Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
III rok
Tryb niestacjonarny
Konspekt zajęć wychowania fizycznego
TEMAT : Gry i zabawy. Zabawa ze śpiewem „Dorotka”.
PROWADZĄCY : Derda Julita
KLASA : I a
LICZBY ĆWICZĄCYCH : 18
LICZBA ZWOLNIONYCH : 2
CZAS TRWANIA : 45 minut
MIEJSCE ĆWICZENIA : sala gimnastyczna
METODY : działania praktyczne
FORMY PRACY : indywidualna, zbiorowa, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : szarfy, woreczki, kosze
CELE OGÓLNE:
- doskonalenia sprawności uczniów
- doskonalenie pracy w grupie
- zasady fair – play
- kształtowanie orientacji przestrzennej i koordynacji ruchowej
- zachowanie bezpieczeństwa
- rozwijanie podstawowych cech motorycznych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- bierze pod uwagę bezpieczeństwo swoje i innych
- stara się dokładnie wykonać ćwiczenie
-orientuje się w schemacie własnego ciała
Część lekcji | Tok zajęć | Treść zajęć | Miejsce ćwiczeń | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
I wstępna | Czynności organizacyjno-porządkowe | - zbiórka - powitanie -sprawdzenie obecności |
Sala gimnastyczna | 2 minut | brak |
Zabawa ze śpiewem „Dorotka” |
Wszystkie dzieci tworzą razem koło a jedna osoba wchodzi w środek i jest Dorotką. Koło przesuwa się w prawo Dorotka podskakuje w środku. Wszyscy śpiewają : „ Ta Dorotka, ta maluśka, ta maluśka tańcowała dokoluśka dokoluśka. Tańcowała ranną rosą ranna rosą i tupała nóżką bosą, nóżką bosą. Przy słowach i tupała koło zatrzymuje się i w takt muzyki dzieci przytupują następnie dzieci idą w przeciwną stronę i śpiewają „ta Dorotka ta maluśka ta maluśka tańcowała dokoluśka dokoluśka tańcowała i w południe i w południe kiedy słonko grzało cudnie grzało cudnie”. | Sala gimnastyczna | 5 minut | brak | |
II główna | Zabawa orientacyjno-porządkowa „Bocian i żaby” | Dzieci biegają w luźnej gromadce naśladując kumkanie żab . Na sygnał słowny bocian żaby zastygają w bezruchu jedno z nich (bocian) wychodzi na łowy i mijając nieżywe żaby śledzi czy któraś z nich nie rusza się. Jeżeli żaba ruszyła się bocian zabiera ja i odprowadza do wyznaczonego miejsce a w tym momencie resztę żab może swobodnie biegać. Zabawę tak długo prowadzimy aż bocian nie schwyta wszystkich żab. | Sala gimnastyczne | 3 minuty | Należy nie przedłużać czasu bezruchu |
Zabawa na czworakach „Kulawy lisek” | Dzieci biegają rozproszone po całej Sali na czworakach na sygnał gwizdka ustawiają się w szeregu a na klaśnięcie tworzą koło | Sala gimnastyczna | 5minut | brak | |
Zabawa z mocowaniem „Jeniec” | Dzieci stają w kole (najlepiej jeśli składałoby się z 10 - 12 osób). Do środka koła wchodzi tak zwany "jeniec". Jego zadaniem, jest za wszelką cenę wydostać się poza obszar koła. Może to zrobić na przykład: przechodząc pod nogami kolegów, starając się rozerwać koło i uciec w miejscu, w którym straciło ono swoją ciągłość. "Jeniec" musi stosować różne sztuczki, ponieważ nie jest łatwo przechytrzyć taką ilość współuczestników. W sytuacji kiedy "jeniec" wydostanie się poza koło, przestaje już być "jeńcem", a jego miejsce zastępuje ten uczestnik, którego wkład w wydostanie się "jeńca " był największy. Zabawę można urozmaicić poprzez wprowadzenie do gry większej liczby "jeńców. Aby wydostać się z koła, "jeńcy" muszą ze sobą współpracować. Wtedy prawdopodobieństwo ucieczki, a tym samym wygranej, wzrasta. | Sala gimnastyczna | 5 minut | brak | |
Zabawa bieżna „Ulewa” | Dziecko oznaczone szarfą stara się schwytać inne uciekające po sali , dotknięte wkłada szarfę i goni dalej. Zabawa kończy się gdy wszystkie dzieci zostaną złapana . Zabawę powtarzamy dwa razy. | Sala gimnastyczna | 5 minut | Drugi raz rozpoczyna zabawę osoba która została ostatnia złapana. | |
Zabawa rzutna „Zbieranie jabłek” | Dzieci rzucają woreczkami (jabłkami) do koszy przed sobą . Rzuty mogą być różne z zamachem z góry z dołu . | Sala gimnastyczna | 3 minut | brak | |
Zabawa kopna „Piłka nożna w kole" | Liczba uczestników biorących udział w zabawie jest dowolna. Miejsce zabaw (boisko) nie musi posiadać żadnych niezbędnych cech. Wszystkie dzieci stają na obwodzie dużego koła. Jedno dziecko otrzymuje piłkę i stara się ją tak mocno a przy tym sprytnie kopnąć, aby wydostał się na zewnątrz. Jeśli piłka nie przekroczy obwodu koła to zabawa trawa dalej bez zmian: dzieci kopią piłkę. Gdy któryś uczestnik przyczyni się do tego, iż piłka opuści koło, staje w środku koła. Dziecko, stojące w środku koła, również bierze udział w wykopywaniu piłki poza koło. Osoba prowadząca zabawę musi dobrać wielkość koła oraz odległość pomiędzy dziećmi odpowiednio do ich wieku i umiejętności, aby gra nie była monotonna a z drugiej strony aby nie zniechęcała. Podczas zabawy uczestnicy nie mogą używać rąk. | Sala gimnastyczna | 5 minut | brak | |
Zabawa skoczna „Wyścigi królików” | Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach parami. Chwytają się za biodra i do wyznaczonego miejsca skaczą w tą i z powrotem. Wygrywa zespół który wykona zdanie w jak najkrótszym czasie. | Sala gimnastyczna | 5 minut | brak | |
Ćwiczenia korygujące postawę | Chodzenie w woreczkiem na głowie - Dzieci kładą woreczek na głowie i chodzą po sali z wyprostowanymi rękami, starając się aby woreczek nie spadł im z głowy. Jeżeli woreczek spadnie należy go podnieść. | Sala gimnastyczna | 2minuty | Zwracamy uwagę na prawidłową sylwetkę dzieci. | |
III część końcowa | Zabawa ze śpiewem „ Dorotka” | Zbiórka , podsumowanie, zebranie sprzętu, pożegnanie | Sala gimnastyczna | 3 minuty | brak |
Podsumowanie lekcji | Zbiórka, podsumowanie zajęć, pożegnanie. | Sala gimnastyczna | 2minuty | Zebranie sprzętu do magazynku |