulacyjne
wykorzystuje resztki słuchowe
usprawnia odczytywanie mowy z ust
ćwiczy koncentrację uwagi
doskonali odbiór wzrokowy mowy mówionej i miganej
doskonali umiejętność posługiwania się językiem migowym
ćwiczy pamięć słuchową
Wychowawcze:
Uczeń:
zachowuje prawidłową postawę podczas pisania
bierze aktywny udział w zajęciach
przestrzega zasad panujących na zajęciach
stosuje zwroty grzecznościowe
Przebieg zajęć
Część zajęć | Czynności nauczyciela | Czynności dzieci | Uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna Ćwiczenia ruchowe Ćwiczenia oddechowe Ćwiczenia głosowe Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne Część właściwa Edukacja polonistyczna |
Powitanie dzieci słowami „Dzień dobry” Prowadząca prezentuje dzieciom ćwiczenia Dennisona: Prowadząca mówi: „Teraz będą wyścigi samochodów. Musicie mocno dmuchać na swoje samochody” Prezentuje, jak należy dmuchać. Następnie wręcza samochody dwójce dzieci, mówi: „Teraz będą wyścigi Dawida i Kacpra. Jak opuszczę rękę, to wy zaczynacie dmuchać, dmuchacie do mety”. Tak samo postępuje ze wszystkimi uczniami. Prowadząca mówi „ Kiedy powiem i pokażę - samochód jedzie, wy wymawiacie długo [a]”. Prezentuje ćwiczenie- dopóki przesuwa samochodem po dywanie, to wymawia długo [a], następnie prowadząca mówi: ”Kiedy powiem i pokażę- samochód jest zepsuty, to wy mówicie krótko [e]. Prezentuje ćwiczenie- dopóki przesuwa samochodem z przerwami po powierzchni ławki. Prowadząca mówi do dzieci: „Teraz każdy będzie losować ćwiczenie, kręcąc strzałką po planszy”. Plansza przedstawia obrazki z ćwiczeniami, jakie wszyscy będą wykonywać. Po wylosowaniu prowadząca prezentuje, jak wygląda konkretne ćwiczenie. Ćwiczenia są następujące: - usta - oblizywanie ust w jedną i drugą stronę Prowadząca pyta dzieci „Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?”. Zapisuje na tablicy: „Dzisiaj jest wtorek 9 kwietnia 2013. Pora roku wiosna.” Mówi dzieciom: „Usiądźcie w ławkach, otwórzcie zeszyty do polskiego i przepiszcie z tablicy”. 1.Dzieci siedzą w ławkach, prowadząca rozdaje każdemu tekst. Prosi aby każdy przeczytał po dwa zdania. 2. Prowadząca sprawdza co zapamiętały dzieci zadając im pytania: „Gdzie mieszka dziewczynka?” „Jakie zwierzęta mieszkają na wsi?” „Jak ma na imię dziewczynka?” „Czy Ania lubi pomagać mamie?” |
Dzieci odpowiadają „Dzień dobry” Dzieci obserwują prowadzącą i razem z nią wykonują ćwiczenia Dzieci dmuchają na swoje samochody do mety, kierują się zasadą „Kto pierwszy ten lepszy” Dzieci powtarzają za prowadzącą wymowę samogłosek w określony sposób, patrząc na ruch samochodu Dzieci na zmianę losują kręcąc strzałką po planszy z obrazkami ćwiczenie, jakie będą wszyscy wykonywać z prowadzącą Dzieci odpowiadają na pytanie prowadzącej, siadają w ławkach i przepisują z tablicy do zeszytów 1.Dzieci czytają tekst. 2. Dzieci starają się odpowiedzieć na pytania prowadzącej. |
|
Przerwa | |||
3. Prowadząca zaprasza dzieci pod tablicę gdzie przyczepia cztery obrazki historyjki. Prowadząca czyta jeszcze raz cały tekst, wskazując obrazki odpowiadające danemu fragmentowi tekstu. Na biurku leżą cztery etykiety – podpisy do obrazków. Prosi dzieci aby ułożyły obrazki we właściwej kolejności a następnie dobrały do nich odpowiednie etykiety. Mówi: „Teraz proszę, aby każdy z Was przeczytał wszystkie zdania i dopasuje je do właściwych obrazków (prowadząca zdejmuje z tablicy etykiety i obrazki) Ola, Ty pierwsza”. 4. Prowadząca rozdaje każdemu cztery obrazki w pomniejszeniu oraz rozsypanki zdaniowe. Prosi: „Teraz wytnijcie obrazki i wklejcie je do zeszytu w odpowiedniej kolejności. Dopasujcie zdania do obrazków.” |
3. Dzieci układają historyjkę obrazkową i dobierają etykiety. 4. Dzieci układają rozsypanki wyrazowe (mogą pomagać sobie patrząc na tablicę). Wklejają do zeszytu obrazki we właściwej kolejności oraz podpisy do nich. |
||
Przerwa | |||
Edukacja matematyczna | 1.Prowadząca zaprasza wszystkich do tablicy, na której napisane jest zadanie tekstowe. Bierze 6 piłek i daje każdemu chłopcu po 2 piłki i mówi: „To jest zadanie dla Oli. Ola słuchaj uważnie. W klasie drugiej jest czterech chłopców. Każdy z nich ma po 2 piłki. Ile piłek jest razem? Zapisz działanie na tablicy. Dobrze, a teraz napisz odpowiedź”. Prowadząca czyta kolejne zadanie i rozdaje dwójce dzieci po 2 książki. Czyta zadanie Kacprowi i prosi go o rozwiązanie i napisanie odp. W ten sposób dzieci rozwiązują jeszcze 3 zadania. 2. Prowadząca mówi ”Teraz usiądźcie w ławkach, a ja rozdam Wam zadania. Wklejcie je do zeszytu, narysujcie rysunek do zadań, napiszcie działania i odpowiedź.” |
1.Dzieci rozwiązują zadania z treścią. Każde po kolei rozwiązuje swoje zadanie. 2. Dzieci siadają w ławkach, wklejają zadania do zeszytów i rozwiązują je: rysują rysunek, konstruują działanie, obliczają i piszą rozwiązanie |
|
Zakończenie | Prowadząca mówi: „Dziękuję za Waszą dzisiejszą pracę. Do widzenia” | Dzieci odpowiadają „Do widzenia” |
Konspekt 25.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Wychowanie Fizyczne
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- wzmacnianie mięśni nóg i rąk
- ćwiczenia motoryki dużej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Przebieg zajęć:
Po przebraniu się dzieci ogólne gimnastykowanie się, naśladowanie prowadzącego zajęcia.
Odbijanie piłki doi siatki w parach. Gra w tzw. „dwa ognie”- dzieci łapią piłkę unikając uderzenia i próbują dotknąć piłką kogoś z przeciwnej drużyny. Każdy porusza się po swojej części boiska.
Konspekt 27.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Wychowanie Fizyczne
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- wzmacnianie mięśni nóg i rąk
- ćwiczenia motoryki dużej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Przebieg zajęć:
Rozgrzewka u dzieci.
Dzieci dzielą się na dwie drużyny. Stawiają na dwóch równoległych ścianach materace, które mają być bramkami, Dzieci grają w piłkę nożną.
Konspekt 3.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Wychowanie Fizyczne
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- wzmacnianie mięśni nóg i rąk
- ćwiczenia motoryki dużej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Przebieg zajęć:
- Zabawa „głowa ramiona, kolana kostki, oczy, uszy, usta nos”. Zaśpiewanie dzieciom piosenki lub puszczenie nagrania z płyty „Teraz ja będę śpiewać i pokazywać części ciała, a wy będziecie słuchać i powtarzać ruchy”. Uczy sekwencji ruchów. -Śpiewamy piosenkę i pokazujemy proste ruchy wskazując na części ciała.
- zabawa „ludzie do ludzi” – prowadząca mówi np. „ręka do ręki”. Zadaniem dzieci jest znaleźć sobie parę, do której przyłożą swoją rękę. Za każdym razem następuje zmiana pary.
- zabawy ze skakanką:
a) każde dziecko dostaje skakankę. Mówi: „Teraz będziecie skakać tak”. Pokazujemy dzieciom ( najpierw skakanie ze zmianą nogi (lajkonikiem), a potem obunóż (żabką- prezentuje ten sposób)
c)Zwrócenie się do dzieci: „teraz ja i pani Justyna będziemy kręcić skakanką, wy będziecie skakać przez skakankę.” Następnie prezentuje ćwiczenie.
- tor przeszkód –ułożenie toru przeszkód, wytłumaczenie dzieciom, co po kolei mają robić
Konspekt 5.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Wychowanie Fizyczne
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- wzmacnianie mięśni nóg i rąk
- ćwiczenia motoryki dużej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Przebieg zajęć:
Krótka rozgrzewka
Przygotowanie dzieci do przejścia przez ławeczkę równoważną: chodzenie z książką na głowie, chodzenie z książką wzdłuż linii (skakanka) i wzdłuż ławki.
Ławkę stawiamy na środku korytarza. Demonstracja dzieciom co mają robić- przejście po ławeczce z zachowaniem równowagi. Potem asekurując dzieci powtarzają to samo.
Zorganizowanie zawodów dla dzieci. Podział dzieci na 2 grupy. Dzieci ustawiają się w szeregach. Ich zadaniem jest wykonywanie zadań rywalizując z kolegą z przeciwnej drużyny. Nauczyciel organizuję tor przeszkód
- bieganie z piłką
- toczenie piłki do wyznaczonego punktu, potem jej podniesienie i bieg do swojej drużyny
- celne trafianie do wyznaczonego punktu
Konspekt 8.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Wychowanie Fizyczne
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- wzmacnianie mięśni nóg i rąk
- ćwiczenia motoryki dużej
- usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowej
Przebieg zajęć:
- Gimnastyka u dzieci.
- Odbijanie piłki do koszykówki.
- Celne trafianie piłką do kosza.
- zabawa w zbijanego
Konspekt 20.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Muzyka
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- usprawnianie resztek słuchowych
- uwrażliwienie na muzykę, rytm
- rozwijanie umiejętności tanecznych
Pomoce dydaktyczne: nagranie z muzyką, magnetofon,
Przebieg zajęć:
Dzieci biegają po Sali przy grającej z magnetofonu muzyce. Kiedy muzyka cichnie, dzieci kładą się na dywanie i odpoczywają. Kiedy usłyszą muzykę wstają i dalej biegają.
Dawid nie słyszy zatem dla niego zostaje wytłumaczona inna instrukcja do zabawy.
Nauczyciel do niego miga. Musi obserwować w czasie zabawy osobę prowadzącą zajęcia. Kiedy ten podniesie rękę do góry oznacza, że następuję czas na odpoczynek i musi leżeć jak inne dzieci.
Nauczyciel wybiera grupę uczniów, wyznaczając im zadania , tak aby inni uczniowie nie słyszeli, np.:
Dziecko I – klaszcze
Dziecko II – pstryka palcami
Dziecko III – gwiżdże
Dziecko IV – kląska językiem
Nauczyciel wskazuje jedno z nich , które realizuje polecone mu zadanie. Pozostałe dzieci, słuchając z zamkniętymi oczyma, jaki rodzaj dźwięków słyszą. W tym przypadku dzieci określają rodzaj dźwięków oraz kolejność ich występowania.
W takim ćwiczeniu Dawid patrzy i mówi co może wykonywać dana osoba.
Konspekt 27.03.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Muzyka
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- usprawnianie resztek słuchowych
- uwrażliwienie na muzykę, rytm
- poprawa wymowy dziecka
Przebieg zajęć:
Wraz z dziećmi nauczyciel wypowiada tzw. wyliczankę - łączenie tekstu z elementem ruchowym i rytmicznym,:
Szumią trawy, pachną kwiatki,
idą drogą dwa niedźwiadki.
Mały miś, duży miś
na spacerek idą dziś.
Idą misie parami,
tupią głośno nóżkami.
Prawą nóżką tup, tup, tup.
Lewą nóżką tup, tup, tup.
Tekst wyliczanki powinien dzieciom być znany, na tyle na ile pozwala im możliwość mowy, powtarzają tekst wierszyka i jednocześnie wykonują odpowiednie ruchy.
Specjalnie dla Dawida, który nie słyszy tekst jest migany, on sam również migając wymawia wierszyk.
Konspekt 03.04.2013
Grupa: klasa I
Prowadząca: Kinga Zięba
Przedmiot: Muzyka
Liczba godzin: 1 godz.
Metoda porozumiewania się: system językowo-migowy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Cele:
- usprawnianie resztek słuchowych
- uwrażliwienie na muzykę, rytm
- rozwijanie poprawnej wypowiedzi
Pomoce dydaktyczne: nagranie z muzyką, magnetofon,
Przebieg zajęć:
Muzyczne powitanie się z dziećmi piosenką: „Na powitanie”– opracowanie M. Bogdanowicz pt: „W co się bawić z dziećmi?”
Na powitanie dziś zaśpiewamy skoczną piosenkę hej, hej halo
Na powitanie dzisiaj podamy swa prawą rękę hej hej halo
Dzieciom znana jest już piosenka. Dzieci śpiewają i migają tekst
Powitanie dłońmi: „Iskierka”
Tworzenie ciągu wyrazów powiązanych tematycznie: SZKOŁA – klasa, ławka, piórnik, długopis, tablica itd…….
Dzieci po kolei wymieniają ustnie lub migają to co im się kojarzy