Scenariusz zajęć dodawanie liczb naturalnych

Scenariusz zajęć terapii matematycznej

Prowadzący: III TP

Klasa: IV-V

Grupa: sześcioosobowa

Czas pracy: 90 min

I. TEMAT: Ćwiczenia usprawniające funkcje percepcyjno-motoryczne ukierunkowane na dodawanie liczb naturalnych

II. ZAŁOŻENIA METODYCZNE

Cele ogólne

Środki dydaktyczne

Zeszyt ćwiczeń "Matematyka bez trudności" seria ORTOGRAFITTI część pierwsza, kartki w kratkę, wykreślanka (załącznik 1), obrazki do porównania (załącznik 2), karteczki z równaniami, zapałki.

III. PRZEBIEG ZAJĘĆ

Faza organizacyjno-mobilizująca

  1. Zagadka graficzna. Prowadzący informuje uczniów, że ma dla nich zagadkę. Aby ją rozwiązać muszą dokładnie słuchać poleceń i dokładnie rysować. Następnie rozdaje wszystkim kartki A4 w kratkę i zaznacza punkt od którego zaczną rysowanie. Następnie upewnia się, że wszyscy są przygotowani do rysowania i zaczyna czytać polecenia:

Przykładajcie ołówek od kropki i zgodnie z poleceniem - ile kratek i w którą stronę - ciągniecie kreskę. Nie odrywajcie ołówka od papieru, bo koniec jednej linii jest początkiem następnej.

Rysunek – słoń – instrukcje: 1 kratka w górę, 1 w prawo, 6 w górę, 5 w prawo, 1 w dół, 6 w prawo, 8 w dół, 3 w lewo, 3 w górę, 2 w lewo, 3 w dół, 3 w lewo, 5 w górę, 2 w lewo, 3 w dół, 2 w lewo.

  1. Wykreślanka (załącznik 1). Uczniowie otrzymują od prowadzącego kartkę, na której znajduje się kwadrat z ciągiem liter. Terapeuta prosi o wykreślenie wszystkich podanych słów, ukrytych w kwadracie.

Faza intensywnej i efektywnej pracy terapeutycznej

  1. "Matematyka bez trudności", str. 43, ćwiczenie 4. Uczniowie rozwiązują łamigłówkę matematyczną. Sumy kolejnych dwóch liczb wpisują pomiędzy nimi o rząd niżej. Gdy suma ta jest większa od 9, zapisują tylko cyfrę jedności. Przesuwają się w dół aż do momentu, gdy w szeregu będzie tylko jedna liczba.

  2. "Matematyka bez trudności", str. 44, ćwiczenie 6. Uczniowie dodają rozsypane liczby według kolorów. Otrzymany wynik zapisują słownie.

  3. "Matematyka bez trudności", str. 45, ćwiczenie 7. Uczniowie obliczają działania w tabelkach.

  4. "Matematyka bez trudności", str. 46, ćwiczenie 9. Uczniowie liczbę 100 zapisują w postaci sum dwóch liczb naturalnych.

  5. "Matematyka bez trudności", str. 47, ćwiczenie 10. Uczniowie wpisują podane w ćwiczeniu liczby w taki sposób, by ich suma wzdłuż każdej linii była taka sama.

  6. "Matematyka bez trudności", str. 47, ćwiczenie 47. Uczniowie starają się uzupełnić logiczne ciągi liczb.

Faza relaksująca-odprężająca

  1. "Matematyka bez trudności", str. 43, ćwiczenie 5, Uczniowie łączą sylaby i zapisują powstałe nazwy działań. Jeśli maja problem z odnalezieniem pierwszych sylab wyrazów, nauczyciel pomaga i wskazuje początkowe sylaby: do, o, mno, dzie.

  2. Znajdź różnice. Uczniowie otrzymują rysunki do porównania (załącznik 2). Ich zadaniem jest znalezienie 10 różnic na obrazkach.

  3. Zagadki z zapałek. Terapeuta dzieli uczniów na dwie grupy. Każda z nich dostaje zapałki i równanie do ułożenia. Terapeuta wyjaśnia, że w każdym przykładzie znajduje się jakiś błąd. Dzieci przekładają jedną zapałkę w taki sposób, żeby równanie było poprawne.

Odp.: 0 + 4 = 4; 8 - 4 = 4

Odp.: 9 - 3 = 6

Odp.: 0 + 5 = 5

Odp.: 8 - 5 = 3

4. Prowadzący wraz z uczniami podsumowuje zajęcia.

Załącznik 1

Zakreśl w pionie lub poziomie wypisane po prawej stronie wyrazy.

Załącznik 2

