MAJ SCANARIUSZ Dla mamy i taty

26.05.2014

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonych w klasie III

Temat bloku tematycznego: Świętujemy Dzień Matki i Dzień Ojca.

Temat dnia: Dla mamy i taty.

Cele ogólne:

-         zapoznanie z treścią wierszy i piosenek o matce i ojcu;

-         zapoznanie z tradycją obchodów Dnia Matki;

-         doskonalenie umiejętności zaprezentowania się przed publicznością;

-         kształtowanie właściwego stosunku do matki i ojca;

-         integracja klasy;

-         umacnia więzi rodzinne.

Cele szczegółowe

uczeń:

- zna wiersze i piosenki o matce i ojcu;

- potrafi zaśpiewać piosenki i wyrecytować wiersze o matce i ojcu;

- wykazuje szacunek matce i ojcu;

- potrafi współdziałać w grupie;

- wykazuje samodzielność i aktywność;

- rozumie znaczenie rodzica w swoim życiu;

- potrafi właściwie się zachować w obecności rodziców;

- wypełnia samodzielnie karty pracy;

- dodaje i odejmuje liczny trzycyfrowe;

- ćwiczy gry ruchowe z piłkami.

Metody pracy:

- słowne ;

- oglądowe ;

- aktywizujące ;

- działań praktycznych;

Formy pracy:

- indywidualna;

- grupowa;

- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

podręczniki, karty pracy, zgadywanki, tekst piosenki, ćwiczenia do matematyki, płyta CD, kredki.

Czas trwania:

4 x 45 min

Zapis w dzienniku:

Opowiadanie U. o rodzicach. Określanie nastroju wierszy „Piosenka o mamie” , „Piosenka o tacie”. Nauka na pamięć wybranych fragmentów. Drama „Dla mojej mamy”, „Dla mojego taty”. Redagowanie zaproszenia. Pisownia zwrotów grzecznościowych wielką literą. Dodawanie licz typu 326+ 14. Współdziałanie w zespole drogą do osiągnięcia zamierzonego celu. Zachęcanie do wystąpień publicznych. Granie melodii na dzwonkach. Nazwy literowe dźwięków. Słuchanie „Piosenki o świętach rodzinnych ” w rytmie polski. Ćwiczenia i gry ruchawe z piłkami.

Przebieg zajęć:

1. Układanie przez ucznia zagadek o zachodach rodziców, np.

Moja mama codziennie recepty wypisuje

I chorym dzieciom zdrowie ratuje

Mój tata listy rozwodzi

Bo on jest .....

  1. Odgadywanie zawodów na podstawie przedmiotów, które są potrzebne do wykonania danej pracy, np.

garnki, patelnie, mikser - kucharka

grzebień, suszarka, nożyczki -fryzjer

tablica, kreda, dziennik -nauczyciel

waga, kasa, lada -ekspedientka

pług, kombajn, brony -rolnik

  1. Opowiadanie przez uczniów o rodzicach (wygląd zewnętrzny, zainteresowania).

  2. Samodzielne czytanie wiersza: Piosenka o mamie i Piosenka o tacie. (P.s. 34- 35)

  3. Określanie nastroju wierszy z wykorzystaniem podanego słownictwa. (P.s. 35, ćw.1)

  4. Nauka na pamięć fragmentu wybranego wiersza.

  5. Konkurs na najpiękniejszą recytację.

  6. Drama „Dla mojej mamy” , „Dla mojego taty” uczniów w formie scenek dramowych przedstawiają, co chcieliby podarować rodzicom z okazji ich świąt.

  7. Redagowanie zaproszeń dla rodziców na klasową uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. (K.18, ćw.1)

  8. Muzyczne prezenty dla mamy i taty – zaznaczanie pętlą poprawnej odpowiedzi. (K.18, ćw.2)

  9. Podpisywanie dźwięków ich nazwami literowymi. Granie melodii na dzwonkach. (K.18, ćw.3)

  10. Wysłuchanie „Piosenki o świętach rodzinnych ” w rytmie polki (K.18, ćw.4, CD)

  11. Dodawanie licz typu 326 + 143

  12. Ćwiczenia i gry ruchowe z piłkami:

