Dominika Kozikowska
Konspekt lekcji języka polskiego w I klasie liceum
Temat: Alegoryczny i symboliczny wymiar pierwszej części „Boskiej Komedii” Dantego p.t. „Piekło”.
Cele
ogólne
- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem
- rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego
szczegółowe
- uczeń wskazuje cechy utworu, które świadczą o jego przynależności zarówno do średniowiecza, jak i renesansu
- uczeń wyjaśnia pojęcie ‘tryptyk’
- uczeń zna najważniejsze informacje dotyczące utworu (gatunek, budowa, tematyka, wymowa dzieła)
Metody pracy
- praca z tekstem
- dyskusja
- tabela
Formy pracy
- zbiorowa
- w grupach
- w parach
- indywidualna
Środki dydaktyczne
- ksero tabeli i cech, które należy w niej uporządkować
Przebieg lekcji
- zapisanie tematu
- uzupełnianie tabeli - samodzielne przyporządkowywanie cech dzieła, które wskazują na jego przynależność do średniowiecza i renesansu
- sprawdzenie wyników pracy, ewentualne poprawki, omówienie poszczególnych cech
- praca zbiorowa, uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela, który w razie konieczności uzupełnia informacje
Jakie znaczenie ma tytuł utworu?
Do jakiego gatunku przynależy „Boska Komedia”?
Co to jest katabasa i skąd zaczerpnięty został motyw wędrówki w zaświaty?
Jaką rolę pełni Dante w utworze (jego dwie funkcje)?
Co to jest tercyna?
Jaka tematyka poruszana jest w utworze i czy zasadne jest mówienie o motywacji moralistyczno-religijnej dzieła?
- uczniowie pracują w 9 grupach, wypisują informacje o poszczególnych kręgach piekła z uwzględnieniem pojawiających się tam bohaterów
- uczniowie wyszukują najbardziej interesujące lub ważne według nich fragmenty utworu
- głośne odczytanie wybranych fragmentów
- praca w parach – uczniowie zastanawiają się nad tym jakie symbole i alegorie występują w „Piekle”
- głośne omówienie wyników pracy, uzupełnienie wiadomości
- wystąpienie uczennicy – przedstawienie najważniejszych informacji dotyczących „Nieba”
- podsumowanie wiadomości na temat „Boskiej Komedii”