Konspekt zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Wada postawy: skolioza prawostronna nieskompensowana
Cel lekcji: wzmocnienie mięśni brzucha
Wiek ćwiczących: 9
Płeć ćwiczących: dziewczyny
Czas trwania: 45’
Ilość dziewczyn: 8
Przybory i przyrządy: laski gimnastyczne, piłeczki pingpongowe, gazety, szarfy, woreczki typu „zośka”
Prowadzący: Agnieszka Czubała, Agnieszka Czarnik
Tok lekcji | Cel ćwiczeń | Opis ćwiczenia | Do zo wanie |
Uwagi organizacyjno-metodyczne |
---|---|---|---|---|
Część I | ||||
1. Autokorekcja postawy | Uczniowie wiedzą jak powinna wyglądać prawidłowa postawa i potrafią skorygować swoje błędy | W parach na przeciw siebie, uczniowie stoją na gazecie - korygowanie postawy przez współćwiczącego. | 2’ | Uczniowie ćwiczą na zmianę. Ustawienie stóp w jednej linii. N- Zwracają uwagę na prawidłową postawę. |
2. Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca | Rozciąganie mm skoliozy str. przykurczonej | Zabawa „zajączki i marchewki” Uczestnicy zabawy biegają po sali na sygnał N uczniowie łapią gazetę „marchewki” i podnoszą ją w LR w górę – zajączek który nie zdąży wyrwać marchewki przegrywa. | 5’ | Zwrócenie uwagi na prawidłowo przyjętą pozycję. Głowa ciągnie kręgosłup w górę - rozciąganie |
3. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) | Wzmacnianie mm oddechowych | P.w. siad skrzyżny, RR na biodrach. Wdech – wznos RR przodem w górę Wydech – opust RR bokiem na biodra |
1’ | Wdech nosem, wydech ustami. |
Część II | ||||
1. Ćwiczenie głowy i szyi | Zwiększenie ruchomości odcinka szyjnego | „Miśki budzą się” Miśki leżąc przeciągają się mocno RR w górę i wstają. Chwytają lustro „rozłożona gazeta” przed sobą i przyglądają się w nim. Miski kiwają głową w P i L stronę Dziwią się, potakują i przeczą. |
3’ | Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. ! brak krążeń G |
2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej | Ćwiczenie zwiększające ruchomość obręczy barkowej. | Trucht dookoła sali z krążeniem ramion w przód x2 LR a następnie x1 PR. | 1’ | - Obszerne ruchy RR -Ręka wykonująca krążenia trzyma gazetę -bieg po kole |
3. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy | umiejętność przyjmowania postawy skorygowanej. |
Marsz po sali uczniowie trzymają gazetę na lewym ramieniu i starają się nie upuścić jej przyciskając ją ramieniem do głowy. | 1’ | -marsz po kole -N zwraca uwagę by podnosić ramię a nie ciągnąć głowy do ramienia |
4. Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją | Elongacja kręgosłupa, wzmacnianie mm grzbietu | W parach naprzeciw siebie P.w. siad klęczny. RR w wyprostowane w górze trzymają piłkę. Skłon T w przód z przeniesieniem RR z piłką i Przekazanie piłki koledze. Wyprost- powrót do P.w. |
2’ | Uczniowie ćwiczą równocześnie. Zwrócenie uwagi by głowa była przedłużeniem T. wyciągnięcie RR z piłką jak najdalej w przód. Ułożenie RR na piłce jak do rzutu do kosza |
5. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) | Wzmacnianie mm oddechowych, nauka przedłużonego wydechu | PW j.w, PR oparta na biodrze, LR w górze trzyma szarfę tak by wolny koniec wisiał przed ustami. Ruch: Wdech nosem, a następnie długi wydech na szarfę ustami |
1’ | W czasie ćwiczenia powinna być utrzymana postawa skorygowana |
6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg | Wzmacnianie mm pośladkowych | Pozycja wysoka Klappa, LR na wysokości barków, PR na wysokości pępka. Unoszenie raz jednej N w górę w tył, raz drugiej. |
1’ | |
7. Ćwiczenie mm brzucha | Wzmacnianie mm brzucha, rozciąganie mm skoliozy str. przykurczonej | Leżenie tyłem NN zgięte w kolanach, stopy oparte o podłoże. LR w górę chwyt za dolny szczebel drabinki, PR w górę skos, chwyt za bok drabinki. Ruch: wznos goleni do pełnego wyprostu w ST. kolanowych |
2’ | N zwraca uwagę by NN w górze -wyprostowane - tworzyły max kąt 450 |
8. Ćwiczenie mm grzbietu | Ćwiczenie mm brzucha i mm grzbietu w parach | W parach. A- Zwis na drabince LR trzymana wyżej niż PR. Woreczek trzymany w nogach. Unoszenie ugiętych NN do poziomu bioder i opust. B- Leżenie przodem do drabinki PR wzdłuż T. Uczeń stara się chwycić LR woreczek trzymany przez kolegę w nogach. |
3’ | Zwrócenie uwagi aby zbyt wysoko nie unosić NN. |
9. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny) | Wzmacnianie mm oddechowych | Leżenie tyłem NN zgięte w kolanach, stopy oparte o podłoże. LR w górę, PR wzdłuż T. Woreczek leży na brzuchu Ruch: wdech nosem, wydech ustami |
1’ | |
10. Ćwiczenie elongacyjne lub antygrawitacyjne | Elongacja kręgosłupa | W parach naprzeciw siebie P.w. siad klęczny, chwyt za dłonie partnera Skłon T w przód – ukłon japoński – partner przeciąga kolegę w przód – rozciąganie. |
2’ | Ćwiczenie wykonywane na zmianę przez ćwiczących. |
11. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach | Wzmacnianie mm grzbietu | Leżenie przodem na ławeczce, odcinek piersiowy w zwisie. RR w skrzydełka. Wznos T w górę do poziomu i opust. | 3’ | W parach, jeden asekuruje drugiego Ćwiczenie wykonywane na zmianę przez ćwiczących. |
12. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy) | wzmacnianie mm. oddechowych, nauka przedłużonego wydechu | Leżenie przodem, twarzą do drabinki, dłonie pod brodą, NN proste. Dwie laski gimnastyczne oparte o III szczebel drabinki. Dmuchanie w piłeczkę leżącą na laskach. |
1’ | |
13. Ćwiczenie mm brzucha | Wzmacnianie mm brzucha | Podpór leżąc tyłem na przedramionach, kolana na zewnątrz. Między stopami kręgiel. Obracanie stopami kręgla. |
2’ | Obrót w L i P stronę |
14. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach | Wzmacnianie mm grzbietu | Na drążku wiszącym na drabinkach podpór przodem na biodrach, stopy na drabinkach. Wyciągnięcie LR w przód a PR chwyt za drążek. Skłon T w przód i wznos siłą mm grzbietu. NN zaczepione o drabinki | 3’ | - W parach, jeden U wykonuje ćwiczenie, drugi go asekuruje. - Głowa przedłużeniem T |
15. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy | Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | Stojąc przy ścianie staramy przylegać całym ciałem. Krok w przód - przyjęcie prawidłowej postawy. Skłon w przód - przyjęcie prawidłowej postawy. | 2’ | N przygląda się każdemu czy poprawnie przyjmuje prawidłową postawę |
Część III | ||||
1. Ćwiczenie przeciw płaskostopiu | Wzmacnianie mm wysklepiając stopę, wzmacnianie mm brzucha | Stojąc twarzą do drabinki, chwyt PR szczebla na wysokości barków, LR dwa szczeble wyżej, NN na szerokości bioder. Ruch: powolne wrzucanie woreczków raz L, raz prawą stopą za czwarty szczebel drabinki. |
3’ | N zwraca uwagę na poprawne ustawienie NN oraz trzymanie miednicy w prawidłowej pozycji |
2. Ćwiczenie oddechowe | Nauka prawidłowej czynności oddychania | Marsz po Sali z wykonaniem wdechu nosem (4 kroki) i wznosem LR w górę, PR w bok. Wydech na 6 kroków, opust RR | 2’ | W czasie marszu powinna być zachowana postawa skorygowana |
3. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy | Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy | „Miarowy chód” uczniowie poruszają się po linii prostej na sali. Stopy stawiają na wyznaczonych punktach z gazet. | 2’ | N zwraca uwagę na prawidłową postawę |
4. Korekcja postawy | Kształtowanie nawyku postawy | Stanie przed lustrem, przejście na około Sali i ponowne sprawdzenie swojej postawy | 2’ | Nauczyciel sprawdza czy postawa skorygowana jest prawidłowa, jeżeli nie to koryguje (przy lustrze) |