Scenariusz zajęć dziennych dla I szkoły podstawowej
Temat: Zapasy zimowe w naszej spiżarni.
Cele ogólne:
zapoznanie z różnymi sposobami gromadzenia przez ludzi zapasów na zimę,
kształcenie umiejętności tworzenia zbiorów,
kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania.
doskonalenie motoryki – ćwiczenia gimnastyczne.
Cele szczegółowe:
potrafi budować proste i logiczne zdania,
wie, jakie przetwory można otrzymać z owoców,
wskazuje owoce krajowe i tropikalne,
tworzy zbiory,
uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań,
współdziała w grupie.
Metody pracy:
rozmowa
oglądowe- pokaz, obserwacja
problemowa
Forma pracy:
indywidualna
grupowa
zbiorowa
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Załączniki/ uwagi |
---|---|---|
Nauczyciel czyta wiersz: Maria Kownacka „W spiżarni”
przechowywać?
|
Dzieci wchodzą do klasy, wyciągają książki, zeszyty na ławkę. Po prośbie nauczyciela siadają na dywanie. Słuchają utworu czytanego przez nauczyciela. Rozmawiają z nim o spiżarni opisanej w wierszu. Spiżarnia jest to pomieszczenie do przechowania słoików z przetworami, zapasami zimowymi: dżemy, ogórki, buraczki, kompoty itd. Które dziecko ma spiżarnie, podnosi rękę do góry. Wygląd: pomieszczenie z dużą ilością półek, na której znajdują się słoiki. |
|
|
Dzieci grzecznie siedzą na dywanie i czekają na dalsze polecenia nauczyciela | |
Zadanie: Zabawa matematyczna „Ile słoiczków jest razem?”. Nauczyciel prosi dzieci, by policzyły ile jest razem rzeczy w koszyczku – GR. I, II i III.
|
Dzieci podzielone na 3 grupy (I grupa – marchewki, II grupa – buraczki, III grupa – ziemniaczki) Siadają przy dywanikach oznaczonych emblematami. Następnie grupy wykonują następujące zadania: W koszyczku razem jest 15 słoiczków. 4 słoiczki +1 słoiczek = 5 słoiczków, Pokazują 5 palców 3 słoiczki+ 2 słoiczki=5 słoiczków, Pokazują 5 palców 2 słoiczki+ 3 słoiczki= 5 słoiczków, Pokazują 5 palców |
|
Zabawa matematyczna „Ile słoiczków zostało?”. 4) Nauczyciel mówi do dzieci:
|
5 słoiczków- 3 słoiczki= 2 słoiczki, dzieci pokazują 2 palce 5 słoiczków- 4 słoiczki= 1 słoiczek, dzieci pokazują 1 palec 5 słoiczków- 2 słoiczki= 3 słoiczki, dzieci pokazują 3 palce 3 słoiczki- 2 słoiczki=1 słoik Dzieci pokazują 1 palec 2 słoiczki- 2 słoiczki= 0 słoików, Dzieci nie odpowiadają, że nie ma żadnego. |
|
5) Nauczyciel prosi dzieci, aby na kartonach w technice dowolnej (Kretki, farby, wycinanka, itd.) narysowały spiżarnie. | Dzieci zajmują się działalnością plastyczną. | |
6) Zorganizowanie grupy - zbiórka w dwuszeregu - raport, powitanie - podanie głównych zadań |
Sprawdzenie stroju | |
Nastawienie do świadomego i aktywnego udziału w zajęciach: - czy wiecie, jakie cechy motoryczne będziemy razem kształtować? - aktywny udział: krzyknijcie tak głośno, jak tylko potraficie: ZABAWA |
Uwrażliwienie uczniów na bezpieczeństwo i dokładne wykonywanie ćwiczeń. | |
6.1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Balonik”; ciasne koło z podaniem rąk. Powiększanie koła w rytm mówionego przez wychowawcę wiersza. Na słowa „no i trach” – przysiad. Powtórzyć x 3. 6.2. Ćwiczenia wieloznaczne „Pranie”; (ćwicz. korekcyjne j.w.). Powtórzyć x 3. 6.3. Ćwiczenia rzutu, „Kto potrafi?”; Utworzenie koła, w środku usytuowanie obręczy lub narysowanie koła. 6.4. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych; . 6.5. Ćwiczenia równoważne; 6.6. Zabawa bieżna „Koniki”; 6.7. Ćwiczenia mięśni tułowia – „ukłon kapeluszem”. 6. 8. Rozsypka Powtórzyć x 3. |
mały rozkrok, pranie na tarce – skłony w dół z przysiadami i sięganiem rękami do podłogi; „płukanie bielizny” – zamachy rękami w prawo i w lewo, „wyciąganie z wody” – wysokie wspięcie na palcach z wyrzuceniem ramion w górę (ćwiczenia korekcyjne z zakresu płaskie stopy), „wieszanie” – podskoki obunóż z wyrzutem ramion w górę, Dzieci stojące po obwodzie koła rzucają do obręczy woreczkami rzutem dolnym, po czym 4 dzieci wyznaczonych odrzuca woreczki z obręczy i dzieci powtarzają ćwiczenie x 3. W siadzie skrzyżnym z woreczkiem na głowie zrzucają woreczek głową w przód, w tył, w lewo, w prawo. Leżenie przodem, czoło na woreczku. Dz. unoszą woreczek jak najwyżej oburącz powtarzając całość 3 – 4 razy (broda przyciągnięta do szyi, wzrok skierowany na podłogę).Leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy skierowane częścią podeszwową do sufitu, a na nich woreczek. Prostowanie i zginanie nóg tak, aby woreczek nie spadł Marsz w koło z woreczkiem na stopie, w połowie koła zmiana nogi. Dzieci kładą woreczki na podłodze. Bieg swobodny koników między woreczkami ze zmianą tempa i rytmu na hasło: kłusem, stępa, cicho po piasku. Na dźwięk „prrr” dzieci zatrzymują się, wracają do stajni, grzebią nogą (podnoszą palcami nóg woreczki – ćwiczenia korekcyjne płaskich stóp). Dzieci z woreczkami maszerują pod ścianą. Siad skrzyżny przy ścianie – woreczki na głowie – to kapelusz. Dzieci wykonują ukłon – zdejmują woreczek prawą ręką i sięgają nim daleko w prawo, skłaniając w tym kierunku głowę i tułów, po czym kładą woreczek ponownie na głowie i powtarzają ćwiczenie w lewo. Siad skulny, głowa zbliżona do kolan – wydech, siad prosty, ramiona wzniesione w górę – wydech. |
|