KONSPEKT III
TEMAT : PRZYCZYNY, MECHANIZMY I OBJAWY UZALEŻNIENIA OD NARKOTYCZNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH.
CELE:
zapoznanie się z podstawowymi wiadomościami na temat używania i nadużywania środków odurzających,
uświadomienie nieletnim, że alkohol jest środkiem uzależniającym, a alkoholizm jest chorobą,
wdrażanie wychowanków do aktywnego działania na rzecz zdrowia swojego i innych,
dostarczanie informacji o alkoholu i innych substancjach uzależniających oraz o zagrożeniach towarzyszących ich zażywaniu.
METODY:
praca w grupach,
wieszanie plansz na ścianach i krótkie publiczne wystąpienia,
dyskusja.
MATERIAŁY I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
plansze wykonane przez prowadzących,
karta ćwiczeń dla poszczególnych grup,
karty papieru, flamastry.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Każdy nieletni pisze na kartce, co rozumie pod pojęciem nałogu. Nieletni łączą się w pary i tworzą wspólną definicję. Następnie pary łączą się po dwie, w takich grupach ustalają wspólną definicję i starają się wymienić jak najwięcej nałogów, jakie znają. Wypisują to wszystko na wspólnym plakacie. Każda grupa prezentuje swój plakat. Porównujemy definicję nałogu podaną przez grupy z definicją podaną przez prowadzących na planszy.
Nałóg – uzależnienie, przymusowe przyjmowanie substancji uzależniających, uzależnienie psychiczne i fizyczne od niej, powoduje następstwa społeczne i zdrowotne.
Na tablicy wypisujemy ustalone przez grupy rodzaje nałogów, tak by się nie powtarzały. W dyskusji możemy uzupełnić tę listę. Następnie wyróżniamy spośród nich środki odurzające (podkreślamy je), ustalając wcześniej ich definicję. Dokonujemy klasyfikacji tych środków.
Prowadzący pokazują nieletnim plansze z poniższymi stwierdzeniami, i zadają im pytanie: Czy zgadzasz się z następującymi stwierdzeniami?
Narkoman bardziej boi się życia niż śmierci |
|
---|---|
Narkoman to człowiek chory |
|
Alkoholizm jest chorobą |
|
|
|
|
|
Alkohol zabija |
|
Alkohol działa na układ nerwowy |
|
Nigdy nie wiesz kiedy się uzależnisz |
Wszystkie te stwierdzenia są prawdziwe. Które z nich budzą waszą niechęć, sprzeciw? Z powodu jakich poglądów lub doświadczeń macie trudności z zaakceptowaniem ich. (dyskusja w na forum)
Nieletni pracują w czterech grupach. Każda grupa otrzymuje temat do opracowania i odpowiednią kartę z materiałami pomocniczymi:
Jak środki odurzające wpływają na psychikę osoby, która je stosuje?
Etapy rozwoju uzależnienia od alkoholu?
Co to jest uzależnienie i od czego można się uzależnić?
Jak środki odurzające wpływają na organizm osoby, która je stosuje?
Lider grupy odczytuje poszczególne zadania z karty, a grupa ma za zadanie wyodrębnić trzy najważniejsze punkty.
Liderzy grup odczytują wybrane przez jego grupę punkty, które uważają za najważniejsze. Jeżeli są jakieś niejasności, to pozostałe osoby zadają pytania. Grupa występuje z pozycji eksperta, więc stara bronić się własnego wyboru i stanowiska.
Ćwiczenie – Co zamiast?
Dlaczego młodzi ludzie sięgają po narkotyki?
Dlaczego spośród tylu możliwości rozwiązania problemu wybierają tylko tę jedną? Może jest najprostsza i nie wymaga tyle wysiłku co szczera rozmowa z przyjacielem i prośba o pomoc. Niech każda grupa napisze na kartce powody, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki i do każdego z nich znajdzie alternatywę.
|
|
---|---|
|
|
|
|
Każda grupa zapisuje wszystko na dużym arkuszu papieru.
Zakończenie
Co nowego było na zajęciach? Z jakimi uczuciami wychodzimy?