Konspekt zajęć dla 5-latków
Temat blokowy: W krainie zwierząt.
Temat dnia: Powracają ptaki.
Cele ogólne:
- gromadzenie ogólnych wiadomości na temat życia ptaków wiosną,
- rozbudzanie zainteresowań światem przyrody,
- troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna niektóre ptaki powracające z ciepłych krajów,
- naśladuje odgłosy ptaków,
- wypowiada się na dany temat,
- wykonuje z elementów papieru bociana,
- przelicza obrazki ptaków, tworzy zbiory,
- utrzymuje ład i porządek w swoim otoczeniu.
Cele wychowawcze:
- dziecko posługuje się zwrotami grzecznościowymi;
- dziecko w spokoju wysłuchuje wiersza czytanego przez nauczycielkę;
- dziecko wie, że nie należy przeszkadzać i rozmawiać, kiedy nauczycielka prowadzi zajęcia, nie należy przerywać, kiedy ktoś inny mówi;
- czuwanie nad zabawą.
Metody:
a) słowna – wiersz, pogadanka;
b) czynna – praca samodzielna dzieci;
c) oglądowa – prezentacja multimedialna.
Formy:
a) indywidualna,
b) zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza „Nasza czarna jaskółeczka” Marii Konopnickiej,
- płyta CD z piosenką „Bociek”,
- odtwarzacz płyt CD,
- obrazki ptaków,
- kartki papieru,
- powycinane elementy bociana z papieru kolorowego,
- klej,
- prezentacja multimedialna
Przebieg:
Część I:
Schodzenie się dzieci 7:00-8:00
Wypełnianie codziennych obowiązków (dzieci zaznaczają się nie liście 8:00-8:15 obecności, podlewają kwiatki, porządkują salę itp.)
Ćwiczenia poranne: 8:15-8:35
marsz rzędem po obwodzie koła w rytm tamburyna;
zabawa ruchowa „Przelot ptaków”:
przebieg: bieg w różnych kierunkach z wymijaniem – dzieci z rozłożonymi ramionami
w bok naśladują lecące ptaki. Dla odpoczynku ptaki przysiadają i piją
wodę (skłony głowy w przód i w tył);
chodzenie na palcach rzędem po obwodzie koła w rytm tamburyna;
podskoki „Wróbelki”:
przebieg: podskoki obunóż w różnych kierunkach. Dla odpoczynku wróbelki
przysiadają i zbierają pożywienie (przysiad i pukanie zgiętym palcem
wskazującym o podłogę);
marsz rzędem po obwodzie koła w rytm tamburyna.
Czynności higieniczne przed śniadaniem 8:35-8:45
Śniadanie; 8:45-9:05
Czynności higieniczne po śniadaniu 9:05-9:15
Część II:
Zajęcia główne – przebieg zajęć: 9:15-10:00
Powitanie w kręgu, wybranie buziek samopoczucia.
Dzieci siedząc w kręgu, jeden za drugim wybierają buźki samopoczucia i opowiadają jak się dziś czują.
Słuchanie nagrania z różnymi odgłosami ptaków.
Dzieci słuchają odgłosów ptaków, następnie próbują odgadnąć jakie ptaki wydają słyszane odgłosy.
Słuchanie wiersza „Nasza czarna jaskółeczka” Marii Konopnickiej.
Nauczycielka czyta wiersz, następnie pyta o jego treść.
Nasza czarna jaskółeczka
Przyleciała do gniazdeczka
Przez daleki kraj.
Bo w tym gniazdku się rodziła,
Bo tu jest jej strzecha miła,
Bo tu jest jej raj!
A ty, czarna jaskółeczko,
Nosisz piórka na gniazdeczko,
Ścielesz dziatkom je!
Ścielże sobie, ściel, niebogo,
Chłopcy pójdą swoją drogą,
Nie ruszą go, nie!
Jaki ptak występował w wierszu?
Dokąd przyleciała jaskółka?
Co robi jaskółka występująca w wierszu?
Czy chłopcy, którzy przechodzą obok gniazda, zniszczą je?
Zabawa ruchowa „Bociany i żabki”:
ustawienie: dzieci (część) jako żabki wyłażą ze stawu na łąkę i chodzą na czworakach; bociany czatują opodal na łące;
przebieg zabawy: bociany, zabaczywszy na łące żabki, biegną do nich, machając wielkimi skrzydłami (ręce naśladują ruchy skrzydeł). Gdy zbliżają się do żabek, zaczynają je chwytać skacząc na jednej nodze. Żabki uciekają na czworakach do stawu. Schwytane, zamieniają role z bocianami. Jeśli jest ich za mało, wyznaczamy dodatkowe polowanie.
Oglądanie obrazków ptaków, które przylatują z ciepłych krajów.
Dzieci próbują je nazywać, określają ich wygląd.
Przeliczanie obrazków ptaków, tworzenie zbiorów.
Słuchanie piosenki „Bociek”:
Kle, kle – boćku – kle, kle.
Witaj nam bocianie.
Łąka ci szykuje, łąka ci szykuje
Żabki na śniadanie. x2
Kle, kle – boćku – kle, kle.
Usiądź na stodole.
Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili
Gniazdo w starym kole. x2
Kle, kle – boćku – kle, kle,
Witamy cię radzi.
Gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz
Wiosnę nam sprowadzasz. x2
Wykonanie bociana z wyciętych elementów i kolorowanie go.
Zawieszenie prac dzieci na gazetce ściennej.
Spacer:
Czynności samoobsługowe przed wyjściem na świeże powietrze. 10:05-10:20
Pobyt na świeżym powietrzu (zakładamy, że jest ładna, słoneczna 10:20-11:50
wiosenna pogoda).
Czynności samoobsługowe po powrocie ze spaceru. 11:50-12:05
Obiad:
Czynności higieniczne przed obiadem. 12:05-12:15
Obiad. 12:15-12:44
Czynności higieniczne po obiedzie. 12:45-12:55
Część III:
Zabawy dowolne dzieci. 12:55-13:30
Zajęcia zorganizowane przez nauczycielkę: 13:30-14:00
Oglądanie prezentacji multimedialnej „Ptaki”.
Rozmowa o ptakach występujących w prezentacji.
Czynności higieniczne przed podwieczorkiem. 14:00-14:10
Podwieczorek. 14:10-14:25
Czynności higieniczne po podwieczorku. 14:25-14:35
Zajęcia zorganizowane przez nauczycielkę 14:35-15:00
Zabawa „Lot ptaków:
przebieg zabawy: dzieci siadają w rozsypce tak, aby każde dziecko miało
miejsce na szerokość ramion. Nauczycielka objaśnia dzieciom co będą
robiły, gdy zapowie: „Jaskółki” – dzieci podnoszą ramiona w bok. Natomiast
gdy powie: „Wróbelki” – dzieci wstają i wykonują podskoki obunóż. Na
hasło: „Bociany” – dzieci stają na jednej nodze, wyciągają złożone ręce w
przód i klekocą. Wszystkie elementy powtarza się 3-4 razy.
Zabawy dowolne dzieci. 15:00-15:30
Praca indywidualna z dzieckiem, zabawy dowolne dzieci ( w trakcie 15:30-17:00
dzieci rozchodzą się do domów).
Literatura przedmiotu:
Konopnicka M., Nasza czarna jaskółeczka [w:] Co słonko widziało wędrując po niebie, Wydawnictwo Kama, Warszawa 1998.
Bociek [w:] Śpiew i zabawa. Piosenki dla dzieci, (red.) Wiśniewski S., Wydawnictwo Marcus, Warszawa 2008.
Literatura podmiotu:
Trześniowski R., Zabawy i gry ruchowe, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995.
Wlaźnik K., Wychowanie fizyczne w przedszkolu. Przewodnik metodyczny dla nauczyciela, Wydawnictwo Juka, Łódź 1996.