Konspekt zajęć
Beneficjenci: uczniowie klas I-III
Temat: Zabieramy do plecaka owoce i warzywa.
Cele ogólne: wprowadzenie prawidłowego nawyku żywieniowego u dzieci, wyjaśnienie znaczenia witamin w diecie, rozwoju.
Cele szczegółowe:
- Znajomość nazw owoców i warzyw
- dlaczego warto je jeść
- rozpoznawanie owoców i warzyw w zabawie z zamkniętymi oczami
- dodawanie i odejmowanie do 20
Metody: słowna, oglądowa, pogadanka, zajęcia praktyczne, burza mózgów
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: koszyki z warzywami i owocami, karty pracy z ćwiczeniami matematycznymi i rebusami, wiersz „Witaminki”, kolorowe karteczki z nazwami owoców i warzyw.
Przebieg lekcji:
Pogadanka o tym co dzisiaj zabraliśmy do klasy. Powtórzenie materiału z wcześniejszego dnia.
Rozwiązujemy rebusy z kart pracy wspólnie.
Sprawdzamy rozwiązania.
Uczniowie rozpoznają owoce i warzywa z przysłoniętymi oczami. Korzystają ze zmysłu węchu, dotyku, smaku.
Sprawdzamy kto ma dzisiaj w plecaku zdrowe owoce czy warzywa.
Uczniowie wspólnie zastanawiają się nad znaczeniem jedzenia ich codziennie- burza mózgów.
Nauczyciel czyta wiersz: „Witaminki”
„ WITAMINKI ”
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Z nimi witaminy każdy dostanie:
gruszki, jabłuszka i śliwki,
pomidory i małe marchewki.
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Całkiem świeżutkie, rano zerwane.
Jeszcze od rosy błyszczące całe,
rumiane i dojrzałe.
Owoce i warzywa kupujcie na mym straganie!
Z nimi witaminy każdy dostanie.
Co komu podać? Czy jabłuszko rumiane?
Może marchewek chrupiących pęczki całe?
Pogadanka na temat wiersza.
Nauczyciel informuje jakie witaminy mają określone owoce i warzywa.
Witamina A- morele, marchew, sałata, dynia, szpinak, szczypiorek i papryka.
Witamina B – rośliny strączkowe, ziemniaki.
Witamina C – porzeczki, agrest, truskawki, brukselka, natka pietruszki, maliny, szpinak, kapusta, cytryna.
Witamina D i E – zielone warzywa, np. sałata, natka pietruszki, koperek, groszek.
Witamina K – szpinak, kalafior, pomidory.
Rozwiązywanie ćwiczeń z kart pracy – obliczenia w zakresie 20.
Piszemy w zeszycie o swoich ulubionych warzywach.
Lubię jeść… bo …
Losowanie kolorowych karteczek z nazwami i zabawa w kalambury.
Rozmowa na temat tego kto jutro będzie miał jakie owoce w plecaku.
Ocena uczniów.
Podsumowanie lekcji.