Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B
Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków
Data: 18.03.2010
Czas trwania zajęć: 180 min
Prowadząca: Anna Fornal
Temat bloku: Małe zwierzaki o wielkim sercu.
Temat dnia: Świat zwierząt. Gady, płazy, ryby i owady.
Cele ogólne
Kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania różnych gatunków zwierząt.
Poznanie zwyczajów i budowy gadów, płazów, ryb i owadów.
Wdrażanie do poczucia odpowiedzialności za zwierzęta.
Przypomnienie wiadomości o mnożeniu i dzieleniu.
Cele operacyjne: Uczeń:
rozpoznaje głos różne gatunki zwierząt,
potrafi wymienić cechy ssaków,
układa logiczny tekst z pociętych fragmentów,
czyta ze zrozumieniem,
z uwagą ogląda film.
Metody i techniki pracy: praca z tekstem, mini projekt
Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: teksty o gadach, płazach, rybach i owadach, ilustracje ww. gatunków zwierząt, duże arkusze papieru, nożyczki, klej, płyta CD z filmem „Gady i płazy”, laptop, komplet podręczników „Ja, Ty - My” do kl. III.
Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.
Przebieg zajęć:
Spotkanie na dywanie.
Uczniowie siadają na dywanie i rozmawiają z nauczycielem na temat samopoczucia, zabawa „Czuję się jak…” – uczniowie wymieniają nazwę zwierzęcia, którym się czują.
Sprawdzenie zadanie domowego.
Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.
Tworzenie plakatów.
Uczniowie w grupach dostają od nauczyciela materiały potrzebne do stworzenia plakatów o gadach, płazach, rybach i owadach (każda grupa jeden gatunek). Ich zadaniem jest zaprojektowanie i wykonanie plakatu zawierającego najważniejsze informacje o danym gatunku i ilustracje przedstawicieli gatunku.
Prezentowanie plakatów.
Każda z grup prezentuje swój plakat omawiając przy tym przedstawiony na nim gatunek. Przy tej okazji nauczyciel prezentuje ilustracje, na których można znaleźć innych przedstawicieli gatunku niż na plakacie.
Rozwiązywanie zadań matematycznych (Podręcznik M2 str.45 - 47)
Uczniowie rozwiązują zadania matematyczne w grupach, nauczyciel monitoruje postępy.
Oglądanie filmu „Płazy i gady”.
Nauczyciel odtwarza film na laptopie, uczniowie oglądają film siedząc na dywanie. Nauczyciel zaznacza, aby oglądali uważnie, ponieważ po zakończonym filmie będzie quiz.
Quiz z wiedzy o ssakach, ptakach, gadach, płazach, rybach i owadach.
Uczniowie w grupach odpowiadają na pytania nauczyciela uprzednio wybierając nr pytania (1 - 40). Wygrywa drużyna, która zgromadzi największą ilość punktów.
Układanie rozsypanki zdaniowej.
Nauczyciel rozdaje grupom dwie rozsypanki zdaniowe. Jedna dotyczy ptaków, druga ssaków. Uczniowie mają za zadanie ułożyć zdania tak aby powstała logiczna i spójna całość. Po wykonaniu zadania, wybrani uczniowie prezentują pracę grupy.
Odczytywanie tekstu piosenki „I jak tu nie kochać psa”.
Nauczyciel ponownie odtwarza piosenkę z płyty CD, uczniowie śpiewają razem z nagraniem. Następnie uczniowie odczytują po jednej zwrotce piosenki. Ponownie ją śpiewają. Następnie nauczyciel odtwarza sam podkład, bez wokalu, uczniowie śpiewają do samego podkładu muzycznego.
Uzupełnianie zdań w ćwiczeniach, str.62-65.
Uczniowie rozwiązują zadania indywidualnie. Po rozwiązaniu każdego z nich nauczyciel wskazuje kilku uczniów, którzy ma odczytać swoją odpowiedź dla całej klasy.