KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA
Temat lekcji: Oparzenia chemiczne i termiczne
2. Zagadnienia:
Czym jest oparzenie
Podział oparzeń
Przykłady oparzeń
Objawy oparzeń
Zasady postępowania przy oparzeniach
3. Cele:
OGÓLNE:
Zapoznanie uczniów z rodzajami oparzeń
Nauczenie bezpiecznego korzystania z substancji w domu.
Kształtowanie troski o zdrowie własne oraz najbliższych
OPERACYJNE:
Omawia skutki wysokiej temperatury na człowieka;
Potrafi określić rodzaj oparzenia oraz sposób postępowania gdy takowe nastąpi
Zna zasady bezpieczeństwa w wypadku nastąpienia oparzenia;
potrafi wymienić substancje powodujące oparzenia chemiczne.
Potrafi wykorzystać zdobytą wiedze w życiu codziennym
4. Metody: dyskusja, prezentacja multimedialna,
5. Forma organizacji zajęć: praca zbiorowa
6. Środki dydaktyczne: prezentacja, komputer, rzutnik,
7. Czas: 45 min.
Tok lekcji:
Część lekcji | Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Uwagi |
Część wstępna | 5’ | - Powitanie klasy, - Sprawdzenie obecności oraz przygotowania do zajęć, - Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji, - Przypomnienie słowne zagadnień związanych z tematem poprzednich zajęć |
- zgłaszają swoją obecność, - odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela z tematu poprzednich zajęć, - zapisują temat oraz zagadnienia związane z tematem zajęć. |
- w formie pogadanki, |
Część główna | 5' 3’ 5’ 5’ 5’ 3’ 5’ |
- Omówienie czym jest Oparzenie - Omówienie stopni oparzeń - Omówienie ogólnych zasad postępowania w przypadku oparzeń -Omówienie ogólne oparzeń termicznych oraz ich objawy -Dokładne omówienie zasad postępowania w przypadku oparzeń termicznych - Omówienie ogólne oparzeń chemicznych oraz co je może wywołać. - Omówienie poszczególnych rodzajów oparzeń chemicznych i sposób postępowania. |
- Najpierw dyskusja na temat, następnie zapisują definicje w zeszycie, - U. próbują sami, następnie odczytują z prezentacji - U. notują zasady postępowania -U. odpowiadają na pytania: „Czym jest Oparzenie termiczne?” , „Co je powoduje?”, „Jakie mogą być objawy oparzenia?” - U. starają się sami dojść do tego w jaki sposób się zachować. - U. odpowiadają na pytania: „Co to jest oparzenie chemiczne?”, „Co robić by nie doszło do poparzenia chemicznego?” - U. próbują na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy opisać sposoby zachowania w czasie poparzeń chemicznych. |
- prezentacja multimedialna, |
Część końcowa | 8’ | - Zadanie pracy domowej - Podsumowanie tematu zajęć z pomocą filmu. - Słowne podsumowanie zajęć - Podanie tematu następnych zajęć - Pożegnanie klasy, |
- U. zapisują treść zadania domowego, - U. oglądają krótki film powtórzeniowy - U. zadają pytania jeżeli coś jest niejasne, |
- Temat PD: Substancje chemiczne w środkach chemicznych w domu. - Film podsumowujący. |