SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI
TYTUŁ WYDARZENIA: Dzień Kartofla.
DATA: 27.09. 2011r.
UCZESTNICY: dzieci z danej grupy wiekowej i ich rodzice, niektórzy pracownicy przedszkola.
IDEA PROJEKTU: pomysł powstał w celu podrzymywania tradycji ,,Święta pieczonego ziemniaka”, propagowania idei zdrowego i aktywnego trybu życia, integracji środowiska rodzinnego i przedszkolnego, zacieśnienie więzi w grupie przedszkolnej oraz między dziećmi i ich rodzicami.
CELE OGÓLNE:
wzbudzanie zainteresowań obrzędami ludowymi,
rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i historycznych,
zacieśnianie więzi między dziećmi i ich rodzicami
kształtowanie umiejętności zespołowego działania, współpracy w grupie, ,,zdrowej rywalizacji”, poszanowania dla pracy innych
promowanie aktywności i czynnego udziału w różnych konkurencjach i zabawach
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko potrafi:
wypowiadać się na temat znaczenia i wykorzystywania ziemniaków w życiu codziennym
krótko opowiedzieć o historii ziemniaka
wyrecytować krótki fragment bajki
wymienić i odróżnić potrawy wykonywane z ziemniaków
aktywnie uczestniczyć w zabawach i konkurencjach i wykazywać się przy tym pomysłowością i twórczością
współpracować z innymi dziećmi i rodzicami
właściwie zachować się podczas występu innych
dostosować się do zasad ,,zdrowej rywalizacji”
zachować zasady bezpieczeństwa przy ognisku
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW:
Spotkanie z dyrekcją w celu omówienia projektu i uzyskania na niego zgody, zapoznanie dyrekcji z terminem uroczystości i udostępnienie na ten czas ogrodu i boiska przedszkolnego
Wykonanie plakatu informacyjnego (załącznik nr 1) i wywieszenie go na tablicę ogłoszeń oraz w szatni dzieci, umieszczenie informacji o uroczystości na stronie internetowej.
Pozyskanie chętnych osób do pomocy z personelu przedszkola (panie kucharki, ewentualnie sprzątaczki, pana konserwatora)
Zorganizowanie zebrania rodziców, na którym szczegółowo zostaną omówione cele i przebieg imprezy:
pozyskanie przychylności rodziców w związku z uroczystością, ewentualnie zmiana terminu imprezy na prośbę rodziców
ustalenie przebiegu uroczystości
zebranie drobnych funduszy od rodziców w celu zakupu drobnych upominków dla dzieci (słodycze), ziemniaków, papierowych talerzyków i sztućców, niektórych przyborów do dekoracji
wybranie chętnych mam do przygotowania małego poczęstunku (potraw wykonywanych z ziemniaków), ustalenie jakie mają to być potrawy (kopytka, frytki, pierogi, pyzy, placki ziemniaczane itp.)
wybranie chętnych tatusiów do przygotowania ogniska w trakcie imprezy
wybranie chętnego rodzica, który zadzwoni w odpowiednim momencie (patrz: przebieg imprezy
wybranie dwóch, chętnych rodziców do odegrania roli ,,króla i królowej ziemniaczanej krainy”, omówienie ich występu, zaproponowanie pomocy w przygotowaniu stroju
Przygotowanie dzieci do uroczystości:
nauka recytacji fragmentów bajki o historii ziemniaka
nauka okrzyku i piosenki ,,Ogniska już dogasa blask”
Zakup odpowiednich materiałów potrzebnych w uroczystości:
kupno ziemniaków oraz plastikowych naczyń
zakup słodyczy
zakup taśmy samoprzylepnej, wycinanek, plasteliny, wykałaczek, pinezek (do skrzyni skarbów)
Zebranie pozostałych materiałów (słoma, trawa, liście, szyszki, owoce (wszelkie dary jesieni potrzebne do dekoracji sceny), kawałki tkaniny, kolorowe obrusy, guziki, sznurki, worki, drewniane łyżki, koszyki wiklinowe, nożyki)
Przygotowanie prezentacji multimedialnej odpowiadającej treści bajki (bądź narysowanie ilustracji)
Przygotowanie plakatów o tematyce jesiennej dla wystroju sceny.
Przygotowanie emblematów dla dzieci i pamiątkowych medali ze stempelków ziemniaczanych.
Przygotowanie czterech sylwet ,,ziemniak olbrzyma”.
Wykonanie stroju Pani Kartoflanki (sukienka wykonana z szarego worka, kawałki słomy, pszenicy, liście oraz biżuteria i korona wykonana z ziemniaków), ewentualnie pomoc w przygotowaniu stroju króla i królowej.
Przygotowanie miejsca uroczystości:
pomoc pana konserwatora przy wykonywaniu sceny (chyba, że dane przedszkole posiada niektóre ważne jej elementy), wbijanie pali, zawieszanie na nich prześcieradeł, umieszczenie tablicy, dekorowanie sceny, przyklejanie plakatów, ustawienie tronu dla króla i królowej
przygotowanie miejsca na ognisko, zebranie drewna
rozrzucenie ziemniaków na boisku
wbicie czterech kijków z sylwetą ,,ziemniaka olbrzyma”
przygotowanie dwóch stołów odpowiednio udekorowanych (jeden dla ziemniaczanych potraw, drugi dla wystawy kartoflanych rzeźb)
przyniesienie ustawienie odpowiedniej ilości krzeseł, zgromadzenie dodatkowych dziewięciu krzesełek dla konkurencji
przyniesienie ,,skrzyni skarbów” (może to być duży, udekorowany karton)
WARUNKI NIEZBĘDNE DO REALIZACJI PROJEKTU: (ogród przedszkolny z boiskiem, projektor, laptop, przybory niezbędne do wykonania sceny, odpowiednia liczba krzeseł, odpowiednie zaplecze finansowe w celu przeprowadzenia uroczystości)
METODY:
słowna (quizy, pogadanka, opowiadanie)
oglądowa (pokaz slajdów – prezentacja multimedialna)
praktyczna (zabawy ruchowe, inscenizacja bajki, degustacja potraw, pieczenie ziemniaków, zabawy przy ognisku, śpiewanie piosenek)
FORMY :
indywidualna
zespołowa
zbiorowa
ŚRODKI:
liście, słoma, kasztany, szyszki, ziemniaki (różne dary jesieni)
wykałaczki, pinezki, guziki, taśmy samoprzylepne, tkaniny, sznurki, wycinanki, koszyki wiklinowe
worki materiałowe
czyste kartki papieru, flamastry
laptop, projektor, prezentacja multimedialna
ilustracje przedstawiające jesień, prace polowe
krzesła, stoły, drewno, patyki, gałęzie
obrusy
emblematy dla każdej grupy, medale, sylwety ,,ziemniaka olbrzyma”
drewniane łyżki, nożyki, papierowe sztućce, pazłotka
duży udekorowany karton
szablony z napisami ziemniaczanych potraw
gitara
PRZEBIEG IMPREZY:
1. Nauczyciel przebrany za Panią Kartoflankę przedstawia się i wita zaproszonych gości w ten sposób, by wszyscy czuli się pozdrowieni i zauważeni. Osoby, których dotyczyło powitanie machają rękoma.
Witam wszystkich, którzy przybyli do przepięknej Krainy Kartofelków, aby wspólnie się bawić. Pozdrawiam:
wszystkie dzieci
zaproszonych gości
wszystkich pracowników przedszkola
tych, którzy przybyli z dobrym humorem
którzy lubią konkursy i zabawy
którzy lubią pieczone ziemniaczki, itp.
2. Pani Kartoflanka zarysowuje uczestnikom cel imprezy i zachęca wszystkich do wspólnej zabawy (załącznik nr 2). Czas wstępnego powitania: 10 minut.
3. Zaproszenie rodziców do uważnego wysłuchania krótkiej bajki przygotowanej przez przedszkolaków (załącznik 3). Nauczyciel w trakcie recytacji dzieci puszcza slajdy z projektora, które mają stanowić tło przebiegu bajki (w przypadku braku odpowiednich środków, nauczyciel przygotowuje dzieciom ilustracje przedstawiające treść bajki, by lepiej ją zobrazować). Po skończonej recytacji dzieci wydają główny okrzyk spotkania:
Święto Ziemniaka dziś w przedszkolu mamy. Bawiąc się radośnie na pieczone kartofle czekamy.
Nauczyciel – Pani Kartoflanka zaprasza gości do nauki okrzyku, po czym wszyscy razem wykrzykują hasło jak najgłośniej potrafią.
Czas przedstawienia: ok. 10 minut.
4. Pani Kartoflanka zaprasza dzieci na scenę i dzieli je na cztery grypy:
a) ziemniaczki – cudaczki
b) ziemniaczki – pyzaczki
c) kartofelki – bąbelki
d) kartofelki – śmiechelki
Nauczyciel wiesza każdemu dziecku na szyję emblematy danej grupy. Dodatkowo Pani Kartoflanka wiesza na tablicę cztery arkusze papieru dla każdego zespołu, wyjaśnia, że na nich będzie zapisywała punktacje. Przewidziany czas na ziemniaczane zawody sportowe: ok. 45 minut
5. Pani Kartoflanka zaprasza przedszkolaki i rodziców do konkurencji sportowych na boisku. Nauczyciel koordynuje przebieg zawodów, daje wskazówki, zaprasza odpowiednie osoby do konkurencji, liczy punkty, wyłania zwycięzców:
a) bieg slalomem z ziemniakiem na łyżce drewnianej (w konkurencji biorą udział dzieci z każdej grupy z tatusiami, w przypadku braku obecności taty, Pani Kartoflanka zaprasza do zabawy innych członków rodziny) – 5-10 minut
b) rzut do ,,Ziemniaka Olbrzyma” zawieszonego na kijku wbitym w ziemię (w zabawie udział biorą dzieci, rodzice kibicują swoim drużynom) – 10 minut
c) najdłuższa obierka ziemniaczana (każda drużyna wybiera jedną mamę, która stara się tak obrać ziemniaka, by powstała jak najdłuższa obierka, wygrywa drużyna, której mama obrała najdłuższą skórkę ziemniaka) – 5 minut
d) wyścigi w workach (udział biorą rodzice i dzieci danego zespołu) – 10 minut
e) wykopki kartoflane (na boisku, w różnych miejscach rozrzucone są ziemniaki, zadaniem każdej drużyny jest zebranie jak największej ilości ziemniaków do koszyka w ciągu 3 minut, Pani Kartoflanka mierzy czas na stoperze) – 5 minut
6. Podziękowanie drużynom za aktywny udział, wyłonienie zwycięskiej drużyny, pogratulowanie każdemu zespołowi, nagrodzenie gromkimi brawami. Nagrodzenie każdego dziecka drobnym upominkiem (nagrody ufundowane ze zbiórki pieniędzy od rodziców).
7. Pani Kartoflanka zachęca do trzykrotnego okrzyku głównego hasła spotkania, po czym zachęca do dalszej zabawy: To jeszcze nie koniec naszej uroczystości… (w tym czasie dzwoni do nauczyciela telefon, dzwoni wybrany wcześniej rodzic) ojejku, przepraszam, ale muszę odebrać, bo to naprawdę ważny telefon (Pani Kartoflanka udaje jak prowadzi rozmowę). Nie uwierzycie, kto do mnie zadzwonił… posłaniec Króla i Królowej Krainy Kartoflanej, zaraz tutaj będą. Zachęćmy gości do przybycia wykrzykując: zapraszamy, już czekamy!! (rodzice i dzieci wykrzykuję kilkakrotnie hasło). W tym czasie wybrani tatusiowie przygotowują ognisko.
8. Przybycie do ,,Krainy Kartoflanej” króla i królowej (mogą to być przebrani pracownicy przedszkola, bądź chętni rodzice, którzy w trakcie konkurencji sportowych niezauważenie ,,wymykają się”, by się przebrać, najlepiej, by dzieci nie zauważyły braku rodziców i ich nie rozpoznały, dlatego przedszkolaki siedzą w pierwszych rzędach, a pozostali rodzice za nimi). Pani Kartoflanka wita gości i zachęca dzieci i rodziców do powitania króla i królowej (wszyscy machają rękoma).
9. Ziemniaczany Król i Królowa zadają dzieciom pytania:
a) kto nam przypomni, z jakiej okazji się tutaj zebraliśmy?
b) jak możemy inaczej nazwać ziemniaczki?
c) kto nam powie, jakie potrawy możemy przygotować z ziemniaków?
Dzieci próbują wymienić jak najwięcej potraw, a pani Kartoflanka wyjmuje ich nazwy i ilustracje z koszyka i wiesza na tablicy. W przypadku braku pomysłów rodzice pomagają przedszkolakom. Czas quizu: ok. 10 minut.
10. Konkurs na najsmaczniejszą potrawę z kartofelków. Nauczyciel – Pani Kartoflanka wraz z królem i królową wymieniają kolejno nazwy potraw, a przedszkolaki głosują przez podniesienie ręki (5 minut).
11. Król i królowa powiadamiają dzieci, że ich rodzice przygotowali dla nich pyszną niespodziankę i zapraszają do stołów, na których są wcześniej przygotowane przez rodziców potrawy z ziemniaków. Każde dziecko ma okazję posmakować każdej potrawy, porównać jej smak, wygląd i zapach z innymi. Każda potrawa jest przygotowana w małej ilości, tak by dzieci miały tylko okazję na degustację i nie przejadły się przed ogniskiem (15-20 minut).
12. Specjalna konkurencja dla zaproszonych członków rodziny - ,,kartoflana historyjka”. Nauczyciel rozstawia na placu 9 krzeseł i zaprasza do zabawy 9 chętnych rodziców. Pozostali goście wraz z przedszkolaki tworzą wokół krzesełek koło. W zabawie uczestniczy również Pani Kartoflanka i to ona zaczyna konkurencję rozpoczynając historyjkę o ziemniaku. Gdy uczestnicy usłyszą słowo ziemniak zamieniają się miejscami, Pani kartoflanka też próbuje usiąść na krzesełku. Kto nie znajdzie miejsca opowiada dalszy ciąg historyjki…Pozostali, którzy stoją w okręgu dopingują brawami osoby uczestniczące w zabawie. Konkurencja nie może trwać długo, by nie zniechęcić innych uczestników zabawy – około 10 minut.
13. Pani Kartoflanka informuje dzieci i gości, że wypadałoby zrobić dla króla i królowej prezenty w imię wdzięczności za ich przybycie na uroczystość, dlatego zachęca do wykonania przez każde dziecko i jego rodziców rzeźby, bądź ludzika ziemniaczanego za pomocą różnych materiałów, które umieszczone są w specjalnej ,,skrzyni skarbów ziemniaczanego królestwa” (koraliki, guziki, pinezki, patyki, wykałaczki, włóczkę, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurek, taśma samoprzylepna, sosnowe igły, liście, jarzębinę, bibułę, wycinanka, plastelinę itp.) Czas wykonania ,,ziemniaczanego cudaka”: 10 minut.
14. Wręczenie przez dzieci podarunków dla królowej i króla, którzy umieszczają je na stoliku, by wszyscy mogli podziwiać wykonane dzieła.
15. Zaproszenie wszystkich do ogniska na ziemniaczaną ucztę – spożywanie pieczonych kartofelków. Tańczenie wokół ogniska, a po skończonym posiłku wykonanie pożegnalnej piosenki przy dźwiękach gitary ,,Ogniska już dogasa blask” (do 1 godz.)
16. Zakończenie imprezy. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za czynny wkład w uroczystość, wręczenie każdemu przedszkolakowi medalów wykonanych ze stempelków ziemniaczanych. Wykonanie pamiątkowych zdjęć.
ZAMIERZONE EFEKTY STAŁE:
pamiątkowy album ze zdjęciami z uroczystości
wystawa ,,ziemniaczanych rzeźb i ludzików”
zagospodarowanie rubryki w gazetce przedszkolnej
ZAŁĄCZNIKI:
Zbliża się Święto Ziemniaka i nasze przedszkole chętnie na nie zaprasza. Na konkursy i zawody, na zagadki i podchody. Niech zjednoczą się rodziny i niech mają dziarskie miny. Uśmiech, humor i zabawa – to jest najważniejsza sprawa!
Pani… zaprasza rodziców i innych, chętnych członków rodziny przedszkolaków z grupy… na uroczystość Dnia Kartofla, które odbędzie się 27.09.2011 roku w ogrodzie przedszkolnym. W celu omówienia organizacji imprezy zapraszam rodziców na spotkanie, które odbędzie się 10.09.2011r. w sali…
Już wielki pisarz polski, Julian Ursyn Niemcewicz pisał: Wyznać należy, że po chrzcie świętym kartofle są największym dobrodziejstwem ludziom użyczonym przez nieba. Więcej Ameryce winniśmy za nie wdzięczności niż za kruszce złota i srebra, fatalne chciwości narzędzia. Nic więc dziwnego, że w polskich obrzędach i zwyczajach ludowych ziemniak jest szczególnie potraktowany. Również my, organizując w szkole Święto Ziemniaka dajemy świadectwo tego, jak cenna jest dla nas ta kulturowo – obyczajowa spuścizna. Proponuję wam teraz konkursy i zabawy, które przywrócą dawną tradycję i będą dla was rozrywką podczas czekania na prawdziwy żar z ogniska. Gry wymagają od was: poczucia solidarności i uczciwości, woli walki i zręczności, orientacji, refleksu, wyobraźni, dyspozycji twórczych i wiedzy. Plenerowe spotkanie wpłynie zapewne na radosne poczucie wolności, które sprzyjać powinno dobrej i zgodnej zabawie.
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owocki również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.