Konspekt dla IV „TI”
Temat: Klasyfikacje i funkcje grup społecznych
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z pojęciem grupy społecznej więzi i stosunku społecznego
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Pojęcia: grupa społeczna, przykłady małych i dużych grup społecznych
kryteria podziału grup
co wpływa na ich podział.
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: grupa społeczna, podaje przykłady małych i dużych grup społecznych
Pojęcie i kryterium grupy społecznej
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
wykazać różnice pomiędzy rodzajami grup społecznych
podać rodzaje więzi łączące grupę
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
Podawać przykłady do grup społecznych
Wskazywać stosunki społeczne panujące w współczesnym świecie
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonać że należy tolerować inne grupy społeczne
Ukazać radość z akceptacji w grupie
Budować szacunek dla poglądów innych ludzi
Pokazać jak można rozwiązywać konflikty między grupami
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą wiedzą o społeczeństwie.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy na omawiany temat.
Pokazać pozytywny aspekt subkultur młodzieżowych
Metody Pracy: wykład, dyskusja, rozmowa nauczająca
Środki dydaktyczne: podręcznik Wiedza o społeczeństwie pod redakcją K.A. Wojtaszczyka, karty pracy
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, zeszytów ćwiczeń |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Jakie mamy typy przystosowań społecznych? 2. Co to jest socjalizacja ? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp konformizm, indywidualizm, bunt, relatywizm wycofanie Odp Przystosowanie jednostki do życia w społeczeństwie i normalne w nim funkcjonowanie |
III. Wprowadzenie do tematu Pojęcie grupy społecznej więzi i stosunki społeczne 1.Co to jest według ciebie grupa? Zadanie pytań , dlaczego ludzie chcą i lubią przebywać razem? 2.Co łączy wymienione wcześniej przez uczniów grupy? Omówienie pojęcia grupy społecznej Najważniejsze rzeczy do podania dla uczniów Grupa społeczna zbiorowość ludzi minimum trzech, połączonych ze sobą trwałymi więziami wynikającymi z uznania wspólnych wartości , poglądów przekonań , celów zasad postępowania i zainteresowań. Kryterium – rodzaj wyróżnika, który przyjmuję się w celu wyodrębnienia grupy. Możemy przyjąć następujące kryteria: liczby, rodzaju więzi, rodzaju zorganizowania Omówienie klasyfikacji grup społecznych na schemacie Zadanie pytań uczniom 1.Podaj po dwa przykłady grupy społecznej: mała, nieformalna Notatka: Grupy społeczne w zależności od wielkości małe – wszyscy się znają; ludzie potrafią rozpoznać innych członków grupy z wyglądu; wchodzą ze sobą w bezpośrednie relacje (face to face relation) duże – członkowie grupy stykają się ze sobą i komunikują za pomocą medium; ludzie nie znają się osobiście, ich kontakty mają charakter pośredni Grupy społeczne w zależności od rodzaju więzi społecznej pierwotne – pierwsze grupy, z którymi stykami się po narodzinach: rodzina, grono rówieśników i grupa sąsiedzka. Grupy te są pierwsze w doświadczeniu życiowym jednostki – każdy styka się najpierw z nimi zanim dojdzie do kontaktu z innymi grupami. Mają charakter uniwersalny – występują we wszystkich społecznościach. Cechy charakterystyczne: intymność, nieformalność, bezpośrednia komunikacja, grupy niewielkie, tworzone spontaniczne; wywierają największy wpływ socjalizujący wtórne – oficjalność, formalność, anonimowość, mocniej sformalizowane, stosunki pośrednie (za pomocą medium), bardziej liczebne, tworzone dla osiągnięcia jakiegoś celu Grupy społeczne w zależności od rodzaju organizacji / typu więzi formalne – więź rzeczowa, oparta na interesie; istnieje prawo (np. statut organizacji, partii politycznej), które reguluje strukturę, cel i normy danej grupy nieformalne – więzi osobiste, oparte na uczuciach, emocjach Grupy społeczne ze względu na charakter członkostwa automatyczne – jesteśmy członkami danej grupy w wyniku urodzenia dobrowolne – wybieramy daną grupę na podstawie własnej, dobrowolnej decyzji; zapisujemy się do niej zamknięte (ekskluzywne) – o przynależności do grupy decyduje spełnienie surowych warunków i kryteriów Grupy społeczne ze względu na typ solidarności wewnętrzne – silna więź wewnątrzgrupowa; członkowie darzą się wzajemną sympatią zewnętrzne – pogarda i lekceważenie wobec innych. Jesteśmy przekonani o naturalności naszych obyczajów i dziwactwie zwyczajów innych Grupy społeczne ze względu na stopień trwałości sporadyczne – powstają na rzecz realizacji jakiegoś projektu; grupy oparte na przelotnych kontaktach czy znajomościach trwałe – istnieją dłużej niż czas trwania ludzkiego życia – np. naród, katolicy, muzułmanie. Naród trwa i zachowuje swoją tożsamość mimo, że ma coraz to nowych członków i następuje nieustanna zmiana jego składu. Jest to możliwe dzięki kulturze przekazywanej z pokolenia na pokolenie. |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji Uczniowie podają przykłady grup, które kojarzą im się z tym pojęciem np. grupa ludzi, klasa, grupa przyjaciół, drużyna harcerska, drużyna sportowa. Uczniowie: wspólne zainteresowania, nauka, sport, wiek Uczniowie słuchają Uczniowie zapisują notatkę Uczniowie słuchają Uczniowie odpowiadają pisemnie w zeszycie mała rodzina, szkoła; nieformalna subkultura, mafia, terroryści. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu |
IV. Rekapitulacja pierwotna: 1.Jakie mamy klasyfikacje grup? 2. Jakie mamy grupy ze względu na stopień trwałości |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania Odp. małe, duże, pierwotne, wtórne, formalne, nieformalne, autoteliczne, w sobie dla siebie, Odp. sporadyczne i trwałe |
V. Podanie pracy domowej: Scharakteryzuj jedną z wybranych subkultur młodzieżowych. Postaraj się wymienić jak najwięcej cech charakterystycznych. |
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |