Polityka międzynarodowa w II połowie XIX wieku

Konspekt dla III „TI”

Temat: Polityka międzynarodowa w II połowie XIX wieku

Cel ogólny: Zapoznanie z uwarunkowaniami kolonializmu

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Daty: 1871, 1861

Pojęcia: kolonializm, imperializm, potęgi światowe, dominium, faktoria

przyczyny, przebieg i skutki przemian społeczno-gospodarczych w XIX w.

najważniejsze wynalazki techniczne

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

dynamikę rozwoju życia społecznego i gospodarczego na świecie w XIX w.

Pojęcia: kolonializm, imperializm, potęgi światowe, dominium, faktoria

znaczenie gospodarki w państwie

relacje i związki zachodzące między faktami

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

analizować tabele, wykresy, mapy tematyczne, diagramy, ilustracje

formułować wnioski na podstawie zebranego materiału

wyjaśniać fakty historyczne.

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

wskazać społeczne następstwa kolonializmu

ukazać współczesne skutki kolonializmu

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Przekonanie o poszanowaniu innych narodów

Ukazanie złych skutków kolonializmu

Ukazanie złych warunków niewolnictwa

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Zainteresowanie zagadnieniem niewolnictwa

Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, dyskusja, rozmowa nauczająca

Środki dydaktyczne: Tekst źródłowy Niewolnictwo w USA, mapa ścienna Europa w dobie kolonializmu, podręcznik Historia II/ III J. Węcowski, P. Węcowski, J. Czubak

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Wyjaśnij co znaczy kulturkampf?

2.Jaki był ostateczny cel Hakaty?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp Kulturkampf- Walka prowadzona przez władze niemiecki przeciwko kościołowi katolickiemu w latach 1873 – 1878. W zaborze pruskim gdzie katolikami byli głównie Polacy kulturkampf przybrał charakter walki narodowowyzwoleńczej.

Odp Ostatecznym celem Hakaty było zgermanizowanie ziem polskich w zaborze pruskim.

III. Wprowadzenie do tematu Polityka międzynarodowa w II połowie XIX wieku

Omówienie przyczyn ekspansji kolonialnej

Uczniowie robią samodzielnie notatkę z podręcznika

Praca z tabelką – Podział kolonialnego świata

Omówienie problemu niewolnictwa

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie robią samodzielnie notatkę z podręcznika

Uczniowie przerysowują tabelkę i dają propozycje do niej

Uczniowie słuchają

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Wspólne porównywanie przyczyn ekspansji europejczyków w XVI wieku i XIX wieku

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie podają przyczyny wypraw w XVI wieku i porównują je z motywami podróżników z XIX wieku

V. Podanie pracy domowej:

Opisz sytuację niewolników w Koloniach

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu.
