Szkoła Podstawowa
im. Alberta Abrahama Michelsona w Strzelnie
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji przyrody |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny: Poznanie zależności między ciężarem, a masą ciał.
Cele wykonawcze:
Uczeń:
Wyjaśnia znaczenie pojęć : masa i ciężar ciała,
Rozróżnia masę i ciężar,
Wymienia jednostki masy i ciężaru,
Uzasadnia, dlaczego występują różnice ciężaru tego samego ciała w zależności od jego odległości od środka Ziemi,
Cele wychowawcze:
Uczeń:
Rozwija dociekliwość poznawczą,
Aktywnie udziela się w lekcji,
Kształtuje nawyki kulturalnego wyrażania własnej opinii
Środki dydaktyczne :
Karty pracy dla uczniów, podręcznik
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Słowna – dyskusja, pogadanka, burza mózgów
Praktyczna – pokaz
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Formy pracy
Praca samodzielna ucznia
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Faza przygotowawcza: Sprawdzenie obecności, nawiązanie i wprowadzenie do tematu zajęć.
N: Na dzisiejszej lekcji zajmowali się ciężarem i masą ciała, jednak najpierw sprawdźmy waszą wiedze z poprzedniej lekcji.
Zadanie 1
Proszę podać definicję pola grawitacyjnego?
U: Jest to przestrzeń, w której siły grawitacji działają na umieszczone w niej ciała.
Dobrze, a co oznacza siła przyciągania ziemskiego?
U:Jest to siła grawitacji z jaka Ziemia przyciąga do siebie ciała.
Kiedy odczuwamy działanie tej siły?
U: Zawsze gdy podnosimy jakieś przedmioty. Jeden wydaje się cięższy, a inny lżejszy.
Faza realizacyjna:
Wiele osób w życiu codziennym zamiennie używa słów masa i ciężar, jednak w „języku fizyki” mają one inne znaczenie. Na dzisiejszej lekcji wyjaśnimy te pojęcia oraz poznamy różnice między nimi. Proszę otworzyć podręczniki i przeczytać tekst zatytułowany „Ciężar i masa ciała”. Proszę powiedzieć co to jest masa?
U: Masa jest to ilość substancji, która dla danego ciała jest zawsze taka sama.
N: Proszę zdefiniować ciężar.
U: Ciężar to siła, z jaką Ziemia przyciąga dane ciało.
N: Od czego zależy ciężar?
U: Wartość ciężaru zależy od masy ciała i odległości ciała od środka Ziemi.
N: Jakie są jednostki masy oraz ciężaru?
U: Jednostka masy jest 1 kilogram, a jednostką ciężaru jest 1 niuton.
N: Spójrzcie na rysunek 6 na stronie 21. Patrząc na ten rysunek jakie wnioski możemy wyciągnąć? Czy masa chłopca się zmienia?
U: Nie, masa chłopca się nie zmienia. Chłopiec waży cały czas 40kg.
N: Czy zmienia się ciężar chłopca?
U: Ciężar chłopca zmienia się wraz z odległością od środka Ziemi.
N: Co dzieje się z ciężarem chłopca, jeśli zwiększamy jego odległość od środka Ziemi?
U: Ciężar chłopca zmniejsza się.
N: Co oznacza, że ciężar chłopca zmniejsza się? Jest on mocniej czy słabiej przyciągany przez Ziemie?
U: Jest on słabiej przyciągany przez Ziemie.
N: Bardzo dobrze.
Faza podsumowująca:
Przejdźmy teraz do powtórzenia i utrwalenia zdobytej dzisiaj wiedzy.
Zadanie 2 Zaznaczy czy podane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.
Prawda | Fałsz | |
---|---|---|
Jednostka masy i ciężaru to 1kilogram | ||
Wartość ciężaru zależy wyłącznie od masy ciała | ||
Oddalając ciało od środka Ziemi jego ciężar maleje | ||
Masa to ilość substancji, zawsze taka sama | ||
Jednostką ciężaru jest 1N (niuton) | ||
Ciężar ciała jest równy sile przyciągania ziemskiego | ||
Masa ciała zależy od jego położenia |
Ocena pracy uczniów na zajęciach.
Załączniki:
Karta pracy ucznia.