Konspekt lekcji matematyki w klasie III „b” gimnazjum
przeprowadzonej w dniu 28.02.2012
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Obliczanie pól graniastosłupów.
Cel lekcji: Ćwiczenia w obliczaniu pól graniastosłupów.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
podać pojęcia graniastosłupa: prostego, pochyłego, prawidłowego, prostopadłościanu, sześcianu;
wskazać elementy budowy graniastosłupa;
tworzyć nazwy graniastosłupów;
wskazać na modelach oraz rysunkach krawędzie prostopadłe i równoległe oraz ściany prostopadłe i równoległe;
określić liczbę wierzchołków, krawędzi i ścian graniastosłupów;
podać ogólne wzory na objętość i pole powierzchni całkowitej graniastosłupów;
narysować lub wskazać przekątną graniastosłupa, przekątną ściany bocznej, przekątną podstawy;
obliczać pola i objętość graniastosłupów.
Typ lekcji: Ćwiczeniowa
Metody pracy:
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Tablica interaktywna.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Sprawdzenie pracy domowej – przypomnienie najważniejszych wiadomości w formie odpowiedzi.
Właściwa część lekcji
Właściwa część lekcji – rozwiązywanie zadań.
Zad 6 str. 161.
15l = 15dm3
V = 2* 1,6*3,5 = 11,2 dm3
Odp: nie zmieści się.
Zad 8 str. 161.
Na tablicy rysujemy rysunek pomocniczy
Wypisujemy dane i szukane oraz obliczamy trzeci bok graniastosłupa:
V = abc
26 = 2,5*2,5* c
26 = 6,25c
C = 4,16 cm
Pc = 2*ab + 2*bc + 2*ac
Pc = 2*2,5*2,5 + 2*2,5*4,16 + 2*2,5*4,16
Pc = 12,5 + 20,8 + 20,8 = 54,1 cm2
Zad 9 str. 161. Tworzymy na tablicy rysunek pomocniczy.
Obliczamy objętość większego graniastosłupa
V = abc
V = 4*3*0,3 = 3,6m3
Obliczamy długość boków mniejszego graniastosłupa oraz jego objętość.
V = abc
V = 3,6*2,6*0,3 = 2,808 m3
Obliczamy objętość murku piaskownicy:
V = 3,6 – 2,808 = 0,792 m3
Zad 11 str. 161.
Robimy rysunek poglądowy:
Obliczamy ile metrów sześciennych asfaltu wylano:
42: 1,4 = 30 m3
Obliczamy grubość betonu:
V = abc
30 = 20*40*c
30 = 800c
C = 0,0375m = 3,75cm
W miarę tempa pracy uczniów rozwiązujemy kolejne zadania.
Zadanie pracy domowej.
Podręcznik Zad 6 b) str. 161.
Zad 7 i 10 str. 161.
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Podpis prowadzącego Podpis opiekuna