Konspekt zajęć
Prowadzący: Marta Dłużak
Temat tygodnia: Mieszkańcy łąki
Temat dnia: Kto mieszka na łące?
Data: 14.05.2009
Cele ogólne: Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania.
Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.
Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania.
Zaciekawienie otaczającą rzeczywistością.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rozpoznać i nazwać słyszane dźwięki
- umie rozwiązać zagadki, dobrać odpowiednią ilustrację
- nazywa owady
- układa figury geometryczne od największej do najmniejszej
- umie rytmicznie stawiać pionowe kreski na przemian oburącz
- doskonali umiejętność pionowania obrazu.
- potrafi składać kółka na połowę i skomponować z nich kwiatki
Forma: grupowa, indywidualna.
Metody: słowna, oglądowa, oparta na działaniu.
Pomoce dydaktyczne: płyta CD z nagraniem „Lot trzmiela”, marsz , nagranie odgłosów łąki, kredki – pastele, kartki, plakat, ilustracje owadów, koła origami, klej, zestaw figur dla każdego dziecka (trójkąty) i sylweta motyla
Przebieg zajęcia:
Łąka – zagadka słuchowa.
Dzieci po odgłosach odgadują w jakie miejsce „wybierzemy” się dziś na wycieczkę.
Kto mieszka na łące? Nauczycielka czyta krótki wiersz – wprowadzenie do tematu zajęć.
Na zielonej łące
gąsienica Zosia się bawiła
i wszystkich przyjaciół
w trawie pogubiła.
teraz łzy połyka
i o pomoc prosi,
jeśli wzrok masz dobry
to pomożesz Zosi.
Nauczycielka czyta zagadki, zadaniem dzieci jest ich rozwiązanie, odszukanie odpowiedniej ilustracji i przypięcie na makietę.
Zabawa ruchowa przy muzyce „Lot pszczół” (do muzyki Korsakowa „Lot trzmiela”). Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę muzyce przysiadają i zbierają nektar.
Zabawa artykulacyjna „Dźwięki łąki”- dzieci mają za zadanie naśladować ruchem i wydawanymi odgłosami zwierzęta i owady.
Kolorowe motyle. Dzieci otrzymują koperty z sylwetą motyla oraz zestaw różnej wielkości trójkątów. Ich zadaniem jest ułożyć figury od największej do najmniejszej tak by tworzyły skrzydła motyla.
Praca plastyczna „Łąka” – dzieci rysują pionowe kreski w rytm muzyki, na znak nauczyciela zamieniają się kredkami. ( Ćwiczenie na stabilizację lateralną, doskonalenie umiejętności pionowania obrazu). Składają kółka na połowy, następne ukąsają kwiatki. Stokrotki przyklejają na pionowych kreskach trawie.