Konspekt litera K

Karolina Matuła ZZI2

OŚ LITER: O, A, E, M, T, L, I, K, Y, D, S, J, P, W, R, N, B, C, U, Ó, Z, Ą i Ę, H, CH, Ż, RZ, G, F, Ł, SZ, CZ, SI i Ś, CI i Ć, NI i Ń, ZI i Ź, DZ, DZI i DŹ, DŻ - "Nasza klasa" MAC

Temat: Wprowadzenie liter „k”, „K” na podstawie wyrazu podstawowego „kotek”. Nauka pisania liter „k”, „K” w izolacji oraz w połączeniu z spółgłoskami. Doskonalenie techniki czytania.

Czas trwania: 135 minut. ?

Cele dydaktyczno-wychowawcze:
- Kształtowanie dłuższych, poprawnych wypowiedzi na określony temat.
- Nauka pisania liter „k”, „K” oraz ich połączeń z innymi literami.
- Ćwiczenia z zakresu analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej wyrazów z literą k.
- Doskonalenie umiejętności czytania wyrazów i zdań z poznaną literą.
- Wyróżnianie samogłosek i spółgłosek w wyrazach.

Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi swobodnie wypowiadać się na dany temat.
- Uczeń potrafi napisać litery „k”, „K” i połączyć je z innymi.
- Uczeń potrafi przeanalizować wyraz „kotek”.
- Uczeń potrafi przeczytać wyrazy i zdania z nowo poznaną literą.
- Uczeń potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela dotyczące tekstu.

Środki dydaktyczne:
- podręcznik; zeszyt ćwiczeń; duże ilustracje zwierząt; parasole; kartoniki do obrazowania głosek, samogłosek, spółgłosek; ruchomy alfabet; tacki z kaszą manną; zestaw ilustracji z podpisami; szablony litery „k”.

Przebieg lekcji:

1) Stworzenie sytuacji dydaktycznej do ćwiczeń w mówieniu i wyodrębnienia wyrazu podstawowego.

Nauczyciel ustawia na Sali trzy duże parasole, pochylone w stronę dzieci tak, aby nie było widać, kto jest za nimi. Sześcioro wybranych dzieci to pieski lub kotki, Spacerują one na czworakach wokół parasoli. Na hasło „Pada deszcz” dzieci chowają się po dwoje za parasolami. Teraz pojedynczo szczekają lub miauczą ( jak kto chce: „grubo”, „cienko” itp). Rozpoznane dzieci wychodzą z ukrycia, nierozpoznane powtarzają odgłosy lub ujawniają się po haśle „Deszcz przestał padać”. Zmiana ról.

2) Analiza i synteza słuchowa wyrazu podstawowego „kotek”.

Ponowne, głośne odczytanie ułożonego wyrazu.

3) Nauka pisania liter „k”, „K” oraz ich połączeń z samogłoskami o, a, e, i.

4) Nauka czytania tekstu z nową literą.

5) Doskonalenie techniki czytania i pisania:

6) Ćwiczenia na zakończenie:

Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba siedzi odwrócona plecami.

Najpierw następuje założenie papieru do maszyny – nakręcanie uszu, po czym dzieci zaczynają pisać, naśladując palcami treść wierszyka (Załącznik 8)

ZAŁĄCZNIK 1

itp.

ZAŁĄCZNIK 2

Mówią o nim: przyjaciel człowieka,
na obcych zazwyczaj szczeka.
Co to za zwierzę, czy wiesz?
Tak oczywiście to jest … . (pies)

Tak cichutko chodzi,

że go nikt nie słyszy, i dlatego bardzo

boją się go myszy.

(kot)

Chociaż jest ptakiem,
nie śpiewa wcale.
Skrzeczy lub gwiżdże
za to wytrwale. (papuga)

Ma długie uszy

Futerko puszyste

Ze smakiem chrupie

Sałaty listek. (królik)

Chociaż ma pancerz,

To nie wojuje.

Na czterech nogach

Wolno spaceruje. (żółw)

ZAŁĄCZNIK 3

Julian Tuwim „Kotek”

Miauczy kotek: miau!

- Coś ty, kotku, miał?

- Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał.

Wzdycha kotek: o!

- Co ci, kotku, co?

- Śniła mi się wielka rzeka,

Wielka rzeka, pełna mleka

Aż po samo dno.

Pisnął kotek: pii...

- Pij, koteczku, pij!

Skulił ogon, zmrużył ślipie,

Śpi - i we śnie mleczko chlipie,

Bo znów mu się śni.

ZAŁĄCZNIK 4

To kotki Tomka i Eli.

Kotek Mekotek ma mleko.

To kotek Kitek i motylek.

Kotek Klekot ma motek.

Kotek Lotek ma kotlet.

ZAŁĄCZNIK 5

kotek, oko, kubek, klej

ZAŁĄCZNIK 6 (wersja w pomniejszeniu)

ZAŁĄCZNIK 7

Ułóż podpisy do obrazków . Napisz je starannie.

ZAŁĄCZNIK 8

Kochana babciu. Kropka.

Mamy w domu kotka. Kropka.

Kotek chodzi.

Kotek skacze.

Kotek mruczy.

Kotek drapie.

Kotek chrapie.

