Konspekt zajęć z wychowania fizycznego
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 25uczniów
Cel zajęć: Uczeń kształtuje umiejętności współpracy w grupie oraz rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.
Temat zajęć: Festyn karnawałowy
Czas zajęć: 1 godz
Zadania szczegółowe:
Zadania usamodzielniające:
Uczeń samodzielnie wykonuje ćwiczenie
Umiejętnie współpracuje w grupie
Uczeń angażuje się w doskonaleniu własnej sprawności ruchowej
Motoryczność:
Uczeń rozwija poprawne reakcje na bodźce słuchowe i wzrokowe
Wzmocnienie stawów i mięśni kończyn dolnych i górnych
Umiejętności:
Uczeń potrafi współpracować w grupie
Umie zachować poprawną postawę
Potrafi reagować na polecenia nauczyciela
Wiadomości:
Przypomnienie zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw i ćwiczeń
Utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania ćwiczeń
Uczeń poznaje zasady i reguły nowych zabaw
Przybory i przyrządy: hulahop , woreczki , balony
Część lekcji | Tok lekcji | Treść i przebieg lekcji | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
Część wstępna | 1.Czynności organizacyjno- porządkowe.
|
Zbiórka, raport, sprawdzenie strojów. Każde dziecko w kole wyklaskuje swoje imię i dostaje karteczkę na której to imię ma napisane. Prowadzący informuję, że karnawał jest okresem wspaniałej zabawy i z tej okazji przeniesiemy się do zaczarowanej krainy. „Włączamy silniki przekręcając pokrętło dwa razy prawą ręką-wyciągamy przed siebie wyprostowaną rękę z zaciśniętą dłonią i wypokostowanym kciukiem, obracamy dwa razy w prawo. To samo powtarzamy lewa ręką w lewą stronę. Następnie „zapinamy pasy” – wyciągamy obie ręce wyprostowane przed siebie, lewą rękę zginamy w łokciu i zakładamy na prawą przedramię prawą rękę zakładamy na lewe przedramię. „wyglądamy przez okienko” –skrzyżowane ręce unosimy do góry i skręcają tułowiem obracamy się w różne strony. „Silnik zgasł” –zabawę powtarzamy jeszcze raz „lecimy” –z rozłożonymi rękami swobodnie poruszamy się po Sali w rytm muzyki „lądujemy” –przykucamy z rękami wyciągniętymi do przodu. |
Ustawienie dzieci w dwuszeregu. Dzieci siedzą w kole, za nimi siedzą „opiekunki” które pomagają im i przyklejają karteczki z ich imionami. Dzieci ustawiają się w szeregu. |
Część główna |
|
Zabawa z chusta. Dzieci podzielone na dwa zespoły. Wyścigi, który zrobi zadanie pierwszy. Zad 1: slalom, zad 2: bieg z wykorzystaniem szarfy: dzieci muszą przełożyć ją przez siebie. Zad 3 : dzieci przekazują sobie pod nogami balon. |
Dzieci siadają na materacach . Dzieci ustawiają się w dowolnym miejscu na Sali i powtarzają ćwiczenia które pokazuje prowadząca. Dzieci dzielimy na dwa zespoły. |
Część końcowa | Poczęstunek i wręczenie nagród dla dzieci. Na zakończenie zabawa pt: Pociąg” |
Zabawa przy muzyce. Dzieci musza powrócić z zaczarowanej krainy do której przyleciały wcześniej samolotem. | |
Zał. 1