kopciuszek konspekt

Scenariusz zajęć zintegrowanych

ZAJĘCIA OTWARTE

OPRACOWANIE I REALIZACJA : Kinga Jóźwiak, Aneta Popławska,

Karolina Machowska

MIEJSCE : Szkoła Podstawowa nr 17 w Płocku

KLASA : 1C

CZAS TRWANIA : 90 min

KRĄG TEMETYCZNY : Opowiadamy baśnie

TEMAT DNIA W BLOKU : Nasze spotkanie z Kopciuszkiem

TEMATYKA OBSERWOWANYCH ZAJĘĆ:

Rozpoznawanie tytułów lektur na podstawie ilustracji. Wypowiedzi na temat lektury „Kopciuszek”, ustalenie bohaterów, kolejności wydarzeń. Pisownia wyrazów z „ó” niewymiennym: król, królowa, królewicz, wróżka. Ozdabianie sukni Kopciuszka jako ewaluacja zajęć- prezentacja atrakcyjności lekcji za pomocą koloru.

ZAKRESY EDUKACJI:

 edukacja polonistyczna

 edukacja matematyczna

 edukacja plastyczna

CELE OPERACYJNE:

DYDAKTYCZNE

EDUKACJA POLONISTYCZNA:

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

 Uczeń potrafi wykonać działanie dodawania w zakresie 15.

EDUKACJA PLASTYCZNA:

 Uczeń potrafi wyrazić swoje uczucia i emocje w sposób plastyczny.

EDUKACJA MUZYCZNA:

 Uczeń rozumie znaczenie muzyki jako środka relaksacyjnego.

WYCHOWAWCZE

 Uczeń zna i stosuje zasady obowiązujące podczas zajęć, w tym podczas pracy grupowej.

METODY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

INFORMACYJNE:

 wyjaśnienie werbalne

 wyjaśnienie ilustrowane

 opis z wykorzystaniem pomocy graficznych

HEURYSTYCZNE:

 problemowa

 elementy dyskusji

 elementy dialogu

FORMY AKTYWNOŚCI:

(wg R. Więckowskiego)

 aktywność indywidualna jednolita

 aktywność indywidualna zróżnicowana

 aktywność grupowa jednolita

 aktywność z całą klasą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

(wg R. Więckowskiego)

KONWENCJONALNE:

 ilustracje różnych baśni

 plansze z rebusem

 karty pracy

 plansze z działaniami matematycznymi

 plansze z punktami planu wydarzeń

 gwiazdki przyznawane dla aktywnych

 plansze z działaniami matematycznymi

TECHNICZNE:

 magnetofon

 płyta CD z nagraniem piosenki „Opowieść o Kopciuszku” Marka Grechuty
PRZBIEG:

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.Czynności organizacyjno-porządkowe (powitanie, sprawdzenie listy obecności oraz przygotowania do zajęć), rozdanie uczniom kartek z ich imionami.

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Wprowadzenie do tematu zajęć:

Rozwiązanie rebusu (hasło ŚWIAT BAŚNI)- ZAŁĄCZNIK 1

2. Umieszczenie na tablicy ilustracji przedstawiających postacie z różnych baśni. Odczytywanie przez nauczyciela zagadek dotyczących baśni z w wymienionych ilustracji. Przyporządkowanie przez dzieci odpowiednich tytułów. (ZAŁĄCZNIK 2)

3. Rozdanie dzieciom kart pracy (KARTA PRACY 1). Połączenie tytułu baśni z występującym w niej przedmiotem (rekwizytem).

4. Pozostawienie na tablicy planszy przedstawiającej baśń „Kopciuszek”. Zadawanie dzieciom pytań dotyczących treści lektury:

Przerwa śródlekcyjna:

Dzieci, stojąc na dywanie, tworzą koło. Nauczyciel stojący w środku koła rzuca do wybranego ucznia piłkę jednocześnie wypowiada działania w celu sprawdzenia rachunku pamięciowego. Uczeń, który złapie piłkę podaje wynik.

5. Zapisanie na tablicy działań dodawania w zakresie 15 oraz umieszczenie rozsypanych puzzli (utworzonych przez wynik oraz odpowiedni punkt planu wydarzeń). Ustalenie przez dzieci kolejności przebiegu wydarzeń z podanych punktów. Rozwiązanie przez uczniów działań dodawania- jeżeli puzzle pasują do siebie- zadanie zostało wykonane poprawnie. (ZAŁĄCZNIK 3)

6. Praca w grupach- określanie cech charakteru głównych postaci. Każda grupa otrzymuje kopertę z rozsypanką wyrazową: Kopciuszek, macocha, siostry; oraz: dobry, wrażliwy, pracowity, łagodny. złośliwe, leniwe, kapryśne, okrutna, zła, niesprawiedliwa. Uczniowie przyporządkowują nazwy cech charakteru do odpowiednich bohaterów.

7. Rozdanie uczniom kart pracy (KARTA PRACY 2). Uzupełnianie przez dzieci tekstu z lukami (brakujące wyrazy są umieszczone w ramce pod tekstem), dotyczącego treści baśni „Kopciuszek”. Zwrócenie uwagi na pisownię wyrazów z „ó” niewymiennym (król, królewicz, wróżka)- podkreślenie ich w tekście.

8. Podzielenie uczniów na 4/5 osobowe grupy. Rozdanie każdej grupie 2 pustych pojemników oraz pojemnika z wymieszanymi grochem i fasolą. Zadaniem dzieci jest podzielenie nasion. Grupa, która pierwsza wykona zadanie, wygrywa.

9. Wykonanie pracy plastycznej- ocena zajęć przez uczniów. Ozdobienie sukni Kopciuszka odpowiednimi kolorem, w zależności od tego jak podobały się zajęcia.(kolor czerwony- znakomicie, bardzo dobrze- żółty, dobrze- niebieski, słabo- zielony, w ogóle- czarny). Rozdanie dzieciom gotowego rysunku do pokolorowania. (KARTA PRACY 3). Słuchanie piosenki Marka Grechuty pt. „Opowieść o Kopciuszku” podczas wykonywania pracy.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1.Podsumowanie najważniejszych wiadomości

Rozdanie dzieciom kartek w dwóch kolorach: czerwonym i niebieskim. Kolor czerwony oznacza TAK, niebieski NIE. Czytanie przez prowadzącego pytań dotyczących treści baśni „Kopciuszek”, na które można odpowiedzieć tak lub nie. Dzieci odpowiadają podnosząc kartkę w odpowiednim kolorze.

2. Rozdanie dzieciom kart z pracą domową, wyjaśnienie poleceń.

 zakres podstawowy ćwiczenie 2 strona 41 (Cm),

 zakres dla chętnych KARTA PRACY 4- krzyżówka

3. Podsumowanie zajęć

 ze względu na aktywność dzieci

 ze względu na zachowanie dzieci

Przyznanie plusów, ocen oraz „dyplomów” dla najbardziej aktywnych dzieci i grup. (ZAŁĄCZNIK 16)

4. Pożegnanie.

