konspekt lekcji symultanicznej Kochać i tracić Staff

Dominika Kozikowska

Konspekt lekcji języka polskiego w I klasie liceum (2 h)

Temat: „Oto jest życie: nic, a jakże dosyć...”, czyli sens ludzkiej egzystencji według Leopolda Staffa.

  1. Cele

  1. ogólne

- kształtowanie umiejętności pracy z tekstem

- rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji utworu literackiego

- rozwijanie wrażliwości uczniów

  1. szczegółowe

- uczeń mówi o tym, co jest dla niego najważniejsze w życiu, trafnie argumentując swoje spostrzeżenia

- uczeń zna co najmniej 3 utwory literackie, których pojawia się próba odpowiedzi na pytanie o sens ludzkiego życia

- uczeń porównuje poetyckie podejście do życia z utworu Staffa ze swoim własnym zdaniem, potrafi wskazać podobieństwa i różnice

- uczeń tworzy opowiadanie, w którym twórczo wykorzystuje sensy płynące z interpretacji wiersza

  1. Metody pracy

- praca z tekstem

- dyskusja

- burza mózgów

- kolaż

- ankieta

  1. Formy pracy

- zbiorowa

- w grupach

- indywidualna

  1. Środki dydaktyczne

- piosenka Stana Borysa „Kochać i tracić”

- arkusze szarego papieru

- klej, nożyczki, taśma

- gazety

- wydruki ankiet

  1. Przebieg lekcji

- burza mózgów, uczniowie podają wszystkie skojarzenia związane ze słowem ŻYCIE

- szybka analiza skojarzeń, wnioski: Jakie skojarzenia przeważają? Pozytywne czy negatywne? Z czego to wynika?

- zapisanie tematu lekcji

- uczniowie otrzymują wydrukowaną ankietę, samodzielnie odpowiadają na zawarte w niej pytania

  1. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

  2. Jak wyobrażasz sobie swoje życie za 5, 10, 15 lat?

  3. Czy istnieje dzieło (wiersz, książka, piosenka, film), które miało wpływ na Twoje życie? Jeśli tak, co to za dzieło i jak na Ciebie oddziałało?

  4. Czy znasz utwory literackie, których głównym tematem jest próba odpowiedzi na pytanie o sens ludzkiej egzystencji?

- odczytanie wiersza Leopolda Staffa „Kochać i tracić”

Kochać i tracić, pragnąc i żałować,

Padać boleśnie i znów się podnosić,

Krzyczeć tęsknocie "precz!" i błagać "prowadź!"

Oto jest życie: nic, a jakże dosyć...

 

Zbiegać za jednym klejnotem pustynie,

Iść w toń za perłą o cudu urodzie,

Ażeby po nas zostały jedynie

Siady na piasku i kręgi na wodzie.

- uczniowie zapisują swoje wnioski i odczucia po przeczytaniu wiersza, mogą skorzystać z pytań i pomocniczych zdań zapisanych na tablicy

- dyskusja, uczniowie wykorzystując swoje notatki i zapisane spostrzeżenia, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak ukazane jest życie w wierszu, czym ono jest, co je wypełnia i czy ich podejście jest zgodne z filozofią poety (porównują odpowiedzi na 1 i 2 pytanie z ankiety z interpretacją utworu)

- podział na 5 grup, uczniowie otrzymują materiały potrzebne do wykonania kolażu, z wycinków z gazet (obrazki, słowa, litery) tworzą kolaż nawiązujący do słów wiersza (mogą skupić się na jednym aspekcie lub wziąć pod uwagę cały utwór), w tle leci piosenka Stana Borysa „Kochać i tracić”

- prezentacja kolaży

- dyskusja: uczniowie przypominają swoje odpowiedzi na 3 i 4 pytania ankiety, kilku wybranych przedstawia je głośno, uczniowie podają tytuły dzieł, które mówią o ludzkiej egzystencji

- uczniowie otrzymują polecenie napisania opowiadania:

Napisz opowiadanie, w którym wykorzystasz motywy i sytuację opisaną w wierszu. Pomóc mogą Ci te pytania:

Bądź kreatywny! Powodzenia!

