skolioza piersiowa prawostronna

Przemysław Dziura gr 4a

Konspekt Pływanie Korekcyjne

TEMAT: Ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne, rozciąganie mięśni i więzadeł strony wklęsłej skrzywienia

Cele główne:
UMIEJĘTNOŚCI: Uczeń potrafi wykonać prawidłową postawę skorygowaną
MOTORYCZNOSĆ: koordynacja, wytrzymałość

WIADOMOŚCI: Uczeń zna zasady prawidłowego wykonywania zadań ruchowych w wodzie oraz zna zasady bezpieczeństwa na pływalni

AKCENT WYCHOWAWCZY: Uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Autokontrola ucznia podczas ćwiczeń oddechowych.

Wada: Skolioza jednołukowa piersiowa prawostronna

Cel lekcji: elongacja kręgosłupa, rozciągnięcie mięśni po stronie wklęsłości

Wiek 10- 12 lat

Liczba ćwiczących: 12

Czas trwania zajęć: 45 minut

Miejsce ćwiczeń: pływalnia

Przybory: deski, makarony, piłeczki pingpongowe, łapki, ringo, krążki zatapialne.

Tok lekcji Cel lekcji Zadania szczegółowe Doz. Uwagi organizacyjno- porządkowe
1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć Dyscyplina

1. Zbiórka.

2. Powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć tj. strojów, czepków, okularków pływackich.

2’

UU w dwuszeregu przed N.

x x x x x x x

x x x x x x x

N

2. Motywacja do zajęć Zachęcenie do aktywnego uczestnictwa

1. Oddziaływanie styli pływackich do korekcji klatki kurzej.

2. Przypomnienie o celu zajęć

0,5’

3.Rozgrzewka

Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca

Ćwiczenie głowy i szyi z elementami pływania

Ćwiczenie oddechowe

Kontrolowanie prawidłowego utrzymywania postawy ciała ( zaangażowanie receptorów wzroku

i czucia głębokiego)

Ożywienie organizmu

Wzmocnienie mm rozciągniętych

Zwiększenie pojemności płuc, rozciąganie mm klatki piersiowej

Na lądzie:

1. Autokorekcja postawy

2. Ćwiczenia RR ( NN w lekkim rozkroku):

- naprzemianstronne krążenia RR w przód

- naprzemianstronne krążenia RR w tył

- RR splecione z tyłu, odchylenie RR w górę

3. Ćwiczenia T

- krążenia bioder

- skłony T w bok, RR na biodrach

- skrętoskłony do L i PN

4. Ćwiczenia NN:

- przysiady ( RR w skrzydełka)

- przysiad podparty z jedną N wyciągniętą w bok ( przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę)

- krążenie kolanami do wewnątrz i zewnątrz

5. Przejście pod prysznic.

6. Wejście do wody

W wodzie:

„Berek”- uczniowie poruszają się z lewą ręką wyciągniętą do góry. Berek trzyma dla wyróżnienia ringo w prawej ręce. Osoba złapana staje w rozkroku, lewa ręka w górę a prawa opiera się na biodrze. Aby wybawić taką osobę trzeba przepłynąć między jej nogami.

Leżenie na piersiach, NN pracują do kraula na piersiach. Deska trzymana LR za dalszy koniec, PR w skrzydełko. Głęboki wdech nosem z odchyleniem głowy w tył, wydech do wody- głowa przedłużeniem T.

Uczniowie wykonują głęboki wdech nosem i przepływają pod deską. Próbują wykonać przepłynięcie kilka razy, jak najdłużej wykonując wydech do wody, PR w skrzydełko

3’

1’

2x

5x

U ustawienie w luźnej rozsypce. N przypomina prawidłową postawę ( NN na szerokość bioder, łopatki ściągnięte, wzrok skierowany przed siebie) .

- zwrócenie uwagi na poprawne ułożenie RR

- zwracamy uwagę na wysokie unoszenie głowy

4. Część główna

Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej

Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg

Ćwiczenie mm brzucha

Ćwiczenie mm grzbietu

Ćwiczenie elongacyjne

Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach, z przyborem, przy ścianie pływalni

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Wzmacnianie mm obręczy barkowej.

Wzmacnianie mm grzbietu i elongacja kręgosłupa.

Rozciągnięcie mm klatki piersiowej i zwiększenie pojemności płuc.

Wzmocnienie mm pośladków i nóg.

Wzmacnianie mm brzucha.

Wzmacnianie mm grzbietu.

Rozciąganie mm kręgosłupa.

Rozciąganie mm grzbietu.

Poprawa koordynacji ciała.

1.W leżeniu na grzbiecie, deska między nogami. Praca RR do kraula na grzbiecie, ale na prawej ręce łapka, ruch PR tylko góra skos, LR pełny ruch do kraula.

2. W parach, partner trzyma za nogi i oporuje. Osoba leży na piersiach, deska trzymana LR za dalszy koniec a PR z łapką oparta na desce. Naprzemianstronna praca RR do kraula na piersiach. Po jednym pełnym ruchu. Wdech powietrza poprzez skłon T w tył, wydech do wody, głowa jako przedłużenie T.

3. W parach, piłeczka pingpongowa na parę. Uczniowie tworzą z RR korytarz dla piłeczki i starają się przedmuchać ją tak aby ta dotknęła klatki piersiowej partnera.

4. Leżenie na piersiach, LR wyprostowana trzyma deskę, PR wzdłuż T. NN wykonują ruchy do stylu motylkowego.

5. Leżenie na grzbiecie, LR trzyma za brzeg pływalni, PR wzdłuż T. Głowa przedłużeniem T. Makaron podłożony pod lędźwie. Wznos NN do poziomu ciała

6.Ćwiczenie wykonywane w parach. Jedna osoba wykonuje leżenie na piersiach i zaplata NN o biodra partnera, który stoi za nim i przytrzymuje jego NN. Pierwsza osoba poprzez skłon T w tył wykonuje wdech. LR wyprostowana, PR w skrzydełko.

7. W parach tyłem do siebie leżenie na piersiach, stopy oparte o makaron, praca RR do kraula na piersiach, na PR łapka

8. U ustawieni tyłem do ściany pływalni ( opierając się o nią). Deska trzyma przez PR ułożoną w skrzydełko. LR wyprostowana. Skłon T w przód z wydechem do wody, naciska na deskę starając się ją zanurzyć jak najgłębiej. Wyprost T do pozycji wyjściowej.

9. Uczniowie płyną całym stylem klasycznym. Akcentują fazę poślizgu, podczas którego PR ułożona jest w skrzydełko. Na PR łapka.

2x

2x

1’

2x

10x

5x

1’

10x

2x

N zwraca uwagę na to, aby PR nie wykonywała pełnego ruchu.

N zwraca uwagę na to aby uczeń wykonywał wyraźny skłon T w tył a nie odchylał tylko głowę.

Należy zwrócić uwagę aby korytarz był tworzony poprzez wyprostowaną LR i zgiętą PR.

Wdech powietrza na lewą stronę.

-po wykonaniu ćw, zmiana w parach

Stopy najlepiej ułożyć na przemian z partnerem, aby wykluczyć ryzyko kręcenia się w koło wokół makaronu

Zwracamy uwagę na PR podczas fazy poślizgu

5.Uspokojenie organizmu

Zabawa, ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy

Ćwiczenie oddechowe

Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

Zwiększenie pojemności płuc, rozciągnięcie mm klatki piersiowej

1. Uczniowie poruszają się w dowolny sposób. Na sygnał N muszą znaleźć sobie parę i stanąć z nią plecami do siebie- RP wyprostowana w górze, RL w skrzydełko. Para która zrobi to najwolniej, wykonuje 5 przysiadów z wydechami do wody.

2.”Poławiacze skarbów” – N ukrywa skarby w basenie. Na sygnał U starają się wyłowić jak najwięcej skarbów. PR wzdłuż T , LR wyciągnięta

1’

1’

- N poprawia U źle przyjmujących postawę

Skarby można łowić tylko wyciągniętą LR. Kto złowi PR musi zostawić skarby i wraca do brzegu basenu.

6.Czynności organizacyjno-porządkowe

1 Wyjście z wody.

2 Zbiórka i kontrola obecności.

3 Podsumowanie lekcji pod względem zaangażowania

i odwagi.

4 Pochwała dla wszystkich.

5 Wyznaczenie osób do pomocy przy odniesieniu przyborów na wyznaczone miejsce.

1’ Uczniowie siadają na murku pływalni.
7. Nastawienie do aktywności w czasie wolnym Pozytywne nastawienie

1 Zachęcenie do wyjazdów na pływalnię

z rodzicami.

2 Sportowe pożegnanie

0,5’ Wprowadzanie dobrych nawyków
