Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
dla pleców okrągłych
Cele główne – rozciąganie mięśni piersiowych
- wzmacnianie mięśni grzbietu odcinka piersiowego i mięśni karku
- wyrobienie nawyku postawy prawidłowej, prawidłowego ustawienia głowy
- wzmocnienie mięśni ściągających łopatki.
- odciążenie kręgosłupa od ucisku osiowego,
-nauka przyjmowania postawy skorygowanej
Umiejętności- poprawne wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych w czasie zabawy.
Wiadomości- konieczność rozciągania mięśni piersiowych i wzmacniania mięśni grzbietu
Miejsce ćwiczeń: sala korekcyjna
Czas trwania: 30 minut
Ilość ćwiczących: 10
Wiek ćwiczących: 5-6 lat
Część wstępna (5minut)
Marsz w postawie skorygowanej z ćwiczeniami oddechowymi wdech – ręce w górę przodem, wydech - RR bokiem w dół |
---|
Zabawa ożywiająca- zabawa ,,Kot jest-kota nie ma”
Dzieci swobodnie biegają na czworakach. Na zapowiedź prowadzącego,, kot jest” –dzieci naśladują myszki, chowają się do norki przed kotem, przyjmując pozycję niską Klappa. Na zapowiedź ,, kota nie ma” dzieci wychodzą i biegają dalej.
Część główna (20 minut)
Ćwiczenie oddechowe
Leżenie tyłem na materacu. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce w pozycji ,,skrzydełek’’ leżą na podłodze. Na klatce piersiowej leży woreczek z piaskiem. Dziecko wykonuje wdezh nosem z uwypukleniem klatki piersiowej – woreczek unosi się, a następnie wydech ustami – klatka piersiowa z woreczkiem opada. Wzmocnienie mięśni oddechowych.
Rozciąganie mięśni piersiowych
Leżenie tyłem na materacach, nogi ugięte w kolanach, całe nogi opatre o podłogę. Ręce wyciągnięte w bok- leżą na podłodze, w dłoniach ciężarki
Ruch: uniesienie rąk z ciężarkami nad klatkę piersiową i powrót do podłoża( barki muszą przylegać do ławeczki)
Wbijanie gwoździ
Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi pod brodą. Na hasło ,,wbij gwóźdź” dzieci unoszą ręce nad podłogą i imitują ruchy wbijania gwoździa młotkiem w podłogę przed sobą. Jedną ręką trzymając ,,gwóżdż”, a drugą młotek i rytmicznymi ruchami,, uderzają młotkiem w gwóźdź. Po 10 uderzeniach odpoczynek- leżenie 5-10 sekund głęboko oddychając. Następnie zmieniają ułożenie rąk trzymając ,,młotek i gwóźdź” w drugiej ręce. Na hasło ,, wbij gwoźdź” uderzają ponownie 10 razy. Powtarzanie zadania 2-4 razy
Lot samolotu
Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi pod brodą. Nogi są wyprostowane i złączone. Na hasło ,,samolot leci” dzieci przenoszą wyprostowane ręce w bok i unoszą je jak najwyżej unosząc jednocześnie głowę. W tym samym czasie unoszone są (nisko) wyprostowane nogi- trzymanie w tej pozycji 3-6 sekund. Na hasło ,,samolot ląduje” dzieci opuszczają ręce i nogi wracając do pozycji wyjściowej. Czas trwania 2 minuty
Pokaż łokcie
Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi splecionymi na karku i łokciami opartymi o podłogę. Na hasło,, pokaż łokcie” unoszenie ramion nad podłogę i pokazywanie łokci. Po 3-6 sekundach hasło,, schowaj łokcie” dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Czas trwania ok. 2 minut
Zrywanie kwiatków
Dzieci leżą na brzuchu z dłońmi pod brodą. Na hasło,, zerwij bukiet kwiatów” dzieci unoszą ręce i głowę nad podłogą i imitują ruchy, jakby jedną ręką zrywały kwiatki i układały je w bukiet trzymany w drugiej ręce. Po ułożeniu bukietu kwiatów prowadzący podaje hasło ,, odpocznij”. Dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Przy ponownym haśle ,, zerwij bukiet kwiatów” dzieci wykonują zadanie, zmieniając ułożenie rąk. Zabawa odbywa się w czasie np. 2 minut.
Ćwiczenia oddechowe
Klęk podparty. Dziecko wykonuje wdech nosem z uwypukleniem brzucha, a następnie wydech ustami z wciągnięciem brzucha. Wzmocnienie mięśni oddechowych.
Kurki piją wodę
Dzieci znajdują się w klęku podpartym z dłońmi skierowanymi palcami do środka. Na hasło prowadzącego — Kurki piją wodę— dzieci uginają ręce w łokciach i zbliżają nos (lub brodę) do podłogi. Pozostając w tej pozycji 3-5 s udają, że piją wodę. Następnie prostują ręce i unoszą wysoko głowę „połykając wodę” przez kolejne 3-5 s. Na kolejne hasło — Kurki piją wodę — dzieci powtarzają czynności. Zabawa trwa np. 1,5 min.
Kurki trzepoczą skrzydełkami
Dzieci znajdują się w klęku podpartym z dłońmi skierowanymi palcami do środka. Na hasło prowadzącego — Kurki trzepoczą skrzydełkami- dzieci odrywają ręce od podłogi, siadają na piętach w siadzie klęcznym, układają ręce w „skrzydełka” i wykonują nimi rytmiczne odrzuty w tył, naśladując trzepoczące skrzydłami kury. Na hasło prowadzącego — Kurki odpoczywają— dzieci wracają do pozycji wyjściowej. Zabawa odbywa się w czasie np. 2 min.
Ćwiczenia oddechowe
Siad skrzyżny, ręce w pozycji skrzydełek. Dziecko wykonuje maksymalny wdech nosem, a następnie wydech ustami, z jak najdłuższym wymawianiem głoski ,,s’’. wzmocnienie mięśni oddechowych oraz nauka przedłużonego wydechu.
Dzięcioł siedzący
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej. Na sygnał prowadzącego i podanie hasła — dzięcioł kuje — uczestnicy zabawy szybko pochylają głowę w przód, a następnie prostując naśladują dzięcioła stukającego dziobem w korę drzewa . Tułów przez cały czas zabawy powinien być wyprostowany i nieruchomy. Ruch dotyczy tylko głowy. Tempo wykonywania ruchów głową może dyktować prowadzący wystukując rytm na bębenku. Zabawa odbywa się w czasie np. 2 min.
Kukułka
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej, z rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Na sygnał prowadzącego wysuwając głowę do przodu i wymawiając słowo „kuku”, a następnie cofając głowę naśladują wysuwanie się kukułki z wnętrza zegara i chowanie się jej do środka. Głowa jest dłużej schowana niż wysunięta. Przez cały czas zabawy tułów powinien być nieruchomy — ruch dotyczy tylko głowy. Głowa powinna być cały czas ustawiona pionowo. Zabawa odbywa się w czasie 1 min.
Popatrz na brodę – popatrz na plecy
Dzieci siedzą na podłodze w siadzie skrzyżnym z rękoma ułożonymi w „skrzydełka”. Na hasło prowadzącego— Popatrz na brodę – dzieci pochylają głowę w przód, przyciskając brodę do klatki piersiowej i kierując wzrok w dół. Na hasło — Popatrz na plecy — uczestnicy zabawy zadzierają głowę mocno w tył, kierując wzrok maksymalnie za siebie, jakby chcieli zobaczyć swoje plecy. Przez cały czas tułów powinien być nieruchomy i wyprostowany. Zabawa odbywa się w czasie np. 1,5 min.
Wiatraki
Dzieci ustawiają się w małym rozkroku lub w klęku prostym. Na hasło prowadzącego — wieje wiatr— dzieci wykonują wyprostowanymi rękoma obszerne krążenia w tył — skrzydła wiatraka obracają się.
Na hasło wiatr przestał wiać — uczestnicy zabawy opuszczają ręce wzdłuż tułowia, utrzymując poprawną postawę. Prowadzący na zmianę podaje hasła. W czasie zabawy
należy zwracać uwagę, aby dzieci nie pogłębiały lordozy lędźwiowej. Zabawa odbywa się
w czasie np. 1 min.
Rąbanie drewna
Dzieci ustawiają się w małym rozkroku. Na hasło prowadzącego — Rąbiemy drewno— dzieci wyciągi w górę złączone ręce, jakby unosiły siekierę, a następnie wykonują opad tułowia (nie skłon!)a po nim wyprost tułowia do pionu z rękoma w górze, imitując rąbanie drewna. Cały tułów powinien być wyprostowany, a ręce muszą być ułożone w przedłużeniu tułowia. Po wykonaniu przez dzieci 4-6 „uderzeń siekierą” prowadzący podaje hasło — odpoczynek— po którym uczestnicy zabawy wracają do pozycji wyjściowej. Zabawę powtarza się 3-4
Bocian
Dzieci ustawiają się obok siebie w odstępach dwóch kroków w postawie skorygowanej na palcach, z rękoma wyprostowanymi, uniesionymi w bok. Na sygnał prowadzącego dzieci unosząc wysoko kolana poruszają się w określonym kierunku, jak bociany po łące. Dodatkowo wykonują powolne wyprostowanymi rękoma w górę i w dół, jak bocian poruszający skrzydłami. b czasie marszu plecy powinny być wyprostowane, a głowa wyciągnięta w górę. Zabawa :dwa się w czasie np. 1,5 min.
Część końcowa (5 minut)
Stanie tyłem do ściany. Pięty, biodra, plecy i głowa przylegają do ściany. Ręce wzdłuż ciała. Ruch- dociskanie barków do ściany z jednoczesną rotacją rąk, a następnie powrót rąk do ustawienia pośredniego z pozostawieniem barków przyciśniętych do ściany
Ćwiczenia oddechowe
Stanie w małym rozkroku, w dłoniach trzymanie oburącz laski. Wdech nosem z uniesieniem rąk z laską w górę, a następnie wydech ustami z opuszczeniem laski na uda