KONSPEKT LECJI RELIGII DLA KLAS 5 (szkoły podstawowej) – POWTÓRZENIE DZIAŁU 3
Cel ogólny:
- powtórzenie wszystkich wiadomości z działu „Jezus przychodzi”.
- uświadomienie dzieciom, że już niedługo będzie sprawdzian z działu „Jezus Przychodzi”
Uczeń :
– jest wdzięczny Jezusowi za Jego narodzenie;
– jest wdzięczny Jezusowi za wyzwolenie z niewoli grzechu;
– wyjaśnia, co znaczy angażować się
w sprawy Ojca;
– tłumaczy religijny sens poszczególnych zwyczajów Bożego Narodzenia;
– poszukuje sposobów oddawania czci Bogu.
Środki dydaktyczne
- DŁUGOPIS, OŁÓWEK, KREDA I TABLICA, KOLOROWE DUŻA KARTKA.
Metody:
- burza myśli
-praca samodzielna
Przebieg katechezy:
Wstęp
Modlitwa,
Zapisanie w zeszytach tematu lekcji: Powtórzenie przed sprawdzianem działu: „Jezus przychodzi”
Powiedzenie uczniom, że już niedługo będzie sprawdzian, i powiedzenie im aby przygotowali kartki, długopis i ołówek do pracy.
Rozwinięcie
Napisanie na tablicy nazwę działy nr 3 i poproszenie dzieci o zastanowienie się co się nauczyli z tego działu, po czym każdy z nich napisze to na dużej tablicy. Nauczyciel bierze kolorową kartkę i zapisuje tam rzeczy o których dzieci zapomnieli, potem przypina kartkę do tablicy. Nauczyciel czyta po kolei wszystko zapisane przez uczniów i przez siebie na tablicy. Jeśli ktoś czegoś nie rozumie to tłumaczy to.
Nauczyciel prosi dzieci o wyciągnięcie kartek lub daje swoje. Dzieci łączą się w grupy, i zapisują na kartce przynajmniej 3 fragmenty biblijne – streszczenie, oraz wniosek jaki płynął z tych opowiadań.
Robią to wszystko samodzielnie bez pomocy nauczyciela, książek, zeszytów i innych.
Zakończenie
Nauczyciel prosi dzieci aby te otworzyły zeszyty i zapisały wiadomości na tablicy.
Nauczyciel podaje dokładną datę sprawdziany z działu 3.
Dzieci pakują się.
Klasa odmawia modlitwę końcową.
Załącznik nr 1.
System oceniania dla nauczyciela po sprawdzianie
III. Jezus przychodzi – system oceniania
Ocena dopuszczająca |
Ocena dostateczna | Ocena dobra | Ocena bardzo dobra |
---|---|---|---|
Uczeń: – opowiada treści biblijne o narodzeniu Jezusa; – poznał tekst o postawie Heroda wobec Jezusa; – wie, jaka wartość w życiu chrześcijanina powinna zajmować pierwsze miejsce; – wierzy w obecność Jezusa; – tłumaczy, w jaki sposób możemy oddawać hołd Jezusowi. |
Uczeń: – wie, w jakich okolicznościach urodził się Jezus; – wyjaśnia, na czym polegało odrzucenie Jezusa przez Heroda; – wyznaje wiarę; – śpiewa kolędy; – wyjaśnia, dlaczego Jezus otrzymał złoto, kadzidło i mirrę. |
Uczeń: – wyjaśnia, co sprawia narodzenie Jezusa; – wie, co znaczy przyjąć Jezusa; – opowiada o wydarzeniach związanych z pierwszym pobytem Jezusa w świątyni; – wyjaśnia, do czego zachęcają nas zwyczaje Bożego Narodzenia; – wie, co oznaczają dary złota, kadzidła i mirry złożone Jezusowi przez Mędrców. |
Uczeń: – jest wdzięczny Jezusowi za Jego narodzenie; – jest wdzięczny Jezusowi za wyzwolenie z niewoli grzechu; – wyjaśnia, co znaczy angażować się w sprawy Ojca; – tłumaczy religijny sens poszczególnych zwyczajów Bożego Narodzenia; – poszukuje sposobów oddawania czci Bogu. |